Home » Bydlení

Umělý nebo živý vánoční stromek?

24.11.2023
Výběr vánočního stromku je jedním z klíčových rozhodnutí, které musíte udělat při přípravě na svátky. Rozhodnutí mezi umělým a živým stromkem může být náročné. Pokud jste zarytí ekologové, pravděpodobně pro vás ani jedna z variant nebude bezbolestná. Jestliže se bez stromku i přesto neobejdete, přinášíme vám výhody a nevýhody obou možností, abyste mohli udělat informované a správné rozhodnutí.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Umělý vánoční stromek


Nebudu podporovat kácení živých stromků kvůli pár dnům, investuji do umělého stromku, budu ho mít několik let a ulevím tak přírodě, říkáte si. Omyl - vánoční stromek vyrobený z PVC je nerecyklovatelný a často obsahuje těžké kovy. Pokud vás tedy zajímá ekologická stránka, tato varianta rozhodně lepší není. Značné výhody umělý stromek však má.

Trvanlivost: Umělý stromek vydrží několik sezón. Jeho trvanlivost ocení zejména velcí milovníci Vánoc, kteří touží po zdobení stromku již koncem listopadu či začátkem prosince, jelikož umělý stromek vydrží krásný možná i desítky let.

Žádné opadávání jehličí: Nemusíte se starat o opadané jehličí, což je výhodné především do domácností s malými dětmi či s domácími mazlíčky.

Snadná údržba: Nepotřebuje denní zálivku a nemusíte se obávat, že uschne.

Efekt dokonalosti: Umělé stromky jsou k dispozici v různých stylech a velikostech, což usnadňuje nalezení toho pravého. V dnešní moderní době jsou stromky vyráběny s 2D nebo dokonce 3D jehličím, což je od živých stromků vizuálně téměř neodlišuje a prozradit je může akorát přílišná dokonalost.

Vybalíte / zabalíte: Zdlouhavé vybírání živého stromku, úprava kmene do stojanu, vyhazování z pátého patra - komplikované. S umělým stromkem je vše pohodlnější, pouze jej vybalíte a po Vánocích zase uložíte do krabice.


Zdroj: freepik.com

Příroda je jen jedna: Umělé stromky mohou působit dokonalým dojmem. Vůni a strukturu pravého jehličí však nic nenahradí.

Ekologická pohroma: Na výrobu umělých stromků se používají nerecyklovatelné plasty a těžké kovy.

Investice: Pokud chcete vysoký strom, který je svým provedením věrný těm živým, budete muset sáhnout hluboko do kapsy.

Živý vánoční stromek


Řezaný vánoční strom je o mnoho menší zlo a pokud jsou školky správně vedené a provádí pravidelně novou výsadbu, jedná se o obnovitelný zdroj. Vždy se však zajímejte o původ stromu a vyhněte se stromkům dováženým ze zahraničí.

Přírodní krása: Živý stromek má autentickou vůni a vzhled, který mnoho lidí preferuje.

Ekologicky šetrnější: Pokud stromek pochází z přirozených prořezávek a není dovezený ze zahraničí, můžete mít svědomí téměř klidné.

Tradice: Řezání nebo výběr živého stromku může být pro mnohé rodiny tradiční a velmi příjemnou záležitostí.


Zdroj: freepik.com

Opadající jehličí: Z živého stromu může velmi brzy začít opadávat jehličí, což znamená nutnost pravidelného úklidu. V tomto směru jsou dobré neopadavé jedle.

Krátká trvanlivost: Živý stromek vydrží obvykle jen jednu vánoční sezónu. Pokud vám postačí stromek menšího vzrůstu, můžete jej pořídit v květináči a mít ho jako součást vánoční atmosféry více sezón.

Zálivka: Živý stromek potřebuje pravidelnou zálivku, aby neuschl, budete se o něho tedy muset během svátků starat.

Výběr mezi umělým a živým vánočním stromkem závisí na vašich preferencích a potřebách. Umělý stromek nabízí dlouhotrvající, bezproblémovou volbu, zatímco živý stromek přináší autenticitu a tradici. Ať už si vyberete kteroukoliv z možností, důležité je, že vám stromek přinese radost a pohodu během svátků.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Trend dekorativní stěrky: univerzální a elegantní

Dekorativní stěrka se stává stále populárnější volbou pro interiérové designéry a majitele domů, a to zejména díky své všestrannosti, odolnosti a eleg ...

Jak zútulnit chatu: Tipy pro příjemnější bydlení v přírodě

Chata v přírodě je místem, kde si můžete odpočinout, načerpat novou energii a užít si klidu daleko od městského shonu. Aby váš pobyt v chatě byl co ne ...

Doporučujeme

Publikovat článek