Home » Finance

Ušetřete díky vlastní zahradě! Rady pro využití zahrady k úspoře peněz

08.06.2023
Vlastníte alespoň malou zahrádku? Využití veškerého potenciálu zahrady na maximum může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Zde je několik tipů.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Zahradničení


Vytvořte si vlastní zahrádku nebo záhon s bylinkami. Ať už se vrhnete do pořízení skleníku nebo se rozhodnete pro skromné a praktické pěstování vlastních plodin v pytlích, dopřejete si nejen zábavu, ale především čerstvé a kvalitní potraviny přímo z Vaší zahrady. Ušetříte tak nemalé peníze za nákup zeleniny a ovoce.

Kompostování


Využijte organický odpad v podobě zbytků z ovoce či zeleniny i posbírané listí z Vaší zahrady a vytvořte si kvalitní kompost zcela zdarma. Kompost je perfektním přírodním hnojivem, díky kterému můžete ušetřit na zemině například i při osazování okrasných truhlíků.

Sběr dešťové vody


Vhodně umístěte kýble, sudy, nainstalujte si dešťovou nádrž a využívejte dešťovou vodu na zalévání zahrady nebo mytí auta.

Vlastní sušárna bylin a ovoce


Využijte sílu slunečních paprsků a sušte si vlastní bylinky a ovoce. Sušené byliny, ovoce či třeba bezové květy lze použít jako dochucovadla do jídel, limonád a čajů. Ušetříte peníze za provoz sušiček na ovoce, ba dokonce za nákup těchto sušených surovin.

Vlastní zábava a relaxace


Vytvořte atraktivní prostředí pro sebe i děti právě ve Vaší zahradě. Namísto častých návštěv restaurací a barů si můžete zařídit komfortní posezení a grilovat doma za zlomek ceny. Vytvořte si prostor pro relaxaci s venkovním nábytkem, lehátky nebo houpací sítí. Nezapomínejte ani na cenově dostupné prvky pro děti, díky kterým snížíte četnost návštěv koupališť a dětských herniček.

Využití zahrady k optimalizaci spotřebě energie


Zahrada může také přispět k úspoře energie. Vysazením opadavých keřů a stromů před rozpálená okna zajistíte přirozený stín, který Váš dům v letních měsících ochladí a sníží potřebu ventilátorů a klimatizace. Naopak, v zimě mohou stromy sloužit jako přirozená ochrana před větrem a pomohou tak s izolací.

Vlastní produkce


Pokud Vám to dispozice a umístění zahrady dovolí, můžete zvážit i další možnosti vlastní produkce v podobě včelaření, chovu slepic nebo dokonce malého sadu. Tyto aktivity Vám zajistí nejen čerstvé suroviny, ale mohou být i hezkým přivýdělkem v sousedství.

Buďte kreativní a využijte potenciál Vaší zahrady na maximum.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Riziko ústních dohod při obchodu: Proč se na ně nespoléhat?

Při obchodu s nemovitostmi se často setkáváme s řadou formalit a procesů, které je třeba dodržovat, aby byl obchod legitimní a bezpečný pro obě strany ...

Pojištění nemovitosti: Proč je dobré ho mít a na co si dát pozor?

Při vlastnictví nemovitosti nesmíme zapomínat na mnoho důležitých povinností a poplatků za revize a podobné nezbytnosti spojené s jejím užíváním. Čast ...

Jak šetřit vodu v domácnosti? Praktické tipy pro udržitelnost i úsporu peněz

Voda je vzácný zdroj, a vědomé šetření vody v domácnosti nejen pomáhá jej zachovat, ale také snižuje náklady a přispívá k udržitelnosti životního pros ...

Oprav dům po babičce: Co program pro renovace starších budov obnáší?

Program Oprav dům po babičce přináší unikátní možnosti pro majitele rodinných a rekreačních domů v České republice. Jeho zaměření na komplexní renovac ...

Doporučujeme

Publikovat článek