Home » Reality

Jak poznat dobrého realitního makléře? Průvodce výběrem kvalitního realiťáka

29.08.2023
Když se rozhodnete koupit nebo prodat nemovitost a nechcete se do toho pouštět sami, je důležité mít po svém boku kvalitního realitního makléře. Správně vybraný "realiťák" může významně usnadnit a zrychlit proces bez zbytečného stresu. Nabízí se však otázka, jak vybrat toho pravého? Zde jsou některé klíčové faktory, na které byste měli dát pozor.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Licence a odbornost


Prvním krokem je ověřit, zda má konkrétní realitní makléř platnou licenci k práci v daném státě nebo regionu, což znamená že prošel potřebným vzděláním a má schopnosti potřebné pro řádné zastupování klientů ve vámi vybrané lokalitě.

Zkušenosti


Délka praxe je i v oboru realit důležitým ukazatelem. Makléř s dlouholetými zkušenostmi bude pravděpodobně lépe řešit různé situace a také může mít silnější síť kontaktů. Toto však není pravidlem, někdy je naopak přínosné oslovení mladého a asertivního makléře, který je do nové práce zapálený.

Reference


Požádejte o reference od předchozích klientů, případně zkuste dohledat portfolio a recenze na webu či sociálních sítích.

Lokální znalosti


Vybraný realitní makléř by měl mít dobrý přehled o místě koupě či prodeje nemovitosti. Rozhodně by Vás měl vždy upozornit na rizika dané lokality.

Komunikace


Schopnost komunikace je klíčová. Váš makléř by měl být ochoten naslouchat vašim potřebám a být schopen vám poskytnout jasné a pravidelné informace. Umění komunikovat se samozřejmě velmi zásadně odrazí také na jednání s potenciálními kupujícími či prodávajícími.

Postup práce a smlouva


Zeptejte se na postup a rozsah práce, ujasněte si, jaký je plán pro prodej nebo nákup nemovitosti a jakým způsobem vás makléř bude zastupovat. Smlouvu si přečtěte velmi pozorně. Měli byste znát všechny poplatky a podmínky, a to i v případě ukončení spolupráce.

Sítě a zdroje


Doba se neustále vyvíjí a důležité je, aby váš makléř měl přístup k potřebným zdrojům a sítím, které mohou pomoci s prodejem nebo nákupem. Každý dobrý realitní makléř se umí pohybovat na online trhu s nemovitostmi a měl by ovládat sociální sítě.

Nepodceňujte svou intuici. Pokud necítíte důvěru nebo máte jakékoliv obavy, měli byste hledat dále. Důkladné zkoumání a otázky vám pomohou najít takového makléře, který bude nejlépe zohledňovat vaše potřeby. Osvědčení, profesionální způsob oblékání a obecný dojem mohou být indikátory toho, zda se jedná o seriózního realiťáka. Pokud nemovitost kupujete, nezapomeňte se při prohlídce zeptat na několik základních otázek.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Reality

Bydlení v zahraničí: Kde koupit levnou nemovitost u moře?

Vlastnit nemovitost v teplé zahraniční destinaci se stává stále populárnější volbou pro Čechy hledající druhý domov, investiční příležitost nebo jedno ...

Pronájem a zákaz zvířat: Může pronajímatel zakázat psa v bytě?

Domácí zvířata mohou být pro mnoho lidí důležitou součástí domova a třeba i plnohodnotnými členy rodiny. Při stěhování se však nájemník může setkat s ...

Na co se ptát při koupi nemovitosti? 9 důležitých otázek, díky kterým nešlápnete vedle

Pořizování nemovitosti je velkým krokem a životní investicí, připravenost a dostatečná informovanost je proto velmi důležitá. Ať už nemovitost teprve ...

Výběr pozemku pro stavbu domu - jak vybrat ten správný stavební pozemek a na co si dát pozor?

Výběrem toho správného pozemku Váš sen o novém bydlení začíná, jedná se o velmi zásadní a klíčový krok při plánování stavby domu. Mějte na paměti, že ...

Doporučujeme

Publikovat článek