Home » Hobby a zahrada

Připravte své okapy na zimu aneb důležité kroky pro bezproblémový zimní provoz

16.11.2023
Podzim je v plné síle, všude můžeme vidět poletující listí a pokud jste majitelem domu či chaty, znamená to jediné - čas pro čištění a přípravu okapů na zimní období. Správná péče o okapy vám nejen pomůže udržet váš dům v dobrém stavu, ale také ochrání fasádu a další prvky domu. Zde jsou důležité kroky, které byste měli při přípravě okapů na zimu učinit.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Čištění svodů a žlabů


Prvním krokem by mělo být důkladné čištění okapového systému od větví a dalšího organického materiálu, který se mohl nahromadit během roku, zejména na podzim. Díky tomu zajistíme, že dešťová voda a tající sníh bude moci volně odtékat, minimalizujeme riziko ucpaných odtoků a následného přetečení.

Kontrola poškození


Okapy pečlivě zkontrolujte a zaměřte se na případné známky poškození. Může se jednat o praskliny, zrezivění nebo odchlípnutí nátěru. Pokud najdete nějaké technické problémy, je důležité je opravit co nejdříve, aby nedocházelo k úniku vody nebo dalším problémům během zimy. Jestliže jsou vady pouze estetické, můžete si potřebné kroky napsat na jarní "to do list".

Ověřte správný sklon


Zkontrolujte spoje jednotlivých dílů a dbejte na to, aby voda mohla efektivně odtékat. Zaměřte se na to, zda nejsou některé části ohnuté nebo pokřivené, což by mohlo způsobit stojatou vodu.

Kontrola těsnosti a držáků


Ověřte, zda systém dostatečně izoluje. Také zkontrolujte držáky, které drží okapy na místě, a ujistěte se, že jsou pevně připevněny.

Příprava okapů na zimu může předejít mnoha problémům a zajistit, že váš dům zůstane suchý a bez poškození i v chladnějších měsících. Pamatujte, že prevence je klíčem k dlouhé životnosti a optimální funkci okapového systému. V případě, že si nejste jisti, můžete si nechat provést profesionální revizi okapů. Odborník může identifikovat potenciální problémy a doporučit nejlepší řešení.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek