Home » Hobby a zahrada

Zahrada plná zpěvu i v zimě: Co dát do krmítka pro ptáky a kam jej umístit?

07.12.2023
Krmítka pro ptáky jsou nejen okouzlujícím doplňkem zahrady, ale také přináší radost z pozorování rozmanitého ptactva, které se zde zastavuje. Pokud váháte nad umístěním krmítka do vaší zahrady, přečtěte si, proč je to dobrý nápad, jak správně používat lojové koule a co do takového ptačího menu zařadit.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Proč mít krmítko pro ptáky v zahradě?


V zimě je pro ptáky obtížné najít potravu, zejména, pokud je země pokrytá sněhem. Krmítka poskytují cenný zdroj energie a podporují přežití ptáků během chladných dnů. Správně umístěné krmítko nabízí jedinečnou příležitost pozorovat různé druhy ptáků přímo z pohodlí vašeho domova. Můžete sledovat jejich chování, zpěv a interakce. Vytvořením krmítka podporujete také biodiverzitu v okolí. Různé druhy ptáků přispívají k ekologické rovnováze a omezují populaci škůdců. Nabídka krmiva může přilákat i pestřejší druhy ptáků, které byste jinak v okolí nezahlédli. Vytvoříte tak vlastní malý ekosystém přímo ve vaší zahradě.

Co patří do nabídky pro ptáky


Slunečnicová semínka: Slunečnicová semínka jsou oblíbenou pochoutkou pro mnoho druhů ptáků, včetně vrabců, pěnkav a sýkorek.
Vlašské ořechy: Vlašské ořechy poskytují nejen energetickou hodnotu, ale také jsou oblíbenou potravou pro větší druhy ptáků.
Oves a ječmen: Oves a ječmen jsou vhodné pro mnoho druhů ptáků, kterým poskytují potřebnou energii.
Jablka a hrušky: Kousky jablek a hrušek jsou oblíbeným ovocným přídavkem, zejména pro drobnější druhy ptáků.
Krmné směsi: Komplexní krmné směsi jsou ideální pro zajímavou a pestrou paletu ptactva.


Zdroj: pixabay.com

Pozor na síťky


Pokud vybíráte například lojové koule v síťkách, zbystřete. Váš dobrý úmysl v podobě krmítka by se pro strávníky mohl stát nebezpečnou nástrahou. Ptactvo se v takové síťce může zachytit, zranit či dokonce zemřít. Potravu pro ptáky ze sítí proto vždy vyndejte.

Kam krmítko umístit?


Pokud máte v zahradě vodní prvek, pravděpodobně je toto místo přirozeným útočištěm ptáků, které můžete o krmítko doplnit. Pro větší úspěch vybírejte spíše klidná místa v zahradě.

Se správným výběrem a umístěním krmítka pro ptáky můžete vytvořit pohostinné prostředí pro pestrou škálu ptáků a tím obohatit krásu vaší zahrady i v zimních měsících.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek