Home » Hobby a zahrada

Na co se dá použít kávová sedlina? Přírodní hnojivo pro zahradu i ochrana proti slimákům

27.07.2023
Kávová sedlina je odpadový produkt, který však může být velmi prospěšný a užitečný pro zahradu či balkonové truhlíky. Tato organická hmota obsahuje živiny a látky, které mohou obohatit půdu a podpořit tak růst rostlin. Pokud jste milovníky kávy a zároveň pěstujete rostliny, je kávová sedlina skvělým způsobem, jak snížit odpad a zároveň zlepšit kvalitu půdy a rostlin bez chemikálií.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Co je kávová sedlina?


Kávová sedlina je zbytkový materiál z procesu přípravy kávy. Tato většinou tmavě hnědá hmota má charakteristickou vůni kávy, která může být odpudivá pro škůdce, ale také obsahuje organické látky a stopové prvky, jako jsou vápník, hořčík, mangan a především draslík.

Proč používat kávovou sedlinu jako hnojivo?Bohatá na živiny: Jak jsme již zmínili, kávová sedlina je bohatá na živiny, které jsou pro rostliny důležité. Například dusík podporuje růst listů, fosfor podporuje růst kořenů a draslík pomáhá při tvorbě květů a plodů.

Zlepšuje strukturu půdy: Kávová sedlina má jemnou a lehkou strukturu, která pomáhá zlepšit vzdušnost a propustnost půdy. To znamená, že půda hnojená kávovou sedlinou lépe zadržuje vlhkost, což je pro prospívání rostlin velmi důležité.

Odpudivá pro některé škůdce: Tento typ přírodního hnojiva má charakteristickou vůni, která může být odpudivá pro některé škůdce, jako jsou slimáci nebo mravenci. To znamená, že může sloužit i jako přírodní repelent proti škůdcům.

Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo?Přímé použití: Rozprostřete tenkou vrstvu kávové sedliny přímo na zem kolem rostlin.

Kompostování: Kávovou sedlinu můžete přidat do kompostu, kde se rozloží a přispěje k obohacení kompostu o organickou hmotu.

Nálev pro rostliny: Můžete vytvořit kávový nálev, který je tvořen namočenou kávovou sedlinou a vodou. Tento nálev můžete použít k zalévání rostlin, což jim poskytne rychlejší přísun živin.

Kávová sedlina je skvělým způsobem, jak snížit odpad a zároveň přirozeně obohatit půdu ve Vaší zahradě. Díky obsahu živin a organických látek je skvělým přírodním hnojivem, které může velmi efektivně a téměř zdarma podpořit růst rostlin a zlepšit strukturu půdy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek