Home » Hobby a zahrada

Na co se dá použít kávová sedlina? Přírodní hnojivo pro zahradu i ochrana proti slimákům

27.07.2023
Kávová sedlina je odpadový produkt, který však může být velmi prospěšný a užitečný pro zahradu či balkonové truhlíky. Tato organická hmota obsahuje živiny a látky, které mohou obohatit půdu a podpořit tak růst rostlin. Pokud jste milovníky kávy a zároveň pěstujete rostliny, je kávová sedlina skvělým způsobem, jak snížit odpad a zároveň zlepšit kvalitu půdy a rostlin bez chemikálií.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Co je kávová sedlina?


Kávová sedlina je zbytkový materiál z procesu přípravy kávy. Tato většinou tmavě hnědá hmota má charakteristickou vůni kávy, která může být odpudivá pro škůdce, ale také obsahuje organické látky a stopové prvky, jako jsou vápník, hořčík, mangan a především draslík.

Proč používat kávovou sedlinu jako hnojivo?Bohatá na živiny: Jak jsme již zmínili, kávová sedlina je bohatá na živiny, které jsou pro rostliny důležité. Například dusík podporuje růst listů, fosfor podporuje růst kořenů a draslík pomáhá při tvorbě květů a plodů.

Zlepšuje strukturu půdy: Kávová sedlina má jemnou a lehkou strukturu, která pomáhá zlepšit vzdušnost a propustnost půdy. To znamená, že půda hnojená kávovou sedlinou lépe zadržuje vlhkost, což je pro prospívání rostlin velmi důležité.

Odpudivá pro některé škůdce: Tento typ přírodního hnojiva má charakteristickou vůni, která může být odpudivá pro některé škůdce, jako jsou slimáci nebo mravenci. To znamená, že může sloužit i jako přírodní repelent proti škůdcům.

Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo?Přímé použití: Rozprostřete tenkou vrstvu kávové sedliny přímo na zem kolem rostlin.

Kompostování: Kávovou sedlinu můžete přidat do kompostu, kde se rozloží a přispěje k obohacení kompostu o organickou hmotu.

Nálev pro rostliny: Můžete vytvořit kávový nálev, který je tvořen namočenou kávovou sedlinou a vodou. Tento nálev můžete použít k zalévání rostlin, což jim poskytne rychlejší přísun živin.

Kávová sedlina je skvělým způsobem, jak snížit odpad a zároveň přirozeně obohatit půdu ve Vaší zahradě. Díky obsahu živin a organických látek je skvělým přírodním hnojivem, které může velmi efektivně a téměř zdarma podpořit růst rostlin a zlepšit strukturu půdy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávník ...

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Doporučujeme

Publikovat článek