Home » Finance

Jak správně pojistit dům nebo byt?

16.12.2022
S vlastní nemovitostí jsou spojené nejen radosti, ale také mnohé starosti, které vám však v případě komplikací zmírní pojištění. Při pojištění majetku je velice důležité správně určit pojistnou částku, aby nebyla nemovitost podpojištěná. V případě, že by nastala nějaká pojistná událost, pojišťovna by vám uhradila jen část škody, nikoliv celou, protože se odráží od pojistné částky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Přestože už nějakou pojistnou smlouvu máte, je vhodné ji aktualizovat, a to pravidelně, aby se především upravila aktuální hodnota majetku.

Co je pojistná hodnota a pojistná částka?


Prvně se seznamte se základními pojmy, přičemž u pojištění majetku narazíte hned na dva, které je nezbytné rozlišovat.

Pojistná hodnota představuje skutečnou hodnotu majetku. Vyčísluje se podle toho, za jakou částku byste byli schopni nakoupit aktuálně materiál a postavit nemovitost.

Pojistná částka je v podstatě pojistný limit, na který pojištění uzavíráte. V pojistné smlouvě je tedy stanovena maximální částka, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události.

Vzhledem k tomu, že pojistná částka se podepisuje i na výši pojistného, spousta majitelů nemovitostí neaktualizuje své smlouvy, aby nemuseli platit více, ovšem to je velká chyba.

Pojištění domácnosti, nebo nemovitosti?


Pojišťovny mají ve svém portfoliu hned několik různých produktů, takže můžete vedle pojištění nemovitosti narazit i na pojištění domácnosti. První druh pojištění chrání stavbu jako takovou (stěny, střechu a okna), zatímco ten druhý zahrnuje vybavení včetně nábytku, oblečení a spotřebičů. Ideální je uzavřít si obě varianty, abyste dosáhli plného chránění.

Ještě se nabízí i pojištění odpovědnosti, z něhož se hradí veškeré škody, jež vzniknou u sousedů. Příkladem je například vytopení bytu pod vámi kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v koupelně a podobně.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Jak ušetřit za energie v běžné domácnosti? Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče?

Ceny za energie jsou nyní skloňované téma, protože spoustu lidí trápí rostoucí ceny. Opravdu je ale tak nutné se stresovat? Státní příspěvek přece lec ...

Jak získat dotace na zateplení a tepelné čerpadlo?

Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále ros ...

Splátky hypoték už rostou pomalejším tempem než nájmy

Tempo růstu splátek hypoték v letošním třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo. Zatímco splátka hypotéky (s LTV 80) za nový pražský byt o výměře 60 m² vzro ...

ČEZ Prodej žádá zákazníky: udělejte si samoodečet elektřiny a plynu, pomůže to lepšímu nastavení záloh

Za dva týdny začne ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. K co nejpřesnějšímu nastavení n ...

Doporučujeme

Publikovat článek