Home » Hobby a zahrada

Jak se zbavit mšic? Zlikvidujte škůdce okamžitě a nepodceňte prevenci

21.06.2023
Mšice jsou často velmi nenápadní škůdci, kteří mohou vážně poškodit rostliny a plodiny v zahradě. Pokud invazi mšic nezastavíme včas, mohou se rychle rozmnožovat a vytvářet velké kolonie, které vážně oslabují rostliny a mohou vést dokonce i k jejich úhynu. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, díky kterým lze proti těmto drobným parazitům bojovat.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Kontrola a prevence


Pravidelná kontrola rostlin a květin je pro včasné odhalení zásadní. Mšice se nejčastěji nacházejí na spodních stranách listů, proto se zaměřte především na tato místa. Pokud mšice objevíte, berte v potaz jejich rychlost množení a zásah neodkládejte.

Ruční odstraňování


Pokud na rostlině objevíte jen pár malých škůdců, můžete je ručně odstranit pomocí utěrky nebo hadříku. Mšice z listů pečlivě odstraňte a dbejte na to, aby jste rostlinku očistili nejen od dospělých jedinců, ale také od vajíček. Tento postup je vhodný pouze pro menší kolonie.

Přírodní prostředky


Existuje řada přírodních a ekologických metod, díky kterým se mšic zbavíme. Jedná se například o vlastní insekticidní roztok z mýdla na nádobí s vodou, které na postižené rostliny aplikujeme. Další možností je použití přírodních odvarů z bylin - z heřmánku, levandule nebo z česneku.

Nasadit nepřítele


Další možností je využití přirozených nepřátel mšic, kterými jsou larvy berušek, slunéčka nebo vosy. Tato metoda biologické kontroly je ekologická a neškodí ostatním organismům v zahradě.

Chemické prostředky


Pokud jsou mšice velmi invazivní a rozšířené, můžete použít chemické insekticidy. Tyto chemické prostředky by však měly být používány jako poslední možnost v případech, kdy jsou ostatní šetrnější metody neúčinné.

Boj s mšicemi může vyžadovat trpělivost a pravidelné sledování. Na nález škůdce je důležité reagovat ideálně okamžitě, abyste minimalizovali škody na rostlinách. Pravidelná údržba a zdravé prostředí v zahradě také přispívají k prevenci.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek