Home » Bydlení

Orosená okna - proč tento problém vzniká a jak se rosení oken zbavit?

09.12.2022
A je to zase tady. Spolu s chladným počasím přichází i ono známé rosení plastových oken. Neznamená to, že jsou okna špatně provedena, rosení je poměrně běžným problémem, s nímž se setkáte také u dřevěných a hliníkových oken. Dá se s ním bojovat.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Proč se na oknech tvoří rosa? Pravděpodobně se na skle objevuje zejména po ránu. Přes noc je totiž venku zima, stavební konstrukce má nízkou teplotu, zatímco v interiéru je vysoká vlhkost. Záleží samozřejmě i na teplotě, kterou uvnitř máte. Třeba u pokoje s teplotou 19 °C a relativní vlhkostí vzduchu 55 % stačí, aby teplota konstrukce klesla pod 9,8 °C a už bojujete s rosou.

Jak bojovat proti rosení oken?


Orosená okna nejsou známkou toho, že okno špatně těsní či nefunguje. Rosu můžete ráno ze skla otřít a dál nic neřešit. Vysoká vlhkost, jejímž je rosení projevem, ovšem není dobrá pro organismus, proto byste měli aplikovat následující zásady.

Naučte se nárazově větrat
V létě větráme pořád, v zimě si dovnitř nechceme pouštět teplo. Správně byste ale měli větrat třikrát denně. Na pět minut otevřete okno dokořán a vypněte topení, ať vám neběží naplno. Toto větrání je ekonomičtější, při neustále otevřené mikroventilaci by docházelo ke zbytečným tepelným únikům, zaplatili byste více za topení.

Odkryjte topení
Nepokládejte si na topení oblečení, nezakrývejte ho závěsy. Dobré není ani jeho překrytí širokým parapetem, protože pak se k oknu nemůže dostat teplý vzduch.

Odsávejte páry
Máte-li ventilátor a digestoř, používejte je. Ano, i v kuchyni a koupelně, kde třeba většina bytů okno nemá. Páry se šíří do ostatních místností.

Problémem je rosení mezi skly


Něco jiného však je, když se vám dostává vlhkost mezi izolační skla. Tam mají být vzácné plyny, které zabezpečují izolaci. Prostor mezi skly je hermeticky uzavřen, a pokud se tam dostanou vodní páry, značí to, že došlo k porušení vzduchotěsnosti. Okna pak nemohou tak dobře izolovat, takže jsou-li v záruce, neváhejte je reklamovat.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Jarní úklid rychle a efektivně

Jaro je čas obnovy a očisty, a provádění jarního úklidu může být osvěžujícím způsobem, jak začít novou sezónu. Pokud chcete provést jarní úklid rychle ...

Zrcadla jako klíčový prvek interiéru: Proč má výběr jejich tvaru význam

Zrcadla neplní pouze praktickou funkci umožňující nám zkontrolovat náš vzhled před odchodem z domova. Jsou také důležitým dekorativním prvkem, který m ...

7 tipů na zdobení velikonočních vajíček

Blíží se Velikonoce a s nimi tradice zdobení vajec. Pokud chcete vytvořit unikátní a originální velikonoční vajíčka, zkuste tyto kreativní tipy a trik ...

Doporučujeme

Publikovat článek