Home » Hobby a zahrada

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

07.02.2024
Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a přípravu krásného zeleného ráje a kdo je připraven, není překvapen. S dostatečnou přípravou půjde jarní realizace jako po másle. Zde je několik důvodů, proč právě teď začít s plánováním zahrady.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Prázdné plátno


Zahrada v zimě připomíná prázdné plátno, na kterém můžete začít malovat své zahradní sny. Listí spadlo, květiny zvadly, a stromy ztratily své listy. To vám dává možnost vidět co nejlépe strukturu zahrady a zvážit změny, které chcete provést.

Plánování a design


V zimě máte dostatek času na plánování a návrh. Můžete si promyslet, jaký styl zahrady chcete, kde umístit květinové záhony, cesty, posezení nebo vodní prvky. Přemýšlejte o barvách, vůních a výškách rostlin.

Výběr rostlin


Zimní měsíce jsou ideálním časem na prozkoumání a výběr rostlin. Máte čas studovat, jaké rostliny jsou vhodné pro vaši lokalitu, jaké mají nároky na péči a jakého efektu byste chtěli dosáhnout. Můžete prozkoumat různé odrůdy a vybrat ty, které vám nejvíce padnou do oka.


Zdroj: freepik.com

Čas na vylepšení půdy


Zahrada je tak kvalitní jako její půda. A právě zimní měsíce jsou skvělým časem na vylepšení půdy, přidání organické hmoty, kompostu nebo dalších živin. Tím dokonale připravíte zahradu na jarní zasetí a výsadbu.

Celosezónní plán


Plánování zahrady v zimě vám umožní vytvořit plán na celou sezónu. Můžete rozdělit práce na menší úkoly a naplánovat, kdy co udělat. To vám ušetří spoustu práce a stresu během jarního a letního období.

Vzhůru do zahrady! Nečekejte na první jarní den, abyste začali plánovat svůj zelený ráj. S trochou plánování a přípravy může být vaše zahrada krásná a plná života po celý rok.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Ucpané okapy ze stromu sousedů: Jak najít řešení?

Vstup do světa sousedských sporů může být komplikovaný, zejména, když se jedná o imise a další nežádoucí jevy, které vnikají z jednoho pozemku na druh ...

Doporučujeme

Publikovat článek