Home » Finance

Jak správně pojistit dům nebo byt?

16.12.2022
S vlastní nemovitostí jsou spojené nejen radosti, ale také mnohé starosti, které vám však v případě komplikací zmírní pojištění. Při pojištění majetku je velice důležité správně určit pojistnou částku, aby nebyla nemovitost podpojištěná. V případě, že by nastala nějaká pojistná událost, pojišťovna by vám uhradila jen část škody, nikoliv celou, protože se odráží od pojistné částky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Přestože už nějakou pojistnou smlouvu máte, je vhodné ji aktualizovat, a to pravidelně, aby se především upravila aktuální hodnota majetku.

Co je pojistná hodnota a pojistná částka?


Prvně se seznamte se základními pojmy, přičemž u pojištění majetku narazíte hned na dva, které je nezbytné rozlišovat.

Pojistná hodnota představuje skutečnou hodnotu majetku. Vyčísluje se podle toho, za jakou částku byste byli schopni nakoupit aktuálně materiál a postavit nemovitost.

Pojistná částka je v podstatě pojistný limit, na který pojištění uzavíráte. V pojistné smlouvě je tedy stanovena maximální částka, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události.

Vzhledem k tomu, že pojistná částka se podepisuje i na výši pojistného, spousta majitelů nemovitostí neaktualizuje své smlouvy, aby nemuseli platit více, ovšem to je velká chyba.

Pojištění domácnosti, nebo nemovitosti?


Pojišťovny mají ve svém portfoliu hned několik různých produktů, takže můžete vedle pojištění nemovitosti narazit i na pojištění domácnosti. První druh pojištění chrání stavbu jako takovou (stěny, střechu a okna), zatímco ten druhý zahrnuje vybavení včetně nábytku, oblečení a spotřebičů. Ideální je uzavřít si obě varianty, abyste dosáhli plného chránění.

Ještě se nabízí i pojištění odpovědnosti, z něhož se hradí veškeré škody, jež vzniknou u sousedů. Příkladem je například vytopení bytu pod vámi kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v koupelně a podobně.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Získejte fotovoltaiku a tepelné čerpadlo od ČEZ zdarma

Jak moc může běžná česká domácnost v rodinném domě ušetřit díky správně zvolené fotovoltaice a tepelnému čerpadlu, chce ČEZ Prodej demonstrovat na kon ...

Změna dodavatele energií: Pozor na rizika spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchodníky prakticky nezajímá - pouze "novému" dodavatel ...

Až 250 tisíc na zateplení domu: Úprava podmínek u programů NZÚ Light a Oprav dům po babičce

Od června tohoto roku začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dos ...

Jak si sestavit orientační rozpočet před zahájením stavby nebo rekonstrukce

Před zahájením stavby nebo rekonstrukce je klíčové mít jasno v tom, jakými finančními prostředky disponujete a jak je plánujete efektivně využít. Sest ...

Doporučujeme

Publikovat článek