Home » Finance

Jak ušetřit za energie v běžné domácnosti? Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče?

15.12.2022
Ceny za energie jsou nyní skloňované téma, protože spoustu lidí trápí rostoucí ceny. Opravdu je ale tak nutné se stresovat? Státní příspěvek přece leccos ulehčí. A v mnohých případech přísun elektřiny lze korigovat. Podívejte se, jakou spotřebu energií mají spotřebiče a jak lehce ušetříte.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID

Spotřebiče v domácnosti - největší spotřeba


Možností, jak ušetřit, máte několik. Jedním měřítkem spotřeby je samostatná energetická náročnost spotřebiče. Jestli máte starší ledničku, pračku, myčku, lze předpokládat, že si bude brát více energie než novější typy. Stojí tak za úvahu, zda raději neinvestovat do nového, v ročním vyúčtování může jít o ušetření i o několik tisíc korun. Udělejte si proto průzkum u domácích pomocníků, u každého byste měli najít údaje o příkonu. Dalším kritériem je doba provozu. Logicky kávovar, který využijete třeba jen ráno, si sice vezme více energie během provozu, ale zase nepracuje 24 hodin denně jako například lednice. Proto je dobré zaměřit se na provoz právě tohoto spotřebiče. Mezi další často používané spotřebiče patří pračka, televize, počítač. Nezapomeňte na světla. Myčku zapnete na dobu asi jedné hodiny denně.

Jak koupit úsporný spotřebič?


Zcela nejjednodušší je orientovat se podle energetického štítku. Ty informují o energetické náročnosti spotřebičů a dělí je tak do energetických tříd. V dnešní době se za nejúspornější spotřebiče považují ty, které patří do skupiny A, nejvíce náročné na spotřebu jsou v G sekci. Podívejme se na ledničku, která je právě oním energeticky nejnáročnějším spotřebičem. Pro vaši představu - lednice z energetické třídy C má roční spotřebu v průměru 147 kWh. Náklady činí 1 176 Kč. Lednička, která spadá do kategorie F, má spotřebu 315 kWh, což činí už 2 520 Kč. V případě lednice můžete ovlivnit spotřebu i dalšími faktory.

Jak ovlivnit spotřebu?


Pro ideální spotřebu by měla být lednička zaplněna tak akorát. Mějte zde přehledně rozdělené potraviny, abyste v ní nemuseli dlouho hledat a tím pádem ji mít déle otevřenou. Také lednici pravidelně zbavujte námrazy, ta zvyšuje spotřebu. Pokud chcete ušetřit více, využít můžete i současných zimních teplot. Mnozí lidé dokonce vypínají ledničky a potraviny dávají na balkon, do sklepů, za okna.

Dalším žroutem energie je pračka. Ta sama o sobě má nízkou spotřebu, zaplatíte si ovšem za pohodlí, pokud využíváte i sušičku. Pračka v energetické třídě A má roční spotřebu zhruba 574 Kč, v sekci D 911 Kč. Když se podíváme ovšem na sušičku, nejšetrnější verze vás ročně vyjde na 1 416 Kč, nejnáročnější na 2 152 Kč. Opravdu není lepší nechat prádlo volně usušit? Co se týká myčky, tak při průměrném používání 5× týdně má nejšetrnější verze spotřebu asi 1 385 Kč, náročnější 1 966 Kč. Zde můžete ušetřit tak, že ji vždy naplníte a volte úsporné programy, vyhýbejte se nejvyšším teplotám, pokud to není nezbytně nutné.

Máme tu ještě počítače a televize. Televizi mají lidé často jako zvukovou kulisu, nestačilo by však rádio? Co se týká počítače, mnozí mají zlozvyk, na něm pracovat, pak jej nechat běžet volně dvě hodiny, vrátit se k němu a zase jej nechat volně běžet hodinku, dvě i tři. Vypnout jej není tak složité, šetříte i jeho životnost. Co se týká spotřeby, tak OLED televize s příkonem 88 W s průměrným provozem 2 hodin denně má spotřebu 512 Kč, pokud běží 12 hodin denně, zaplatíte až 3 080 Kč. Nezapomeňte, že je i rozdíl v tom, pokud spotřebiče zcela vypnete, nebo je necháte ve stand-by režimu, které si stále odebírají nějakou energii.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Finance

Pro hypotéku za bankéřem nebo za nezávislým finančním poradcem?

Přemýšlíte o pořízení nemovitosti, kterou budete investovat prostřednictvím hypotéky? V tomto případě se můžete obrátit přímo na bankéře ve Vámi vybra ...

Na čem při stavbě domu ušetřit a co naopak nepodcenit?

Při stavbě či rekonstrukci bydlení máme často tendenci ušetřit co nejvíce peněz a hledáme levná řešení a ekonomičtější alternativy, což je vzhledem k ...

Klasické tipy na úsporu financí v domácnosti

Tipů, jak ušetřit finance existuje celá řada. Nikdy není však pozdě na to, si jednotlivé tipy připomenout. Je dobré si tyto tipy neustále opakovat, pr ...

Jak správně pojistit dům nebo byt?

S vlastní nemovitostí jsou spojené nejen radosti, ale také mnohé starosti, které vám však v případě komplikací zmírní pojištění. Při pojištění majetku ...

Doporučujeme

Publikovat článek