Home » Hobby a zahrada

Září v zahrádkářském kalendáři aneb na co nezapomenout

05.09.2023
Září může být často pokračováním léta, ale i velmi chladným a deštivým měsícem, jelikož počasí je každý rok nevyzpytatelné. Jedno je však jisté - září vždy bude pestrým měsícem plným úklidu, sklizně a příprav na nadcházející podzim. Zde je několik důležitých úkolů, které byste neměli zapomenout provést.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Sklizeň


Během září pokračujeme ve sklizni poslední úrody, sbírejte zralé plody a nezapomeňte na zásoby na zimu. Kromě konzumace čerstvých plodin můžete některé i zamrazit nebo zpracovat do džemů, marmelád, či zavařenin. Nezapomínejte nasušit bylinky do polévek a čajů.

Ořezávání


Ořežte suché květy kvetoucích keřů, odstraňte nevzhledné a nemocné větve. Do poloviny září je stále vhodný čas pro ořezy ovocných stromů, díky kterým v nastávajícím roce dosáhneme bohatší sklizně. Pokud nelpíte na zimní dekoraci v podobě suchých a omrzlých trvalek, ty odkvetlé a suché již můžete odstranit.

Trávník


Září je vhodný čas pro renovaci trávníku. Do poloviny měsíce jsou skvělé podmínky pro setí nových semínek. Vyzkoušejte také aerifikaci trávníku, díky které lépe přezimuje a na jaře bude mít zdravý start.

Cibuloviny a květiny


V průběhu září můžeme vysadit jarní cibuloviny a ty letní naopak zazimujeme. Nezapomeňte pomalu zazimovat také truhlíky s rostlinami citlivými na mráz, vyhnete se tak možným škodám. Dejte pozor na škůdce a rostliny před uschováním pečlivě prohlédněte.

Nové záhony, přesazování i množení trvalek


Zahradnická sezóna je pomalu u konce, avšak právě teď nastává ideální čas pro sázení nových stromů, přesazování rostlin v zahradě či budování kompletně nových záhonů. Vždy je třeba přihlédnout na klimatické podmínky ve vaší zahradě, ale s příchodem babího léta se nově zasazeným rostlinám většinou daří velmi dobře a na jaře nám již dělají spoustu radosti. Pokud jsou trvalky již po odkvětu, je ideální čas pro jejich množení - rozdělte rostlinu rýčem na menší kusy a přesaďte.

Skladování


Nezapomeňte si udělat pořádek ve vašem náčiní, díky čemuž bude začátek sezóny příjemnější. Očistěte, zkontrolujte a organizovaně uložte zahradní nářadí a vybavení.

S postupem září začíná zahradnická sezóna pomalu končit, ale pro udržení dokonalé zahrady je péče nezbytná téměř celý rok. Díky těmto úkolům však bude vaše zahrada lépe připravena na nadcházející podzim a zimu, což se vám v příští sezóně jistě vrátí.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávník ...

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Doporučujeme

Publikovat článek