Home » Hobby a zahrada

Září v zahrádkářském kalendáři aneb na co nezapomenout

05.09.2023
Září může být často pokračováním léta, ale i velmi chladným a deštivým měsícem, jelikož počasí je každý rok nevyzpytatelné. Jedno je však jisté - září vždy bude pestrým měsícem plným úklidu, sklizně a příprav na nadcházející podzim. Zde je několik důležitých úkolů, které byste neměli zapomenout provést.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Sklizeň


Během září pokračujeme ve sklizni poslední úrody, sbírejte zralé plody a nezapomeňte na zásoby na zimu. Kromě konzumace čerstvých plodin můžete některé i zamrazit nebo zpracovat do džemů, marmelád, či zavařenin. Nezapomínejte nasušit bylinky do polévek a čajů.

Ořezávání


Ořežte suché květy kvetoucích keřů, odstraňte nevzhledné a nemocné větve. Do poloviny září je stále vhodný čas pro ořezy ovocných stromů, díky kterým v nastávajícím roce dosáhneme bohatší sklizně. Pokud nelpíte na zimní dekoraci v podobě suchých a omrzlých trvalek, ty odkvetlé a suché již můžete odstranit.

Trávník


Září je vhodný čas pro renovaci trávníku. Do poloviny měsíce jsou skvělé podmínky pro setí nových semínek. Vyzkoušejte také aerifikaci trávníku, díky které lépe přezimuje a na jaře bude mít zdravý start.

Cibuloviny a květiny


V průběhu září můžeme vysadit jarní cibuloviny a ty letní naopak zazimujeme. Nezapomeňte pomalu zazimovat také truhlíky s rostlinami citlivými na mráz, vyhnete se tak možným škodám. Dejte pozor na škůdce a rostliny před uschováním pečlivě prohlédněte.

Nové záhony, přesazování i množení trvalek


Zahradnická sezóna je pomalu u konce, avšak právě teď nastává ideální čas pro sázení nových stromů, přesazování rostlin v zahradě či budování kompletně nových záhonů. Vždy je třeba přihlédnout na klimatické podmínky ve vaší zahradě, ale s příchodem babího léta se nově zasazeným rostlinám většinou daří velmi dobře a na jaře nám již dělají spoustu radosti. Pokud jsou trvalky již po odkvětu, je ideální čas pro jejich množení - rozdělte rostlinu rýčem na menší kusy a přesaďte.

Skladování


Nezapomeňte si udělat pořádek ve vašem náčiní, díky čemuž bude začátek sezóny příjemnější. Očistěte, zkontrolujte a organizovaně uložte zahradní nářadí a vybavení.

S postupem září začíná zahradnická sezóna pomalu končit, ale pro udržení dokonalé zahrady je péče nezbytná téměř celý rok. Díky těmto úkolům však bude vaše zahrada lépe připravena na nadcházející podzim a zimu, což se vám v příští sezóně jistě vrátí.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek