Home » Bydlení

Kondenzace vlhkosti v domácnosti: Příčiny a prevence

12.01.2024
Plísně, vlhkost a kondenzace můžou být pěkně nepříjemnými problémy v našich domovech. Od orosených oken až po nepříjemný zápach a plísně na stěnách i nábytku - toto vše může kondenzace vlhkosti v interiéru způsobovat. Dnes však zjistíme, co kondenzace vlhkosti znamená a jak ji lze efektivně předcházet.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Co je to kondenzace vlhkosti?


Proces, který je zapříčiněn vyšší teplotou vzduchu obklopujícího předmět o nižší teplotě - vzduch se ochlazuje natolik, že se z formy páry proměňuje na kapalinu. Tento jev se nejčastěji projevuje tím, že se na studených oknech objevuje rosa nebo se na stěnách tvoří kapičky vody.

Příčiny problému


Špatná ventilace: Nedostatečná cirkulace vzduchu může vést k akumulaci vlhkosti, což může zapříčinit právě kondenzaci. Špatná cirkulace je většinou způsobena nedostatečným systémem větrání nebo zablokovanými ventilátory.

Nízká teplota povrchů: Studené povrchy mohou, zejména v zimě, způsobit kondenzaci. To se často stává u oken, stěn a stropů, které nemají dostatečnou izolaci.

Přebytek vlhkosti ve vzduchu: Některé činnosti, jako vaření, sprchování nebo sušení prádla uvnitř, mohou zvyšovat vlhkost vzduchu.

Chladné počasí: V zimním období, kdy je venku chladno, jsou povrchy uvnitř domu, zejména u oken, náchylnější na kondenzaci.

Jak tomu předejít?


Dobrá ventilace: Ujistěte se, že váš dům má dostatečnou ventilaci. Pravidelně větrejte, a to i v zimě. Například instalace řízeného systému větrání s rekuperací tepla je v tomto případě velkým pomocníkem.

Izolace: Zlepšení izolace oken, stěn a stropů může pomoci udržet povrchy v teple a snížit pravděpodobnost kondenzace.

Ovládání vlhkosti: Investujte do odvlhčovače vzduchu, zejména v oblastech, které mají tendenci být vlhké, jako jsou sklepy nebo koupelny. Měřte úroveň vlhkosti a ujistěte se, že zůstává v optimálním rozmezí (ideálně mezi 30-50%).

Používání větráků a digestoře: Používejte větráky při vaření nebo sprchování. To pomáhá odvádět vlhký vzduch ven.

Optimální teplota: Přestože výdaje za energie jsou v dnešní době markantní a mnozí z nás se snaží na vytápění šetřit, následky chladných domů a bytů mohou stát mnohem více peněz. Udržujte proto v místnostech, kde je vysoká pravděpodobnost kondenzace, optimální teplotu.

Venkovní sušení či sušička: Sušení prádla nám v tomto směru může pěkně přitížit, pokud je to tedy možné, sušte prádlo venku. Pokud musíte sušit uvnitř, ujistěte se, že místnost je dobře větraná, případně zainvestujte do sušičky prádla.

Prevence je klíčovým prvkem v boji proti kondenzaci vlhkosti. S důkladnou prevencí a vhodnými úpravami můžete udržet svůj domov suchý, teplý a bez plísní.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Flexibilní modulová nebo pro každodenní spaní? Přinášíme přehled oblíbených typů rohových sedacích souprav

Rozhodli jste se dopřát Vašemu interiéru po letech nové nadechnutí a přemýšlíte, že svou starou sedací soupravu pošlete na zasloužený odpočinek? A že ...

Vestavné vs. klasické skříně: Která volba je ta pravá pro váš domov?

Skříně jsou nedílnou součástí každého interiéru, poskytují úložný prostor a mohou se stát i výrazným dekorativním prvkem. Při výběru skříně stojí mnoh ...

Jak vybavit balkon pro letní posezení

Léto je ideálním obdobím pro trávení času venku, a pokud máte balkon nebo terasu, může se stát vaším osobním útočištěm na čerstvém vzduchu. Vybavení b ...

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Doporučujeme

Publikovat článek