Home » Bydlení

Udržujte ložní prádlo čisté a provoněné: Jak správně prát povlečení?

10.08.2023
Kvalitní spánek je základ úspěchu a správná péče o ložní prádlo nám zajistí nejen čistotu, ale také přidá příjemný pocit svěžesti a vůni, díky které je spánek příjemnější. Zde je několik tipů, jak správně o lůžkoviny pečovat a jak je udržovat provoněné.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Správné praní


Třídení je základ: Pokud budeme mixovat barvy a materiály vyžadující odlišné programy, naděláme více škody, než užitku. Vždy oddělujte bílé, barevné a černé lůžkoviny. Pravidelně čtěte etikety na povlečení a dodržujte pokyny výrobce týkající se teploty praní, která se pohybuje v rozmezí 40 až 60°C, v závislosti na konkrétním materiálu.

Perte naruby: Před praním otočte povlečení naruby, zabráníte tak opotřebení vzoru nebo barvy.

Správné množství pracího prášku: V tomto případě platí, že méně je rozhodně více. Nepoužívejte nadbytečné množství pracího prášku, který by mohl zanechat zbytky na povlečení a snížit jeho měkkost. Používejte kvalitní přípravky na praní.

Voňavý spánek


Esenciální oleje: Přidejte pár kapek esenciálního oleje do vody při žehlení, nebo pokapejte bavlněný hadřík a umístěte ho mezi povlečení do sušičky.

Sáčky s vůní: Metoda našich maminek a babiček. Povlečení skladujte s vonnými sáčky nebo mýdlem na praní prádla, aby si zachovalo svěží vůni.

Sušené květiny: Sušené levandulové květiny nebo jiné aromatické bylinky můžete umístit do skříní s povlečením. Bylinky tak nejenže dodají ložnímu prádlu příjemnou vůni, ale také odpuzují moly.

Žehlení a skladování


Žehlení: Nepodceňujte žehlení a snažte se tento krok rozhodně nevynechávat. Důkladné žehlení povlečení totiž pomůže zlikvidovat bakterie a mikroby a zajistí hladký a čistý vzhled.

Skladujte v suchu a v čistotě: Vyprané povlečení před jeho použitím uskladněte na suchém a chladném místě. Vyvarujte se vlhkosti, která může způsobit vznik plísní a zatuchlý zápach.

Frekvence praní


Čistota, základ zdraví: Mějte na mysli, že povlečení přichází do kontaktu s tělem několik hodin denně, proto by mělo být prané častěji, než si mnozí myslí. Povlečení, stejně jako ručníky, bychom měli měnit alespoň jednou za týden.

Použijte škrob


Babičky věděly, co dělají: Tato zastaralá metoda našich babiček je bohužel často opomenuta. V dnešní době již existuje široké spektrum výborných přípravků, které nám na povlečení a prostěradle vytvoří neviditelnou vrstvu ochraňující vlákna. Naškrobené ložní prádlo je mnohem odolnější proti špíně. Škrobení také podporuje stálost barev, pevnost i pružnost materiálu.

Pravidelná péče o ložní prádlo je důležitá nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli zdraví. Správná údržba zahrnuje praní, žehlení a správné skladování. Pokud použijete esenciální oleje nebo vonné sáčky, může udělat z ložnice udělat nejen čisté místo k odpočinku, ale také místo plné neodolatelné svěžesti a vůně.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Co funguje proti molům a jak se jich zbavit?

Moly mohou být v domácnosti velkým problémem, zejména pokud se začnou šířit do vašich šatníků a poškozovat vaše oblíbené oblečení. Ať už se jedná o mo ...

Jak vybrat ideální jídelní stůl pro vaši domácnost

Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti. Je to místo, kde se rodina schází k jídlu, kde probíhají rodinná setkání a večeře ...

Domácí trezor: Investice do klidu a bezpečí

Bezpečnost domova je pro většinu lidí hlavní prioritou. Jednou z forem ochrany majetku a důležitých dokumentů je investice do domácího trezoru. Proč b ...

Jak šetrně vyčistit odpady bez instalatéra

Odpady v domácnosti mohou časem způsobit problémy, pokud je však čištění pravidelné, nemusíme se dostávat do situací, které vyžadují pomoc instalatéra ...

Doporučujeme

Publikovat článek