Home » Hobby a zahrada

Jak se zbavit mšic? Zlikvidujte škůdce okamžitě a nepodceňte prevenci

21.06.2023
Mšice jsou často velmi nenápadní škůdci, kteří mohou vážně poškodit rostliny a plodiny v zahradě. Pokud invazi mšic nezastavíme včas, mohou se rychle rozmnožovat a vytvářet velké kolonie, které vážně oslabují rostliny a mohou vést dokonce i k jejich úhynu. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, díky kterým lze proti těmto drobným parazitům bojovat.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Kontrola a prevence


Pravidelná kontrola rostlin a květin je pro včasné odhalení zásadní. Mšice se nejčastěji nacházejí na spodních stranách listů, proto se zaměřte především na tato místa. Pokud mšice objevíte, berte v potaz jejich rychlost množení a zásah neodkládejte.

Ruční odstraňování


Pokud na rostlině objevíte jen pár malých škůdců, můžete je ručně odstranit pomocí utěrky nebo hadříku. Mšice z listů pečlivě odstraňte a dbejte na to, aby jste rostlinku očistili nejen od dospělých jedinců, ale také od vajíček. Tento postup je vhodný pouze pro menší kolonie.

Přírodní prostředky


Existuje řada přírodních a ekologických metod, díky kterým se mšic zbavíme. Jedná se například o vlastní insekticidní roztok z mýdla na nádobí s vodou, které na postižené rostliny aplikujeme. Další možností je použití přírodních odvarů z bylin - z heřmánku, levandule nebo z česneku.

Nasadit nepřítele


Další možností je využití přirozených nepřátel mšic, kterými jsou larvy berušek, slunéčka nebo vosy. Tato metoda biologické kontroly je ekologická a neškodí ostatním organismům v zahradě.

Chemické prostředky


Pokud jsou mšice velmi invazivní a rozšířené, můžete použít chemické insekticidy. Tyto chemické prostředky by však měly být používány jako poslední možnost v případech, kdy jsou ostatní šetrnější metody neúčinné.

Boj s mšicemi může vyžadovat trpělivost a pravidelné sledování. Na nález škůdce je důležité reagovat ideálně okamžitě, abyste minimalizovali škody na rostlinách. Pravidelná údržba a zdravé prostředí v zahradě také přispívají k prevenci.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek