Home » Stavba

Vlhkostní poruchy zdiva aneb kdy požádat o odbornou sanaci?

28.02.2024
Sanace vlhkého zdiva je proces, který je nutné provést, pokud se v budově vyskytuje nadměrná vlhkost, která může mít negativní dopad na zdraví obyvatel i na samotnou konstrukci budovy. V tomto článku se podíváme na několik důležitých kroků, ale také na to, kdy je třeba zavolat odbornou pomoc.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Identifikace příčiny vlhkosti


Prvním krokem je identifikace příčiny vlhkosti. Existuje několik možných příčin, včetně zatékání dešťové vody, nedostatečné izolace, špatné ventilace, prostupu vlhkosti ze sklepa či z půdy či prasklinami v konstrukci budovy. Důkladná analýza problému je zásadní pro jeho úspěšné odstranění.

Oprava vnějších prvků


Prostup vlhkosti do budovy nemusí být fatálním problémem a často se dá vyřešit pouze opravami. To může zahrnovat opravu střechy, opravu poškozené fasády, instalaci odtokových systémů a odvodňovacích kanálů kolem budovy a zajištění dobrého odtoku dešťové vody.

Hydroizolace


Dalším důležitým krokem je hydroizolace zdiva, kterou by měla každá stavba disponovat. To zahrnuje aplikaci speciálních hydroizolačních materiálů na povrch zdiva, které zabraňují pronikání vlhkosti do stěn. Existuje mnoho různých typů hydroizolačních materiálů, včetně tekutých hydroizolací, membrán a injektážních hmot.

Ventilace a větrání


Nezapomínejte, že správná ventilace a větrání jsou klíčovými prvky prevence vlhkosti v budově. To zahrnuje instalaci dobře fungujícího ventilačního systému, včetně větracích otvorů, větráků a větracích kanálů. Dobrá ventilace pomáhá odvádět vlhkost z vnitřního prostoru a zabraňuje kondenzaci vlhkosti na stěnách.

Kdy zavolat odborníka?


Pokud se však jedná o problém, který není řešitelný zateplením sklepa nebo pravidelným větráním, rozhodně dlouho neotálejte s oslovením odborníka. Sanace vlhkého zdiva může být složitým procesem, který vyžaduje znalost specifických postupů a technik. Proto je v některých případech nejlepší kontaktovat odbornou firmu nebo specialisty na sanaci vlhkého zdiva. Tito profesionálové mají potřebné znalosti, dovednosti a vybavení k provedení účinné sanace a obnovení bezpečnosti a životaschopnosti budovy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Kouzlo dřevěného obkladu fasády: Nadčasový trend s nádechem přírody

Dřevo vždy přitahovalo lidi svou přirozenou krásou a teplem, a právě proto je dřevěný obklad fasády tak populárním trendem. Tento stylový prvek dodává ...

Výhody zasklení lodžie v panelových domech

Život v panelových domech často zahrnuje užívání lodžie, což může být příjemný venkovní prostor, který však občas není možné využít kvůli nepříznivým ...

Jak široký chodník kolem domu aneb kolik je minimum a co už je zbytečné?

Realizace chodníku kolem domu může být významným prvkem nejen pro estetiku vaší nemovitosti, ale také pro pohodlný a bezpečný přístup k domu. V tomto ...

9 kroků k rekonstrukci rodinného domu

Chystáte rekonstrukci rodinného domu nebo chalupy? Poradíme vám, jak celý proces úspěšně naplánovat, a dostat se o krok blíže ke svému vysněnému bydle ...

Doporučujeme

Publikovat článek