Home » Bydlení

Jak mít doma stále uklizeno? Tipy a triky pro efektivní a dlouhodobý úklid domácnosti

03.07.2023
Dokonalý úklid domova je pro mnoho lidí nesplnitelnou výzvou. S průběžnou péčí o domácnost a s několika triky můžete snadno dosáhnout čistého a uklizeného prostředí. Zde je pár praktických tipů, které Vám jistě pomohou.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Vytvořte si plán


Před samotným zahájením většího úklidu si vytvořte plán, který pomůže organizovat a rozvrhnout úkoly. Určete si priority, rozdělte si práce do jednotlivých místností. Pokud jste majitelem většího bytu či domu, nebojte se rozvrhnout si rozsáhlejší úklid do více fází.

Sbírejte a třiďte


Než začnete uklízet, sesbírejte nepotřebné věci a roztřiďte je na tři skupiny - ponechat, darovat nebo vyhodit. Už tento krok Vás zbaví nepořádku a zajistí vzdušnost a prostor pro lepší organizaci.

Pravidelnost


Stačí jen pár minut denně a uvidíte, že udržet domácnost uspořádanou a čistou dlouhodobě není nic těžkého. Opět si vytvořte harmonogram, ve kterém si určíte, kdy a jak často budete jednotlivé úkoly provádět. Ujasněte si potřebnou pravidelnost úkonů od čištění kuchyňské linky až po vysávání, vytírání podlah, mytí oken apod. Nic nezanedbáte, pokud si vytvoříte tzv. TO DO list, kde si můžete jednotlivé úkony poznamenávat a odškrtávat.

Nezapomínejte na pomocníky


Vyberte si kvalitní úklidové nástroje, které Vám práci usnadní. Ať už se jedná o nejrůznější parní čističe, stěrky na okna či robotické vysavače, které ocení snad každý.

Pracujte od nejvyšších míst ke spodním


Pokud začnete uklízet od nejvyšších míst (horní regály, vrcholky skříní nebo osvětlení) prach a nečistoty se nebudou sypat na již vyčištěné plochy.

Využijte pomoc rodinných příslušníků


Pokud máte rodinu, zapojte do pravidelného úklidu i ostatní členy domácnosti. Každý člen domácnosti by měl nést svůj díl odpovědnosti za udržování čistoty a pořádku a rozdělení pravidelných činností je velmi efektivní.

Myslete na detaily


Věnujte pozornost i drobným detailům v podobě rohových spár, nečistotám na osvětlení apod. Tyto malé detaily dokáží udělat velký rozdíl v celkovém dojmu.

S těmito tipy a triky Vám úklid půjde rychleji a efektivněji. Po dokončení většího úklidu se motivujte a vždy si udělejte čas na odpočinek a odměňte se za svou práci. Může to být relaxace s knihou, horkou koupelí nebo vychutnáváním oblíbeného jídla.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Doporučujeme

Publikovat článek