Home » Bydlení

Jaké barvy do interiéru - vliv barevného spektra na naši psychiku a energii

29.06.2023
Barvy mají velmi silný vliv na psychiku, díky čemuž mohou zásadně ovlivnit náladu, energii a celkovou kvalitu našeho života. Při zařizování interiéru je proto dobré vybírat barvy s ohledem na jejich účinky a atmosféru, kterou umí navodit. Zde je pár faktů o vlivu barev na naši psychiku.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com
Základní dopad na naše žití v domácnosti má teplota použitých barev. Teplejší odstíny (oranžová, červená, žlutá) jsou veselé, hřejivé a místnost oživí. Studenější barvy (modrá, zelená..) jsou jasné, svěží a podporují produktivitu. Specifické vlastnosti mají ale i konkrétní základní barvy..

Modrá


Barva spojovaná s klidem, harmonií a relaxem. Působí osvěžujícím a uklidňujícím dojmem, a proto je oblíbená zejména v ložnicích a koupelnách. Často je používána v pracovnách a kancelářích, jelikož zvyšuje produktivitu a koncentraci.

Zelená


Barva přírody a harmonie. Působí osvěžujícím dojmem a pomáhá snižovat stres a úzkosti. Vyrovnává emoce a uklidňuje duši. Zelenou barvu je dobré zakomponovat do obývacích prostor.

Žlutá


Žlutá barva nás naplní energií, radostí a optimismem. Povzbuzuje a stimuluje kreativitu. Žlutá barva je vhodná do místností, kde chceme být energičtí a aktivní. Díky žluté barvě můžeme rozsvítit tmavší a chladnější místnosti.

Červená


Barva, kterou spojujeme s vášní, energií a vitalitou. Prostoru dodá povzbuzující a stimulující dojem. S červenými odstíny však buďte opatrní, přílišná červená může působit rušivě, proto je vhodné ji použít například ve formě akcentů a doplňků.

Bílá


Bílou spojujeme s čistotou, svěžestí a jednoduchostí. Místnost prosvětlí, působí vzdušně a je často používána v minimalistických interiérech. Bílá barva odráží světlo a prostory opticky zvětšuje. Může však působit sterilně a neútulně, proto je dobré ji kombinovat s dalšími barvami.

Černá


Černá barva je symbolem vzdoru, proto bychom při této volbě měli být opatrní a vybalancovat charakter tohoto odstínu dalšími barvami. V kombinaci s přírodními prvky či relaxační zelenou barvou může i černá působit velmi elegantně a harmonicky.

Každý z nás má individuální vnímání barev a preferuje jiné kombinace. Řiďte se svým osobním vkusem a preferencemi. Myslete však na to, že není nutné, aby zdi Vaší domácnosti zářily barvami. Vliv na atmosféru v konkrétních místnostech můžou mít pouze doplňky v různých barevných odstínech, které můžete obměňovat dle nálady či ročních období.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Doporučujeme

Publikovat článek