Home » Bydlení

Jak mít doma stále uklizeno? Tipy a triky pro efektivní a dlouhodobý úklid domácnosti

03.07.2023
Dokonalý úklid domova je pro mnoho lidí nesplnitelnou výzvou. S průběžnou péčí o domácnost a s několika triky můžete snadno dosáhnout čistého a uklizeného prostředí. Zde je pár praktických tipů, které Vám jistě pomohou.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Vytvořte si plán


Před samotným zahájením většího úklidu si vytvořte plán, který pomůže organizovat a rozvrhnout úkoly. Určete si priority, rozdělte si práce do jednotlivých místností. Pokud jste majitelem většího bytu či domu, nebojte se rozvrhnout si rozsáhlejší úklid do více fází.

Sbírejte a třiďte


Než začnete uklízet, sesbírejte nepotřebné věci a roztřiďte je na tři skupiny - ponechat, darovat nebo vyhodit. Už tento krok Vás zbaví nepořádku a zajistí vzdušnost a prostor pro lepší organizaci.

Pravidelnost


Stačí jen pár minut denně a uvidíte, že udržet domácnost uspořádanou a čistou dlouhodobě není nic těžkého. Opět si vytvořte harmonogram, ve kterém si určíte, kdy a jak často budete jednotlivé úkoly provádět. Ujasněte si potřebnou pravidelnost úkonů od čištění kuchyňské linky až po vysávání, vytírání podlah, mytí oken apod. Nic nezanedbáte, pokud si vytvoříte tzv. TO DO list, kde si můžete jednotlivé úkony poznamenávat a odškrtávat.

Nezapomínejte na pomocníky


Vyberte si kvalitní úklidové nástroje, které Vám práci usnadní. Ať už se jedná o nejrůznější parní čističe, stěrky na okna či robotické vysavače, které ocení snad každý.

Pracujte od nejvyšších míst ke spodním


Pokud začnete uklízet od nejvyšších míst (horní regály, vrcholky skříní nebo osvětlení) prach a nečistoty se nebudou sypat na již vyčištěné plochy.

Využijte pomoc rodinných příslušníků


Pokud máte rodinu, zapojte do pravidelného úklidu i ostatní členy domácnosti. Každý člen domácnosti by měl nést svůj díl odpovědnosti za udržování čistoty a pořádku a rozdělení pravidelných činností je velmi efektivní.

Myslete na detaily


Věnujte pozornost i drobným detailům v podobě rohových spár, nečistotám na osvětlení apod. Tyto malé detaily dokáží udělat velký rozdíl v celkovém dojmu.

S těmito tipy a triky Vám úklid půjde rychleji a efektivněji. Po dokončení většího úklidu se motivujte a vždy si udělejte čas na odpočinek a odměňte se za svou práci. Může to být relaxace s knihou, horkou koupelí nebo vychutnáváním oblíbeného jídla.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Flexibilní modulová nebo pro každodenní spaní? Přinášíme přehled oblíbených typů rohových sedacích souprav

Rozhodli jste se dopřát Vašemu interiéru po letech nové nadechnutí a přemýšlíte, že svou starou sedací soupravu pošlete na zasloužený odpočinek? A že ...

Vestavné vs. klasické skříně: Která volba je ta pravá pro váš domov?

Skříně jsou nedílnou součástí každého interiéru, poskytují úložný prostor a mohou se stát i výrazným dekorativním prvkem. Při výběru skříně stojí mnoh ...

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Doporučujeme

Publikovat článek