Home » Stavba

Vlhkostní poruchy zdiva aneb kdy požádat o odbornou sanaci?

28.02.2024
Sanace vlhkého zdiva je proces, který je nutné provést, pokud se v budově vyskytuje nadměrná vlhkost, která může mít negativní dopad na zdraví obyvatel i na samotnou konstrukci budovy. V tomto článku se podíváme na několik důležitých kroků, ale také na to, kdy je třeba zavolat odbornou pomoc.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Identifikace příčiny vlhkosti


Prvním krokem je identifikace příčiny vlhkosti. Existuje několik možných příčin, včetně zatékání dešťové vody, nedostatečné izolace, špatné ventilace, prostupu vlhkosti ze sklepa či z půdy či prasklinami v konstrukci budovy. Důkladná analýza problému je zásadní pro jeho úspěšné odstranění.

Oprava vnějších prvků


Prostup vlhkosti do budovy nemusí být fatálním problémem a často se dá vyřešit pouze opravami. To může zahrnovat opravu střechy, opravu poškozené fasády, instalaci odtokových systémů a odvodňovacích kanálů kolem budovy a zajištění dobrého odtoku dešťové vody.

Hydroizolace


Dalším důležitým krokem je hydroizolace zdiva, kterou by měla každá stavba disponovat. To zahrnuje aplikaci speciálních hydroizolačních materiálů na povrch zdiva, které zabraňují pronikání vlhkosti do stěn. Existuje mnoho různých typů hydroizolačních materiálů, včetně tekutých hydroizolací, membrán a injektážních hmot.

Ventilace a větrání


Nezapomínejte, že správná ventilace a větrání jsou klíčovými prvky prevence vlhkosti v budově. To zahrnuje instalaci dobře fungujícího ventilačního systému, včetně větracích otvorů, větráků a větracích kanálů. Dobrá ventilace pomáhá odvádět vlhkost z vnitřního prostoru a zabraňuje kondenzaci vlhkosti na stěnách.

Kdy zavolat odborníka?


Pokud se však jedná o problém, který není řešitelný zateplením sklepa nebo pravidelným větráním, rozhodně dlouho neotálejte s oslovením odborníka. Sanace vlhkého zdiva může být složitým procesem, který vyžaduje znalost specifických postupů a technik. Proto je v některých případech nejlepší kontaktovat odbornou firmu nebo specialisty na sanaci vlhkého zdiva. Tito profesionálové mají potřebné znalosti, dovednosti a vybavení k provedení účinné sanace a obnovení bezpečnosti a životaschopnosti budovy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Trendy ve výstavbě rodinných domů: Prosklení a dřevěné prvky

V posledních letech se ve výstavbě rodinných domů objevují nové trendy, které reagují na potřeby moderního života a estetické požadavky majitelů domů. ...

Posuvné dveře v interiéru: Praktické a stylové řešení pro moderní domov

Posuvné dveře se stávají stále populárnějším řešením v moderních interiérech díky své praktičnosti, úspornosti místa a elegantnímu vzhledu. V interiér ...

Doporučení pro bezpečnost fotovoltaiky, baterií a tepelných čerpadel

Boom instalací fotovoltaik, baterií a tepelných čerpadel znamenal vznik stovek nových instalačních firem. Úroveň jejich zkušeností v oboru a tím i kva ...

Nový stavební zákon i pro běžné stavby: Zkracuje povolovací procesy a zlevňuje výstavbu

Od prvního července 2024 začal platit nový stavební zákon také pro běžné stavby. Dlouhodobě zrychlí a zjednoduší stavební řízení. Upouští od zbytečnýc ...

Doporučujeme

Publikovat článek