Home » Finance

Pojištění nemovitosti: Proč je dobré ho mít a na co si dát pozor?

04.12.2023
Při vlastnictví nemovitosti nesmíme zapomínat na mnoho důležitých povinností a poplatků za revize a podobné nezbytnosti spojené s jejím užíváním. Často se však zapomíná na adekvátní pojištění, které mnozí z nás podceňují. Nemovitost může čelit různým rizikům, od požárů až po přírodní katastrofy, a správné pojištění může v těchto neočekávaných situacích poskytnout ochranu a finanční kompenzaci. Zde jsou důvody, proč je důležité mít nemovitost dostatečně pojištěnou.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Ochrana před požárem a dalšími živly


Pojištění nemovitosti vám poskytuje ochranu před škodami způsobenými požáry, povodněmi, bouřemi a jinými živelními událostmi. Tyto situace mohou způsobit vážné škody na konstrukci domu, elektřině, nebo na osobním majetku, který je součástí nemovitosti. Pojištění v těchto situacích kryje náklady na opravy nebo obnovu.

Krytí proti krádežím a vandalismu


V případě krádeže nebo vandalismu vám pojištění může pomoci pokrýt náklady na opravy nebo náhradu odcizených či poškozených věcí. To poskytuje klidné spaní s vědomím, že váš majetek je chráněn.

Pojištění odpovědnosti


Pokud někdo na vaší nemovitosti utrpí zranění nebo škodu na vlastním majetku, pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti vám může pomoci pokrýt náklady na léčbu nebo opravu. Bez tohoto krytí byste mohli nést plnou odpovědnost například za to, že někdo na vašem pozemku uklouzne nebo za padající sníh ze střechy, který způsobí škodu na cizím majetku.

Náklady na dočasné bydlení


V případě vážného poškození domu může pojištění pokrýt náklady na dočasné bydlení. To vám umožní přizpůsobit se nečekaným událostem a udržet rodinu v bezpečí, zatímco probíhají opravy.

Hypotéční pojištění


Mnoho věřitelů vyžaduje, aby vlastníci domů měli hypotéční pojištění.

Pojištění nemovitosti je investicí do bezpečné a zajištěné budoucnosti. Při výběru pojišťovny a pojištění si dejte pozor na to, aby pojistka dostatečně pokrývala vaše potřeby a aktuální hodnotu vaší nemovitosti. Zaměřte se na to, aby nemovitost nebyla podpojištěná nebo naopak - přepojištěná. Vždy uvádějte skutečnou velikost nemovitosti a zajímejte se o konkrétnost rizik.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Získejte fotovoltaiku a tepelné čerpadlo od ČEZ zdarma

Jak moc může běžná česká domácnost v rodinném domě ušetřit díky správně zvolené fotovoltaice a tepelnému čerpadlu, chce ČEZ Prodej demonstrovat na kon ...

Změna dodavatele energií: Pozor na rizika spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchodníky prakticky nezajímá - pouze "novému" dodavatel ...

Až 250 tisíc na zateplení domu: Úprava podmínek u programů NZÚ Light a Oprav dům po babičce

Od června tohoto roku začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dos ...

Jak si sestavit orientační rozpočet před zahájením stavby nebo rekonstrukce

Před zahájením stavby nebo rekonstrukce je klíčové mít jasno v tom, jakými finančními prostředky disponujete a jak je plánujete efektivně využít. Sest ...

Doporučujeme

Publikovat článek