Home » Hobby a zahrada

Co použít proti slimákům? Zaručené tipy, kterými ochráníte své sazenice a zbavíte se slimáků jednou pro vždy

30.05.2023
Se začátkem zahradnické sezóny a s příchodem krásného počasí na naši zahradu přicházejí i další hosté, a to nezvaní slimáci a šneci, kteří jsou pro zahradníky a majitele zahrad častým problémem. Tito malí měkkýši mohou způsobit značné škody na rostlinách i květinách. Pokud se právě s invazí slimáků potýkáte a hledáte efektivní způsoby, které Vám s tímto náročným bojem pomohou, přečtěte si následující tipy a triky.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Fyzické odstranění


První, ne zrovna oblíbenou, ale z racionálního hlediska velmi praktickou metodou je zkrátka fyzické odstranění. Pravidelné sbírání slimáků může být sice časově náročnější, ale také účinným způsobem, jak jejich výskyt v zahradě snížit. Slimáky zkrátka nahromaďte do nádoby a v rámci humánního přístupu je pouze odneste dostatečně daleko.

Ochranné bariéry


Tito nezvaní hosté nemají rádi překážky. Vytvořte kolem rostlin bariéry, které budou bránit slimákům v pronikání k potravě. Můžete použít například hrubou kůru z kmene stromu, vaječné skořápky, popílek nebo jemné piliny, aby slimáci nemohli k rostlinám přistupovat.

Přírodní repelenty


Některé rostliny a byliny mají přirozenou schopnost slimáky odpuzovat. Například levandule, rozmarýn, petržel, máta nebo šalvěj mohou fungovat jako přirozené repelenty, ke kterým se slizský návštěvník nepřiblíží. Vysaďte tyto rostliny na požadovaná místa.

Přírodní nepřátelé


Vytloukat klín klínem je další metoda v boji proti slimákům. Přilákejte přírodní nepřátele slimáků, jako jsou ještěrky, ptáci nebo žáby. Právě pro tyto tvory vytvořte příjemné prostředí například poskytnutím úkrytů nebo vodních prvků.

Použití surovin


Existuje několik surovin, které slimáky odradí. Doporučuje se především umístění kávové sedliny kolem rostlin. Slimáky odpuzuje také citronová šťáva, octová voda nebo cibulová šťáva.

Použití pastí a nástrah


V obchodech jsou k dispozici nejrůznější pasti a nástrahy na slimáky. Tyto produkty obsahují látky, které jsou pro slimáky toxické.

Boj se slimáky v zahradě může být náročný. Důležité je také udržovat zahradu čistou a eliminovat faktory, které slimáky přitahují, jako jsou přebytečné organické materiály a vlhké prostředí. Čím více metod budete aplikovat, tím dříve se Vaše zahrada bude pyšnit rostlinami bez slizu a okousaných listů.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek