Home » Finance

Jak správně pojistit dům nebo byt?

16.12.2022
S vlastní nemovitostí jsou spojené nejen radosti, ale také mnohé starosti, které vám však v případě komplikací zmírní pojištění. Při pojištění majetku je velice důležité správně určit pojistnou částku, aby nebyla nemovitost podpojištěná. V případě, že by nastala nějaká pojistná událost, pojišťovna by vám uhradila jen část škody, nikoliv celou, protože se odráží od pojistné částky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Přestože už nějakou pojistnou smlouvu máte, je vhodné ji aktualizovat, a to pravidelně, aby se především upravila aktuální hodnota majetku.

Co je pojistná hodnota a pojistná částka?


Prvně se seznamte se základními pojmy, přičemž u pojištění majetku narazíte hned na dva, které je nezbytné rozlišovat.

Pojistná hodnota představuje skutečnou hodnotu majetku. Vyčísluje se podle toho, za jakou částku byste byli schopni nakoupit aktuálně materiál a postavit nemovitost.

Pojistná částka je v podstatě pojistný limit, na který pojištění uzavíráte. V pojistné smlouvě je tedy stanovena maximální částka, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události.

Vzhledem k tomu, že pojistná částka se podepisuje i na výši pojistného, spousta majitelů nemovitostí neaktualizuje své smlouvy, aby nemuseli platit více, ovšem to je velká chyba.

Pojištění domácnosti, nebo nemovitosti?


Pojišťovny mají ve svém portfoliu hned několik různých produktů, takže můžete vedle pojištění nemovitosti narazit i na pojištění domácnosti. První druh pojištění chrání stavbu jako takovou (stěny, střechu a okna), zatímco ten druhý zahrnuje vybavení včetně nábytku, oblečení a spotřebičů. Ideální je uzavřít si obě varianty, abyste dosáhli plného chránění.

Ještě se nabízí i pojištění odpovědnosti, z něhož se hradí veškeré škody, jež vzniknou u sousedů. Příkladem je například vytopení bytu pod vámi kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v koupelně a podobně.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Ušetřete díky vlastní zahradě! Rady pro využití zahrady k úspoře peněz

Vlastníte alespoň malou zahrádku? Využití veškerého potenciálu zahrady na maximum může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Zde je několik tipů. ...

Jak ušetřit na elektřině: Tipy a triky pro snížení nákladů na energie

Elektřina je v dnešním světě nepostradatelnou součástí života každého z nás. Denně ji využíváme k osvětlení, vaření, vytápění, chlazení, ale také pro ...

Pro hypotéku za bankéřem nebo za nezávislým finančním poradcem?

Přemýšlíte o pořízení nemovitosti, kterou budete investovat prostřednictvím hypotéky? V tomto případě se můžete obrátit přímo na bankéře ve Vámi vybra ...

Na čem při stavbě domu ušetřit a co naopak nepodcenit?

Při stavbě či rekonstrukci bydlení máme často tendenci ušetřit co nejvíce peněz a hledáme levná řešení a ekonomičtější alternativy, což je vzhledem k ...

Doporučujeme

Publikovat článek