Home » Hobby a zahrada

Otužovat se můžete i v sudu na zahradě! Proč je to prospěšné a jak začít?

08.11.2023
Otužování je proces, při kterém se postupně zvyšuje odolnost těla a celkově se značně posílí imunitní systém. Tento zdravotně prospěšný způsob života můžete praktikovat sami. Že to máte k vodě daleko? Začít můžete studenou sprchou, případně postačí sud na zahradě nebo balkoně. Zde se podíváme na důvody, proč je otužování prospěšné a také na to, jak bezpečně začít.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Proč praktikovat otužování?


Posílení imunitního systému: Otužování může zvýšit odolnost imunitního systému. Pravidelné vystavení chladu může zlepšit tělesnou obranyschopnost a pomoci bojovat proti infekcím a bacilům.

Zlepšení krevního oběhu: Kontakt s chladem je velmi prospěšný pro krevní oběh. To může vést ke zlepšení kardiovaskulárního systému a pomoci předcházet srdečním onemocněním.

Zvyšuje energie a vitalitu: Otužování může zvýšit hladinu energie a vitalitu. Zlepšuje náladu a snižuje stres.

Zlepšení kvality spánku: Pravidelné otužování může pomoci regulovat spánek. Mnozí lidé zjistí, že po pravidelném zasednutí do studené nádoby nebo koupání ve studené vodě mají kvalitnější spánek.

Podpora hubnutí: Otužování může zvýšit rychlost metabolismu a spalování kalorií. Všeobecně platí, že otužování přispívá ke zmírnění celulitidy.

Jak začít s otužováním?


Začněte pomalu: Pokud jste začátečník, začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu a dobu vystavení chladu. Ideálním začátkem je pobyt ve studené sprše, a to nejlépe ráno. Pokud je vám studená sprcha nepříjemná, postupně snižujte teplotu vody a zvykejte si v průběhu několika dní.

Koupejte se ve studené vodě: Pokud jste na studenou vodu již zvyklí, zkoušejte se od podzimu do jara koupat v bazénu nebo v jezírku. Postupně prodlužujte dobu pobytu ve vodě, nezapomínejte na pravidelné dýchání a nenuťte se do ničeho, co vám je nepříjemné.

Buďte venku: Choďte běhat nebo na procházky venku, i když je chladno.

Daleko k vodě? Nevadí


Jestliže vás studená sprcha již neuspokojí a máte to k vodě daleko, nezoufejte. Na trhu je široká nabídka otužovacích sudů a nádob, které lze umístit třeba i na balkon.

Otužování může být zábavnou a zdraví prospěšnou činností, která vám pomůže k odolnějšímu tělu a posílení imunitního systému. Pamatujte však na bezpečnostní opatření a konzultujte své plány s lékařem, pokud máte jakékoliv zdravotní problémy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Připravte své okapy na zimu aneb důležité kroky pro bezproblémový zimní provoz

Podzim je v plné síle, všude můžeme vidět poletující listí a pokud jste majitelem domu či chaty, znamená to jediné - čas pro čištění a přípravu okapů ...

Jak využít spadané listí: Ochrana pro vaši zahradu k nezaplacení

Opadané listí, které pokrývá zahradu a chodníky, nemusí být pouze zátěží, které se musíme za každou cenu zbavit. Může se stát cennou ochranou pro váš ...

Kuna v domácnosti: Jak řešit nezvaného hosta

Každý, kdo žije v domě nebo na venkově, byl pravděpodobně někdy konfrontován s nezvanými hosty, jako jsou kuny - malé šelmy, které často vyhledávají t ...

Zazimování chaty či chalupy: Jak připravit objekt na zimu?

Blíží se zimní období a s ním i čas, kdy mnoho lidí přestane navštěvovat své chaty nebo chalupy, s čímž souvisí nutnost pečlivého zabezpečení a zazimo ...

Doporučujeme

Publikovat článek