Home » Hobby a zahrada

Připravte své okapy na zimu aneb důležité kroky pro bezproblémový zimní provoz

16.11.2023
Podzim je v plné síle, všude můžeme vidět poletující listí a pokud jste majitelem domu či chaty, znamená to jediné - čas pro čištění a přípravu okapů na zimní období. Správná péče o okapy vám nejen pomůže udržet váš dům v dobrém stavu, ale také ochrání fasádu a další prvky domu. Zde jsou důležité kroky, které byste měli při přípravě okapů na zimu učinit.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Čištění svodů a žlabů


Prvním krokem by mělo být důkladné čištění okapového systému od větví a dalšího organického materiálu, který se mohl nahromadit během roku, zejména na podzim. Díky tomu zajistíme, že dešťová voda a tající sníh bude moci volně odtékat, minimalizujeme riziko ucpaných odtoků a následného přetečení.

Kontrola poškození


Okapy pečlivě zkontrolujte a zaměřte se na případné známky poškození. Může se jednat o praskliny, zrezivění nebo odchlípnutí nátěru. Pokud najdete nějaké technické problémy, je důležité je opravit co nejdříve, aby nedocházelo k úniku vody nebo dalším problémům během zimy. Jestliže jsou vady pouze estetické, můžete si potřebné kroky napsat na jarní "to do list".

Ověřte správný sklon


Zkontrolujte spoje jednotlivých dílů a dbejte na to, aby voda mohla efektivně odtékat. Zaměřte se na to, zda nejsou některé části ohnuté nebo pokřivené, což by mohlo způsobit stojatou vodu.

Kontrola těsnosti a držáků


Ověřte, zda systém dostatečně izoluje. Také zkontrolujte držáky, které drží okapy na místě, a ujistěte se, že jsou pevně připevněny.

Příprava okapů na zimu může předejít mnoha problémům a zajistit, že váš dům zůstane suchý a bez poškození i v chladnějších měsících. Pamatujte, že prevence je klíčem k dlouhé životnosti a optimální funkci okapového systému. V případě, že si nejste jisti, můžete si nechat provést profesionální revizi okapů. Odborník může identifikovat potenciální problémy a doporučit nejlepší řešení.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Jak využít spadané listí: Ochrana pro vaši zahradu k nezaplacení

Opadané listí, které pokrývá zahradu a chodníky, nemusí být pouze zátěží, které se musíme za každou cenu zbavit. Může se stát cennou ochranou pro váš ...

Kuna v domácnosti: Jak řešit nezvaného hosta

Každý, kdo žije v domě nebo na venkově, byl pravděpodobně někdy konfrontován s nezvanými hosty, jako jsou kuny - malé šelmy, které často vyhledávají t ...

Otužovat se můžete i v sudu na zahradě! Proč je to prospěšné a jak začít?

Otužování je proces, při kterém se postupně zvyšuje odolnost těla a celkově se značně posílí imunitní systém. Tento zdravotně prospěšný způsob života ...

Zazimování chaty či chalupy: Jak připravit objekt na zimu?

Blíží se zimní období a s ním i čas, kdy mnoho lidí přestane navštěvovat své chaty nebo chalupy, s čímž souvisí nutnost pečlivého zabezpečení a zazimo ...

Doporučujeme

Publikovat článek