Home » Hobby a zahrada

Zahrada plná zpěvu i v zimě: Co dát do krmítka pro ptáky a kam jej umístit?

07.12.2023
Krmítka pro ptáky jsou nejen okouzlujícím doplňkem zahrady, ale také přináší radost z pozorování rozmanitého ptactva, které se zde zastavuje. Pokud váháte nad umístěním krmítka do vaší zahrady, přečtěte si, proč je to dobrý nápad, jak správně používat lojové koule a co do takového ptačího menu zařadit.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Proč mít krmítko pro ptáky v zahradě?


V zimě je pro ptáky obtížné najít potravu, zejména, pokud je země pokrytá sněhem. Krmítka poskytují cenný zdroj energie a podporují přežití ptáků během chladných dnů. Správně umístěné krmítko nabízí jedinečnou příležitost pozorovat různé druhy ptáků přímo z pohodlí vašeho domova. Můžete sledovat jejich chování, zpěv a interakce. Vytvořením krmítka podporujete také biodiverzitu v okolí. Různé druhy ptáků přispívají k ekologické rovnováze a omezují populaci škůdců. Nabídka krmiva může přilákat i pestřejší druhy ptáků, které byste jinak v okolí nezahlédli. Vytvoříte tak vlastní malý ekosystém přímo ve vaší zahradě.

Co patří do nabídky pro ptáky


Slunečnicová semínka: Slunečnicová semínka jsou oblíbenou pochoutkou pro mnoho druhů ptáků, včetně vrabců, pěnkav a sýkorek.
Vlašské ořechy: Vlašské ořechy poskytují nejen energetickou hodnotu, ale také jsou oblíbenou potravou pro větší druhy ptáků.
Oves a ječmen: Oves a ječmen jsou vhodné pro mnoho druhů ptáků, kterým poskytují potřebnou energii.
Jablka a hrušky: Kousky jablek a hrušek jsou oblíbeným ovocným přídavkem, zejména pro drobnější druhy ptáků.
Krmné směsi: Komplexní krmné směsi jsou ideální pro zajímavou a pestrou paletu ptactva.


Zdroj: pixabay.com

Pozor na síťky


Pokud vybíráte například lojové koule v síťkách, zbystřete. Váš dobrý úmysl v podobě krmítka by se pro strávníky mohl stát nebezpečnou nástrahou. Ptactvo se v takové síťce může zachytit, zranit či dokonce zemřít. Potravu pro ptáky ze sítí proto vždy vyndejte.

Kam krmítko umístit?


Pokud máte v zahradě vodní prvek, pravděpodobně je toto místo přirozeným útočištěm ptáků, které můžete o krmítko doplnit. Pro větší úspěch vybírejte spíše klidná místa v zahradě.

Se správným výběrem a umístěním krmítka pro ptáky můžete vytvořit pohostinné prostředí pro pestrou škálu ptáků a tím obohatit krásu vaší zahrady i v zimních měsících.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek