Home » Hobby a zahrada

Jak zazimovat muškáty? Uložte květiny na zimu tak, aby dělaly radost i příští rok

17.10.2023
Muškáty jsou oblíbené květiny, které zdobí zahrady, terasy a balkony svými nádhernými květy a vůní od jara až do prvních mrazíků. Pokud chcete rostlinky uchovat i pro další sezónu, nebude to tak těžké, jak se může zdát. Abychom udrželi muškáty zdravé a připravené na další léto, je důležité provést správné kroky k jejich zazimování. Bude vám stačit pouze vyhovující prostor k přezimování a správný postup.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Kdy je ten správný čas?


Lepší dříve než pozdě. Ideální čas pro zazimování muškátů je samozřejmě na podzim, a to v době, než začne teplota klesat pod bod mrazu. Přirozené snížení venkovních teplot postupně zpomalí růst a pomůže rostlinkám připravit se na "klidový režim". Je však potřeba hlídat podmínky ve vaší lokalitě, aby květiny nevzal první mráz.

Jak na to?


Přeneste květiny na vhodné místo: Nejprve přenesete muškáty dovnitř, a to do místnosti s dostatečným světlem, ideálně na světlé okno. Rostlinky spolehlivě přezimují na světlé chodbě v panelovém domě nebo v prostoru mezi okny. Pozor však na vytápěné prostory, muškáty pro přezimování preferují teplotu kolem 10°C. Pokud nemáte dostatečně světlé místo, můžete použít světla pro pěstování rostlin.

Kontrola stavu: Při přenesení dovnitř pečlivě zkontrolujte kondici jednotlivých rostlin a případnou přítomnost škůdců. Pokud jsou, opatrně se jich zbavte a dejte pozor na přenesení na ostatní rostliny.

Řez: Muškáty je třeba prořezat, odstranit suché listy a také květy, čímž umožníme rostlině nevynakládat zbytečně moc energie.


Zdroj: freepik.com

Zalévání: Muškáty by měly být zalévány opatrně. Nechte substrát spíše sušší, abyste předešli hnilobě kořenů. Mějte na paměti, že během zimy potřebují značně méně vody než v létě. Rostliny v žádném případně během vegetačního klidu nehnojte. Rostoucí výhony by rostlinu přes zimu vysilovaly.

Klidové období: Během zimy muškáty odpočívají. Není třeba je hnojit nebo přemísťovat. Dbejte na to, aby nebyly vystaveny průvanu nebo prudkým teplotním změnám.

Jarní probuzení: Jakmile se přiblíží jaro a venku teploty stoupnou, ideálně v průběhu března, můžete začít postupně přihnojovat a zvyšovat zálivku. Zavlažujte a hnojte pozvolna, aby se rostlina mohla probudit bez rizika přemokření. Když odezní riziko přízemních mrazů, můžete rostlinky umístit ven.

Správně zazimované muškáty by měly na jaře vypustit nové výhony a začít opět kvést. Tento postup je klíčový pro udržení těchto krásných květin na mnoho sezón. S péčí a trpělivostí budou vaše muškáty zdobit okna a zahradu i v nadcházejících letech.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Připravte své okapy na zimu aneb důležité kroky pro bezproblémový zimní provoz

Podzim je v plné síle, všude můžeme vidět poletující listí a pokud jste majitelem domu či chaty, znamená to jediné - čas pro čištění a přípravu okapů ...

Jak využít spadané listí: Ochrana pro vaši zahradu k nezaplacení

Opadané listí, které pokrývá zahradu a chodníky, nemusí být pouze zátěží, které se musíme za každou cenu zbavit. Může se stát cennou ochranou pro váš ...

Kuna v domácnosti: Jak řešit nezvaného hosta

Každý, kdo žije v domě nebo na venkově, byl pravděpodobně někdy konfrontován s nezvanými hosty, jako jsou kuny - malé šelmy, které často vyhledávají t ...

Otužovat se můžete i v sudu na zahradě! Proč je to prospěšné a jak začít?

Otužování je proces, při kterém se postupně zvyšuje odolnost těla a celkově se značně posílí imunitní systém. Tento zdravotně prospěšný způsob života ...

Doporučujeme

Publikovat článek