Home » Bydlení

Zavařování v myčce: Moderní způsob pro úplné začátečníky

12.10.2023
Zavařování je tradiční metoda pro uchování ovoce a zeleniny, která umožňuje dostatek letních zásob i během zimy. Dříve se tento proces prováděl pouze v hrncích na sporáku nebo v pánvích, ale s příchodem moderních domácích spotřebičů je způsobů, díky kterým můžeme zavařovat, mnohem více. Jednou z inovativních metod je zavařování v myčce nádobí a my si dnes řekneme, jak na to.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Jak to funguje?


Příprava zavařeniny a plnění sklenic: Tak jako při klasickém způsobu zavarování začněte tím, že si připravíte ovoce nebo zeleninu k zavaření, a to i včetně nálevu. Sterilizované sklenice naplňte připravenou směsí a dejte pozor, abyste to nepřehnali a sklenici nenaplnili až po okraj - rozhodně ponechte alespoň menší rezervu.

Zavařování v myčce: Nyní umístěte plněné sklenice do myčky nádobí. Sklenice v myčce musí být stabilně umístěny a stát rovně, přičemž se nesmějí vzájemně dotýkat. Můžete použít speciální zavařovací boxy nebo běžné úložné prostory.

Zavařovací program: Spusťte myčku v programu vhodném k zavařování, který by měl mít vyšší teplotu (70 až 80 °C) a delší dobu trvání než obvyklé mycí programy (2 až 2,5 hodiny). Pravidlem pro délku programu bývá fakt, že čím plnější myčka, tím delší by program měl být.

Dokončení: Po dokončení programu vyjměte sklenice z myčky. Během ohřevu a ochlazování v myčce vznikne podtlak, což uzávěry na sklenicích utěsní. Můžete to poznat podle charakteristického zvuku "kliknutí", kdy se víčka stáhnou dolů. Zavařeniny zkontrolujte a ujistěte se, že víčka jsou stále neporušená. Položte je na suchou utěrku víčkem dolů a takto je nechte zcela vychladnout.

Na co si dát pozor?


Správné nádoby: Použijte kvalitní sklenice, které jsou určeny pro zavařování. Ujistěte se, že víčka nejsou poškozena.

Sterilizace: Sklenice a víčka by před plněním měly projít řádnou sterilizací. To je pro dlouhou trvanlivost zavařenin nezbytné.

Recepty: Dodržujte ověřené recepty pro zavařování. Konzistence sirupů a nálevů mohou být pro bezpečnost a chuť vašich zavařenin klíčové.

Kvalita ovoce a zeleniny: Používejte čerstvé a kvalitní suroviny. Ovoce a zelenina by měly být v optimálním stavu, aby zavařeniny byly chutné a zdravé.

Zavařování v myčce je moderní způsob, jak uchovat vaše oblíbené plody i během zimy. Pokud dodržíte správné postupy, bude to rychlé, jednoduché a bezpečné - ideální i pro začátečníky.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Umění balení: Jak originálně zabalit dárek?

Vánoce nejsou jen o samotném dárku, ale i o celém zážitku spojeném s jejich přijímáním i darováním. A právě balení dárků může být tím kouzelným doteke ...

Vánoce bez stresu: Jak si užít svátky naplno

Vánoce jsou obdobím radosti, rodinné pohody a štěstí, ale pro mnohé z nás mohou být i zdrojem stresu a nátlaku. Připravit domácnost na svátky, nakoupi ...

Dostatek světla v interiéru: Jak prosvětlit místnost?

Prosvětlený interiér není pouze otázkou estetiky, ale hraje klíčovou roli v našem celkovém pohodlí, náladě a dokonce i zdraví. Dostatek přirozeného sv ...

Adventní věnec: Symbol očekávání a společných chvil

Adventní věnec je tradiční symbol a nezbytná součást přípravy na Vánoce pro mnoho lidí po celém světě. Věnec, obvykle vytvořený z větví z jehličnatého ...

Doporučujeme

Publikovat článek