Home » Bydlení

Orosená okna - proč tento problém vzniká a jak se rosení oken zbavit?

09.12.2022
A je to zase tady. Spolu s chladným počasím přichází i ono známé rosení plastových oken. Neznamená to, že jsou okna špatně provedena, rosení je poměrně běžným problémem, s nímž se setkáte také u dřevěných a hliníkových oken. Dá se s ním bojovat.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Proč se na oknech tvoří rosa? Pravděpodobně se na skle objevuje zejména po ránu. Přes noc je totiž venku zima, stavební konstrukce má nízkou teplotu, zatímco v interiéru je vysoká vlhkost. Záleží samozřejmě i na teplotě, kterou uvnitř máte. Třeba u pokoje s teplotou 19 °C a relativní vlhkostí vzduchu 55 % stačí, aby teplota konstrukce klesla pod 9,8 °C a už bojujete s rosou.

Jak bojovat proti rosení oken?


Orosená okna nejsou známkou toho, že okno špatně těsní či nefunguje. Rosu můžete ráno ze skla otřít a dál nic neřešit. Vysoká vlhkost, jejímž je rosení projevem, ovšem není dobrá pro organismus, proto byste měli aplikovat následující zásady.

Naučte se nárazově větrat
V létě větráme pořád, v zimě si dovnitř nechceme pouštět teplo. Správně byste ale měli větrat třikrát denně. Na pět minut otevřete okno dokořán a vypněte topení, ať vám neběží naplno. Toto větrání je ekonomičtější, při neustále otevřené mikroventilaci by docházelo ke zbytečným tepelným únikům, zaplatili byste více za topení.

Odkryjte topení
Nepokládejte si na topení oblečení, nezakrývejte ho závěsy. Dobré není ani jeho překrytí širokým parapetem, protože pak se k oknu nemůže dostat teplý vzduch.

Odsávejte páry
Máte-li ventilátor a digestoř, používejte je. Ano, i v kuchyni a koupelně, kde třeba většina bytů okno nemá. Páry se šíří do ostatních místností.

Problémem je rosení mezi skly


Něco jiného však je, když se vám dostává vlhkost mezi izolační skla. Tam mají být vzácné plyny, které zabezpečují izolaci. Prostor mezi skly je hermeticky uzavřen, a pokud se tam dostanou vodní páry, značí to, že došlo k porušení vzduchotěsnosti. Okna pak nemohou tak dobře izolovat, takže jsou-li v záruce, neváhejte je reklamovat.

Autor: Redakce
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak pečovat o nábytek z masivu? Udržujte krásu a kvalitu masivního dřeva správnou údržbou

Nábytek z masivního dřeva je ceněný zejména pro svou odolnost, přírodní krásu a nadčasový vzhled. Aby váš kus nábytku z masivu zůstal krásný a kvalitn ...

Zrcadla v interiéru: Víc než jen odraz vašeho obličeje

Zrcadla jsou nepostradatelným prvkem v interiéru, který přidává nejen funkční, ale také estetickou hodnotu do každé místnosti. Nezáleží na tom, zda se ...

Renovace starého nábytku: Oživení pokladů z minulosti

Starý nábytek má své kouzlo. Může se nám perfektně hodit do domácnosti v tzv. antique či vintage stylu nebo může být součástí rodinné historie. Někdy ...

Co by nemělo chybět v pokoji prvňáčka? Tipy na kreativní a funkční dětský pokoj

Přechod z děťátka předškolního věku na školáka je zásadním zlomem. Dětský pokoj se pro prvňáčka stává místem, kde tráví spoustu času nejen hraním, ale ...

Doporučujeme

Publikovat článek