Home » Finance

Ušetřete díky vlastní zahradě! Rady pro využití zahrady k úspoře peněz

08.06.2023
Vlastníte alespoň malou zahrádku? Využití veškerého potenciálu zahrady na maximum může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Zde je několik tipů.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Zahradničení


Vytvořte si vlastní zahrádku nebo záhon s bylinkami. Ať už se vrhnete do pořízení skleníku nebo se rozhodnete pro skromné a praktické pěstování vlastních plodin v pytlích, dopřejete si nejen zábavu, ale především čerstvé a kvalitní potraviny přímo z Vaší zahrady. Ušetříte tak nemalé peníze za nákup zeleniny a ovoce.

Kompostování


Využijte organický odpad v podobě zbytků z ovoce či zeleniny i posbírané listí z Vaší zahrady a vytvořte si kvalitní kompost zcela zdarma. Kompost je perfektním přírodním hnojivem, díky kterému můžete ušetřit na zemině například i při osazování okrasných truhlíků.

Sběr dešťové vody


Vhodně umístěte kýble, sudy, nainstalujte si dešťovou nádrž a využívejte dešťovou vodu na zalévání zahrady nebo mytí auta.

Vlastní sušárna bylin a ovoce


Využijte sílu slunečních paprsků a sušte si vlastní bylinky a ovoce. Sušené byliny, ovoce či třeba bezové květy lze použít jako dochucovadla do jídel, limonád a čajů. Ušetříte peníze za provoz sušiček na ovoce, ba dokonce za nákup těchto sušených surovin.

Vlastní zábava a relaxace


Vytvořte atraktivní prostředí pro sebe i děti právě ve Vaší zahradě. Namísto častých návštěv restaurací a barů si můžete zařídit komfortní posezení a grilovat doma za zlomek ceny. Vytvořte si prostor pro relaxaci s venkovním nábytkem, lehátky nebo houpací sítí. Nezapomínejte ani na cenově dostupné prvky pro děti, díky kterým snížíte četnost návštěv koupališť a dětských herniček.

Využití zahrady k optimalizaci spotřebě energie


Zahrada může také přispět k úspoře energie. Vysazením opadavých keřů a stromů před rozpálená okna zajistíte přirozený stín, který Váš dům v letních měsících ochladí a sníží potřebu ventilátorů a klimatizace. Naopak, v zimě mohou stromy sloužit jako přirozená ochrana před větrem a pomohou tak s izolací.

Vlastní produkce


Pokud Vám to dispozice a umístění zahrady dovolí, můžete zvážit i další možnosti vlastní produkce v podobě včelaření, chovu slepic nebo dokonce malého sadu. Tyto aktivity Vám zajistí nejen čerstvé suroviny, ale mohou být i hezkým přivýdělkem v sousedství.

Buďte kreativní a využijte potenciál Vaší zahrady na maximum.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Jak ušetřit na elektřině: Tipy a triky pro snížení nákladů na energie

Elektřina je v dnešním světě nepostradatelnou součástí života každého z nás. Denně ji využíváme k osvětlení, vaření, vytápění, chlazení, ale také pro ...

Pro hypotéku za bankéřem nebo za nezávislým finančním poradcem?

Přemýšlíte o pořízení nemovitosti, kterou budete investovat prostřednictvím hypotéky? V tomto případě se můžete obrátit přímo na bankéře ve Vámi vybra ...

Na čem při stavbě domu ušetřit a co naopak nepodcenit?

Při stavbě či rekonstrukci bydlení máme často tendenci ušetřit co nejvíce peněz a hledáme levná řešení a ekonomičtější alternativy, což je vzhledem k ...

Klasické tipy na úsporu financí v domácnosti

Tipů, jak ušetřit finance existuje celá řada. Nikdy není však pozdě na to, si jednotlivé tipy připomenout. Je dobré si tyto tipy neustále opakovat, pr ...

Doporučujeme

Publikovat článek