Home » Bydlení

Jak na efektivní odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů?

03.05.2024
Žehličky ani parní generátory rozhodně nejsou zcela bezúdržbová zařízení. Jejich pravidelná údržba je nezbytná pro jejich spolehlivý a dlouhodobý provoz. Připravili jsme pro vás návod, jak správně čistit žehličku a parní generátor od vodního kamene.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů je nezbytností


Vodní kámen se tvoří z minerálů obsažených ve vodě a jeho přítomnost v žehličkách a parních generátorech může vést k zanášení trysk a snížení efektivity párového výstupu. Důsledným odstraňováním kamene nejenže zajistíte lepší funkčnost zařízení, ale také výrazně prodloužíte jeho životnost. Tuto údržbu proto není hodno zanedbávat a věnovat bychom se jí měli pravidelně.

Jak čistit napařovací žehličky?


Čištění tradičních suchých žehliček nebylo a není příliš složité. Pro suché žehličky je účinným řešením ocet. Žehlicí plochu položte do nádoby s octem tak, aby byla ponořená, a nechte působit přibližně hodinu. Důležité je zabránit pronikání octa do vnitřních částí žehličky. Někdy proto postačí do nádoby dát hadr dobře prosáklý octem a na něj položit žehličku žehlicí plochou.

Avšak jak vyčistit žehličku s napařováním? Napařovací žehličky jsou náchylnější k usazování vodního kamene kvůli svému mechanismu vytváření páry. Pro jejich čištění je ideální využít vestavěné samočistící funkce, které mnoho moderních žehliček obsahuje. Proces čištění obvykle zahrnuje několik kroků:

Příprava žehličky: Nejdříve je potřeba žehličku nahřát na maximální teplotu, aby se voda v zásobníku přeměnila na páru.

Aktivace čistící funkce: Kvalitní napařovací žehlička má obvykle tlačítko nebo volbu v menu pro spuštění čistícího cyklu. Po jeho aktivaci se doporučuje držet žehličku nad dřezem nebo nádobou.

Vyčištění: Během čistícího procesu se z žehličky uvolňuje horká pára, která pomáhá vymýt usazeniny vodního kamene a další nečistoty z vnitřních kanálů.

Dokončení procesu čištění žehličky: Po dokončení cyklu je doporučeno žehličku nechat vychladnout a poté ji otřít suchým a čistým hadříkem.

Na co nezapomenout: Důležité je dodržovat pokyny výrobce a používat pouze doporučené metody čištění, aby nedošlo k poškození žehličky.

Jak na čištění parních generátorů?


Parní generátory jsou vybaveny pokročilými systémy pro odstranění vodního kamene, které zajišťují jejich dlouhodobou efektivitu a snadnou údržbu. Tyto systémy, jakými jsou například CalcClean a FastClean u značky Braun, jsou navrženy tak, aby minimalizovaly potřebu manuálního zásahu a zjednodušily proces čištění. Jak tedy vyčistit parní generátor pomocí těchto systémů?

Využití systému CalcClean: Tento systém upozorňuje uživatele, kdy je potřeba provést odvápnění. Proces zahrnuje odpojení zásobníku vody, jeho vyprázdnění a následné naplnění čistou vodou. Po protřepání a opětovném vyprázdnění zásobníku se aktivuje čistící režim, který efektivně odstraní všechny usazeniny.

Využití systému FastClean: Tento rychlý čisticí systém využívá speciální filtr, který zachytává vodní kámen. Uživatel jednoduše vypustí vodu z přístroje a vyčistí filtr pod tekoucí vodou. Celý proces trvá méně než minutu a nevyžaduje použití chemických čisticích prostředků.

TIP: Výběrem žehliček a parních generátorů s integrovanými čisticími funkcemi můžete výrazně snížit nároky na běžnou údržbu a zároveň zajistit, že vaše zařízení bude i nadále perfektně fungovat. Pravidelné čištění a dodržování instrukcí výrobce jsou klíčové k prodloužení životnosti žehliček i parních generátorů. Investice do zařízení, které vám údržbu díky svým chytrým vestavěným funkcím umožní, se rozhodně vyplatí.

Autor: PL
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Dekorace ze sušených květin: Přírodní krása pro váš domov

Sušené květiny se staly velkým trendem v dekoraci interiéru, a to nejenom kvůli své dlouhé trvanlivosti. Tyto krásné rostliny přinášejí do domácnosti ...

Proč si koupit granitový dřez? Důvodů je hned několik

Granitový dřez představuje odolný prvek každé kuchyně, přičemž tento umělý materiál se vyrábí smícháním žulového kamenného prachu a akrylových pryskyř ...

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Jarní úklid rychle a efektivně

Jaro je čas obnovy a očisty, a provádění jarního úklidu může být osvěžujícím způsobem, jak začít novou sezónu. Pokud chcete provést jarní úklid rychle ...

Doporučujeme

Publikovat článek