Home » Bydlení

Dlabání dýně: Jak na halloweenskou dýňovou dekoraci od A do Z

19.10.2023
Podzim, s jeho sytými barvami a vůní, přináší úžasnou inspiraci pro vytváření útulného a pohodového domova. Jedním z nejoblíbenějších symbolů podzimu jsou dýně. Můžete s nimi dělat mnoho věcí, od výroby lahodných receptů až po vytváření úžasných dekorací. Jedním z nejzábavnějších způsobů, jak se ponořit do podzimní atmosféry, je dlabání dýní. Připravte se na chvilku plnou kreativity, ať jste malí nebo velcí.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Co budete potřebovat?


Dýně: Vyberte symetrickou dýni s hladkou a pevnou slupkou. Velikost závisí na vašem vkusu.

Nůž na dlabání: Existují speciální nástroje na vyřezávání dýní, které najdete v obchodech, nebo můžete použít obyčejný menší nůž. Dýně není nijak zvláště tvrdá, proto nůž nemusí být extrémně ostrý, aby zbytečně nedošlo ke zranění.

Lžíce: Pevná lžíce, která se při dlabání dužiny a semínek nebude ohýbat.

Dekorace: Pokud se chystáte vytvořit složitější designy, možná vám přijdou vhod nejrůznější doplňky - podzimní listí, kaštany apod.

Svíčku: Jestliže chcete vytvořit svítící dýňovou dekoraci, budete potřebovat svíčku nebo světýlko na baterky. Dejte pozor, aby svíčka nebyla zbytečně velká. Žár z větší svíčky by vnitřek dýně velmi rychle přehřál a dýňová dekorace by vám dlouho nevydržela.


Zdroj: freepik.com

Krok za krokem


Připravte dýni: Dýni pořádně omyjte a osušte ji. Ujistěte se, že je stabilní a nemá sklony se převracet.

Vytvořte víko: Na horní části dýně vytvořte otvor a vyřízněte víko. Může být kruhové nebo osmihranné, podle vaší preference. Oříznutý kus si nechte na pozdější uzavření dýně.

Vyčistěte dýni: Pomocí lžičky odstraňte semínka a dýni kompletně zbavte dužiny. Snažte se dno vydlabat do roviny, aby vnizkl prostor pro stabilní umístění svíčky.

Nakreslete motiv: Nyní je ten správný čas pro kreativitu. Můžete vytvořit jakékoliv vzory, tvary nebo obličeje, které vás napadnou. Zkuste tradiční strašidelné tváře, abstraktní umění nebo výjevy z podzimní přírody. Pamatujte, že na začátku méně může být více - můžete vždy přidat další detaily.

Vložte svíčku:
Pokud chcete použít dýni jako svícen nebo halloweenskou výzdobu, umístěte dovnitř svíčku nebo bateriové světlo. Vezměte v úvahu, že dýně musí být postavena na rovném povrchu, aby zůstala stabilní. Svítící dýni přiklopte vyříznutým víkem.


Zdroj: freepik.com

Tipy a Triky


Fix: Pokud jste nováček v dlabání dýní, můžete si předem na slupku nakreslit zvolený motiv, nejlépe lihovým fixem.

Různé druhy dýní: Neomezujte se jen na tradiční oranžovou dýni. Vyzkoušejte i jiné odrůdy, jako jsou například bílé dýně. Kreativitu můžete posunout tím, že dýni přestříkáte barevným sprejem. Velmi oblíbené jsou černé a zlaté barvy.

Skladování: Pokud chcete, aby vaše dýňové dílo vydrželo déle, udržujte ho v chladu a vyvarujte se vystavení přímému slunečnímu záření.

Dlabání dýní je zábavný způsob, jak oslavit podzim a přivést do domova či ke vchodovým dveřím krásnou a autentickou dekoraci. Buďte kreativní a užijte si proces vytváření vlastního dýňového díla!

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Umění balení: Jak originálně zabalit dárek?

Vánoce nejsou jen o samotném dárku, ale i o celém zážitku spojeném s jejich přijímáním i darováním. A právě balení dárků může být tím kouzelným doteke ...

Vánoce bez stresu: Jak si užít svátky naplno

Vánoce jsou obdobím radosti, rodinné pohody a štěstí, ale pro mnohé z nás mohou být i zdrojem stresu a nátlaku. Připravit domácnost na svátky, nakoupi ...

Dostatek světla v interiéru: Jak prosvětlit místnost?

Prosvětlený interiér není pouze otázkou estetiky, ale hraje klíčovou roli v našem celkovém pohodlí, náladě a dokonce i zdraví. Dostatek přirozeného sv ...

Adventní věnec: Symbol očekávání a společných chvil

Adventní věnec je tradiční symbol a nezbytná součást přípravy na Vánoce pro mnoho lidí po celém světě. Věnec, obvykle vytvořený z větví z jehličnatého ...

Doporučujeme

Publikovat článek