Home » Bydlení

Udržujte ložní prádlo čisté a provoněné: Jak správně prát povlečení?

10.08.2023
Kvalitní spánek je základ úspěchu a správná péče o ložní prádlo nám zajistí nejen čistotu, ale také přidá příjemný pocit svěžesti a vůni, díky které je spánek příjemnější. Zde je několik tipů, jak správně o lůžkoviny pečovat a jak je udržovat provoněné.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Správné praníTřídení je základ: Pokud budeme mixovat barvy a materiály vyžadující odlišné programy, naděláme více škody, než užitku. Vždy oddělujte bílé, barevné a černé lůžkoviny. Pravidelně čtěte etikety na povlečení a dodržujte pokyny výrobce týkající se teploty praní, která se pohybuje v rozmezí 40 až 60°C, v závislosti na konkrétním materiálu.

Perte naruby: Před praním otočte povlečení naruby, zabráníte tak opotřebení vzoru nebo barvy.

Správné množství pracího prášku: V tomto případě platí, že méně je rozhodně více. Nepoužívejte nadbytečné množství pracího prášku, který by mohl zanechat zbytky na povlečení a snížit jeho měkkost.

Voňavý spánekEsenciální oleje: Přidejte pár kapek esenciálního oleje do vody při žehlení, nebo pokapejte bavlněný hadřík a umístěte ho mezi povlečení do sušičky.

Sáčky s vůní: Metoda našich maminek a babiček. Povlečení skladujte s vonnými sáčky nebo mýdlem na praní prádla, aby si zachovalo svěží vůni.

Sušené květiny: Sušené levandulové květiny nebo jiné aromatické bylinky můžete umístit do skříní s povlečením. Bylinky tak nejenže dodají ložnímu prádlu příjemnou vůni, ale také odpuzují moly.

Žehlení a skladováníŽehlení: Nepodceňujte žehlení a snažte se tento krok rozhodně nevynechávat. Důkladné žehlení povlečení totiž pomůže zlikvidovat bakterie a mikroby a zajistí hladký a čistý vzhled.

Skladujte v suchu a v čistotě: Vyprané povlečení před jeho použitím uskladněte na suchém a chladném místě. Vyvarujte se vlhkosti, která může způsobit vznik plísní a zatuchlý zápach.

Frekvence praníČistota, základ zdraví: Mějte na mysli, že povlečení přichází do kontaktu s tělem několik hodin denně, proto by mělo být prané častěji, než si mnozí myslí. Povlečení, stejně jako ručníky, bychom měli měnit alespoň jednou za týden.

Použijte škrobBabičky věděly, co dělají: Tato zastaralá metoda našich babiček je bohužel často opomenuta. V dnešní době již existuje široké spektrum výborných přípravků, které nám na povlečení a prostěradle vytvoří neviditelnou vrstvu ochraňující vlákna. Naškrobené ložní prádlo je mnohem odolnější proti špíně. Škrobení také podporuje stálost barev, pevnost i pružnost materiálu.

Pravidelná péče o ložní prádlo je důležitá nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli zdraví. Správná údržba zahrnuje praní, žehlení a správné skladování. Pokud použijete esenciální oleje nebo vonné sáčky, může udělat z ložnice udělat nejen čisté místo k odpočinku, ale také místo plné neodolatelné svěžesti a vůně.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Doporučujeme

Publikovat článek