Home » Bydlení

Jak se starat o matraci aneb údržba matrací pro delší životnost

18.03.2024
Pečování o matraci je klíčové pro zajištění dlouhé životnosti a optimálního spánku. Správná údržba a čistota matrace mohou výrazně ovlivnit váš spánek a celkový zdravotní stav. V tomto článku se podíváme na několik důležitých tipů týkající se péče o matraci.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelné otáčení a obracení


Pravidelné otáčení a obracení matrace je základním krokem pro zachování její rovnoměrné opotřebenosti. Doporučuje se otáčet matraci alespoň jednou za tři měsíce, ideálně však častěji. Otočením matrace na druhou stranu a jejím přetočením z hlavy na nohy můžete zabránit deformacím a prodloužit její životnost.

Používejte matraci s potahem


Potah chrání matraci před prachem, skvrnami a opotřebením. Je snadno odnímatelný a pravidelně se dá prát v pračce, což usnadňuje udržování matrace v dokonalé čistotě.

Pravidelné vysávání


Pravidelné vysávání matrace je důležité pro odstranění prachu, roztočů a dalších nečistot, které se mohou na matraci hromadit. Použijte nástavec s měkkými štětinami a vysávejte matraci ze všech stran, včetně hran a rohů.

Ochrana matrace před vlhkostí


Vlhkost může být pro matraci škodlivá, proto je důležité chránit ji. Pokud se matrace zamokří, je důležité ji co nejrychleji vysušit, ideálně na slunci. Pravidelně větrejte ložnici a používejte vysoušeče nebo odvlhčovače vzduchu v případě, že v místnosti problémy s vlhkostí pozorujete.


Zdroj: freepik.com

Ochrana proti skvrnám


Pokud na matraci vzniknou skvrny, je důležité je co nejdříve odstranit. Použijte měkkou houbu a jemný čisticí prostředek, který je vhodný pro čištění matrací. Nepoužívejte příliš mnoho vody, abyste zabránili proniknutí vlhkosti dovnitř matrace.

Pravidelná výměna ložního prádla


Pravidelná výměna ložního prádla je důležitá nejen pro vaši hygienu, ale také pro zachování čistoty matrace. Doporučuje se měnit ložní prádlo alespoň jednou týdně a prát ho v dostatečně vysokých teplotách, aby byly zabity bakterie a roztoči.

Profesionální čištění


Občasné profesionální čištění matrace může být prospěšné. Odborníci, případně alespoň profesionální čistící nástroje, vám pomohou zbavit se hluboce zakořeněných nečistot a alergenů, které se mohou v matraci hromadit.

Pravidelná kontrola


Pravidelně kontrolujte matraci a vyhledejte případné známky opotřebení nebo poškození, jako jsou prohlubně, praskliny nebo protržené švy. Pokud zjistíte nějaké problémy, co nejdříve je vyřešte, abyste zabránili dalšímu poškození.

Správná údržba matrace je klíčová pro zajištění dlouhé životnosti a kvalitního spánku. Dodržujte tyto jednoduché tipy a užívejte si pohodlný a zdravý spánek na své čisté a dobře udržované matraci.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Flexibilní modulová nebo pro každodenní spaní? Přinášíme přehled oblíbených typů rohových sedacích souprav

Rozhodli jste se dopřát Vašemu interiéru po letech nové nadechnutí a přemýšlíte, že svou starou sedací soupravu pošlete na zasloužený odpočinek? A že ...

Vestavné vs. klasické skříně: Která volba je ta pravá pro váš domov?

Skříně jsou nedílnou součástí každého interiéru, poskytují úložný prostor a mohou se stát i výrazným dekorativním prvkem. Při výběru skříně stojí mnoh ...

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Doporučujeme

Publikovat článek