Home » Bydlení

Jaké barvy do interiéru - vliv barevného spektra na naši psychiku a energii

29.06.2023
Barvy mají velmi silný vliv na psychiku, díky čemuž mohou zásadně ovlivnit náladu, energii a celkovou kvalitu našeho života. Při zařizování interiéru je proto dobré vybírat barvy s ohledem na jejich účinky a atmosféru, kterou umí navodit. Zde je pár faktů o vlivu barev na naši psychiku.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com
Základní dopad na naše žití v domácnosti má teplota použitých barev. Teplejší odstíny (oranžová, červená, žlutá) jsou veselé, hřejivé a místnost oživí. Studenější barvy (modrá, zelená..) jsou jasné, svěží a podporují produktivitu. Specifické vlastnosti mají ale i konkrétní základní barvy..

Modrá


Barva spojovaná s klidem, harmonií a relaxem. Působí osvěžujícím a uklidňujícím dojmem, a proto je oblíbená zejména v ložnicích a koupelnách. Často je používána v pracovnách a kancelářích, jelikož zvyšuje produktivitu a koncentraci.

Zelená


Barva přírody a harmonie. Působí osvěžujícím dojmem a pomáhá snižovat stres a úzkosti. Vyrovnává emoce a uklidňuje duši. Zelenou barvu je dobré zakomponovat do obývacích prostor.

Žlutá


Žlutá barva nás naplní energií, radostí a optimismem. Povzbuzuje a stimuluje kreativitu. Žlutá barva je vhodná do místností, kde chceme být energičtí a aktivní. Díky žluté barvě můžeme rozsvítit tmavší a chladnější místnosti.

Červená


Barva, kterou spojujeme s vášní, energií a vitalitou. Prostoru dodá povzbuzující a stimulující dojem. S červenými odstíny však buďte opatrní, přílišná červená může působit rušivě, proto je vhodné ji použít například ve formě akcentů a doplňků.

Bílá


Bílou spojujeme s čistotou, svěžestí a jednoduchostí. Místnost prosvětlí, působí vzdušně a je často používána v minimalistických interiérech. Bílá barva odráží světlo a prostory opticky zvětšuje. Může však působit sterilně a neútulně, proto je dobré ji kombinovat s dalšími barvami.

Černá


Černá barva je symbolem vzdoru, proto bychom při této volbě měli být opatrní a vybalancovat charakter tohoto odstínu dalšími barvami. V kombinaci s přírodními prvky či relaxační zelenou barvou může i černá působit velmi elegantně a harmonicky.

Každý z nás má individuální vnímání barev a preferuje jiné kombinace. Řiďte se svým osobním vkusem a preferencemi. Myslete však na to, že není nutné, aby zdi Vaší domácnosti zářily barvami. Vliv na atmosféru v konkrétních místnostech můžou mít pouze doplňky v různých barevných odstínech, které můžete obměňovat dle nálady či ročních období.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Jarní úklid rychle a efektivně

Jaro je čas obnovy a očisty, a provádění jarního úklidu může být osvěžujícím způsobem, jak začít novou sezónu. Pokud chcete provést jarní úklid rychle ...

Zrcadla jako klíčový prvek interiéru: Proč má výběr jejich tvaru význam

Zrcadla neplní pouze praktickou funkci umožňující nám zkontrolovat náš vzhled před odchodem z domova. Jsou také důležitým dekorativním prvkem, který m ...

7 tipů na zdobení velikonočních vajíček

Blíží se Velikonoce a s nimi tradice zdobení vajec. Pokud chcete vytvořit unikátní a originální velikonoční vajíčka, zkuste tyto kreativní tipy a trik ...

Doporučujeme

Publikovat článek