Home » Hobby a zahrada

Září v zahrádkářském kalendáři aneb na co nezapomenout

05.09.2023
Září může být často pokračováním léta, ale i velmi chladným a deštivým měsícem, jelikož počasí je každý rok nevyzpytatelné. Jedno je však jisté - září vždy bude pestrým měsícem plným úklidu, sklizně a příprav na nadcházející podzim. Zde je několik důležitých úkolů, které byste neměli zapomenout provést.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Sklizeň


Během září pokračujeme ve sklizni poslední úrody, sbírejte zralé plody a nezapomeňte na zásoby na zimu. Kromě konzumace čerstvých plodin můžete některé i zamrazit nebo zpracovat do džemů, marmelád, či zavařenin. Nezapomínejte nasušit bylinky do polévek a čajů.

Ořezávání


Ořežte suché květy kvetoucích keřů, odstraňte nevzhledné a nemocné větve. Do poloviny září je stále vhodný čas pro ořezy ovocných stromů, díky kterým v nastávajícím roce dosáhneme bohatší sklizně. Pokud nelpíte na zimní dekoraci v podobě suchých a omrzlých trvalek, ty odkvetlé a suché již můžete odstranit.

Trávník


Září je vhodný čas pro renovaci trávníku. Do poloviny měsíce jsou skvělé podmínky pro setí nových semínek. Vyzkoušejte také aerifikaci trávníku, díky které lépe přezimuje a na jaře bude mít zdravý start.

Cibuloviny a květiny


V průběhu září můžeme vysadit jarní cibuloviny a ty letní naopak zazimujeme. Nezapomeňte pomalu zazimovat také truhlíky s rostlinami citlivými na mráz, vyhnete se tak možným škodám. Dejte pozor na škůdce a rostliny před uschováním pečlivě prohlédněte.

Nové záhony, přesazování i množení trvalek


Zahradnická sezóna je pomalu u konce, avšak právě teď nastává ideální čas pro sázení nových stromů, přesazování rostlin v zahradě či budování kompletně nových záhonů. Vždy je třeba přihlédnout na klimatické podmínky ve vaší zahradě, ale s příchodem babího léta se nově zasazeným rostlinám většinou daří velmi dobře a na jaře nám již dělají spoustu radosti. Pokud jsou trvalky již po odkvětu, je ideální čas pro jejich množení - rozdělte rostlinu rýčem na menší kusy a přesaďte.

Skladování


Nezapomeňte si udělat pořádek ve vašem náčiní, díky čemuž bude začátek sezóny příjemnější. Očistěte, zkontrolujte a organizovaně uložte zahradní nářadí a vybavení.

S postupem září začíná zahradnická sezóna pomalu končit, ale pro udržení dokonalé zahrady je péče nezbytná téměř celý rok. Díky těmto úkolům však bude vaše zahrada lépe připravena na nadcházející podzim a zimu, což se vám v příští sezóně jistě vrátí.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek