Home » Bydlení

Jak na kvetení vánoční hvězdy aneb správný čas pro zatemňování rostliny

02.11.2023
Nádherná vánoční hvězda známá také jako Pryšec nádherný (Poinsettia) je jednou z oblíbených rostlin, které zdobí naše domovy během vánočního období. Své krásné červené nebo bílé květy nám může poskytnout každoročně a není třeba rostlinu po Vánocích vyhazovat. Její příprava pro rozkvetlý vánoční stůl však vyžaduje trochu péče a trpělivosti. Jedním z klíčových prvků je včasné zatemňování, což je proces, který pomáhá rostlině připravit se na bohatý květ právě o Vánocích. V tomto článku se podíváme na to, jak začít rostlinu pomalu připravovat ke kvetení.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Zajistěte vhodné podmínky


Před tím, než začnete s postupem zatemňování, je důležité ujistit se, že rostlině dopřáváte vhodné podmínky. Vánoční hvězda miluje ideálně západní umístění. Dejte ji na místo, kde je dostatek světla, ne však celodenní přímé sluneční paprsky. Dobré je udržovat stále stejnou teplotu kolem 18-20 °C. Vyvarujte se umístění v blízkosti radiátorů.

Pravidelně zalévejte


Zalévání je důležitým faktorem i během zatemňování rostliny. Zemina by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. V případě suchého vzduchu v místnosti rostlina ocení i rosení rozprašovačem.

Kdy začít se zatemňováním?


Zhruba měsíc před příchodem Vánoc či adventního období je ten správný čas. Pro bohaté kvetení rostlině v době zatemňování omezíme přístup denního světla tím, že ji během pozdního odpoledne zakryjeme např. krabicí a ponecháme takto do rána. Při tomto pravidelném postupu uvidíte již po třech týdnech výsledek v podobě poupat.


Zdroj: pixabay.com

A co s vánoční hvězdou po odkvětu?


Jakmile vánoční období skončí a rostlina zcela odkvete, rozhodně se jí nezbavujte a pokuste se dát vánoční hvězdě šanci i příští rok. Po odkvětu ji umístěte na chladnější místo, zálivku omezte a koncem února rostlinu seřízněte. Rostlině prospěje přesazení a občasné přihnojení. S příchodem pozdního podzimu opět opakujte postup a dopřejte jí pravidelně 12 hodin absolutní tmy denně.

Tímto postupem můžete zajistit, že vaše vánoční hvězda bude nádherným kvetoucím doplňkem vaší vánoční výzdoby. Pokud budete trpěliví a pečliví, rostlina vás odmění záplavou bohatých květů každý rok.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Jarní úklid rychle a efektivně

Jaro je čas obnovy a očisty, a provádění jarního úklidu může být osvěžujícím způsobem, jak začít novou sezónu. Pokud chcete provést jarní úklid rychle ...

Zrcadla jako klíčový prvek interiéru: Proč má výběr jejich tvaru význam

Zrcadla neplní pouze praktickou funkci umožňující nám zkontrolovat náš vzhled před odchodem z domova. Jsou také důležitým dekorativním prvkem, který m ...

7 tipů na zdobení velikonočních vajíček

Blíží se Velikonoce a s nimi tradice zdobení vajec. Pokud chcete vytvořit unikátní a originální velikonoční vajíčka, zkuste tyto kreativní tipy a trik ...

Doporučujeme

Publikovat článek