Home » Hobby a zahrada

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

07.02.2024
Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a přípravu krásného zeleného ráje a kdo je připraven, není překvapen. S dostatečnou přípravou půjde jarní realizace jako po másle. Zde je několik důvodů, proč právě teď začít s plánováním zahrady.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Prázdné plátno


Zahrada v zimě připomíná prázdné plátno, na kterém můžete začít malovat své zahradní sny. Listí spadlo, květiny zvadly, a stromy ztratily své listy. To vám dává možnost vidět co nejlépe strukturu zahrady a zvážit změny, které chcete provést. Pokud se na stávající zahradě nacházejí vzrostlé stromy, zkontrolujte jejich stav a v případě pochybností se poraďte s odborníkem ohledně ozdravného řezu či rizikového kácení.

Plánování a design


V zimě máte dostatek času na plánování a návrh. Můžete si promyslet, jaký styl zahrady chcete, kde umístit květinové záhony, cesty, posezení nebo vodní prvky. Přemýšlejte o barvách, vůních a výškách rostlin.

Výběr rostlin


Zimní měsíce jsou ideálním časem na prozkoumání a výběr rostlin. Máte čas studovat, jaké rostliny jsou vhodné pro vaši lokalitu, jaké mají nároky na péči a jakého efektu byste chtěli dosáhnout. Můžete prozkoumat různé odrůdy a vybrat ty, které vám nejvíce padnou do oka.


Zdroj: freepik.com

Čas na vylepšení půdy


Zahrada je tak kvalitní jako její půda. A právě zimní měsíce jsou skvělým časem na vylepšení půdy, přidání organické hmoty, kompostu nebo dalších živin. Tím dokonale připravíte zahradu na jarní zasetí a výsadbu.

Celosezónní plán


Plánování zahrady v zimě vám umožní vytvořit plán na celou sezónu. Můžete rozdělit práce na menší úkoly a naplánovat, kdy co udělat. To vám ušetří spoustu práce a stresu během jarního a letního období.

Vzhůru do zahrady! Nečekejte na první jarní den, abyste začali plánovat svůj zelený ráj. S trochou plánování a přípravy může být vaše zahrada krásná a plná života po celý rok.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávník ...

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Doporučujeme

Publikovat článek