Home » Hobby a zahrada

Jak se zbavit mšic? Zlikvidujte škůdce okamžitě a nepodceňte prevenci

21.06.2023
Mšice jsou často velmi nenápadní škůdci, kteří mohou vážně poškodit rostliny a plodiny v zahradě. Pokud invazi mšic nezastavíme včas, mohou se rychle rozmnožovat a vytvářet velké kolonie, které vážně oslabují rostliny a mohou vést dokonce i k jejich úhynu. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, díky kterým lze proti těmto drobným parazitům bojovat.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Kontrola a prevence


Pravidelná kontrola rostlin a květin je pro včasné odhalení zásadní. Mšice se nejčastěji nacházejí na spodních stranách listů, proto se zaměřte především na tato místa. Pokud mšice objevíte, berte v potaz jejich rychlost množení a zásah neodkládejte.

Ruční odstraňování


Pokud na rostlině objevíte jen pár malých škůdců, můžete je ručně odstranit pomocí utěrky nebo hadříku. Mšice z listů pečlivě odstraňte a dbejte na to, aby jste rostlinku očistili nejen od dospělých jedinců, ale také od vajíček. Tento postup je vhodný pouze pro menší kolonie.

Přírodní prostředky


Existuje řada přírodních a ekologických metod, díky kterým se mšic zbavíme. Jedná se například o vlastní insekticidní roztok z mýdla na nádobí s vodou, které na postižené rostliny aplikujeme. Další možností je použití přírodních odvarů z bylin - z heřmánku, levandule nebo z česneku.

Nasadit nepřítele


Další možností je využití přirozených nepřátel mšic, kterými jsou larvy berušek, slunéčka nebo vosy. Tato metoda biologické kontroly je ekologická a neškodí ostatním organismům v zahradě.

Chemické prostředky


Pokud jsou mšice velmi invazivní a rozšířené, můžete použít chemické insekticidy. Tyto chemické prostředky by však měly být používány jako poslední možnost v případech, kdy jsou ostatní šetrnější metody neúčinné.

Boj s mšicemi může vyžadovat trpělivost a pravidelné sledování. Na nález škůdce je důležité reagovat ideálně okamžitě, abyste minimalizovali škody na rostlinách. Pravidelná údržba a zdravé prostředí v zahradě také přispívají k prevenci.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek