Home » Hobby a zahrada

Kouzlo zahradních jezírek: Originální přírodní prvek pro okrasu i stylové koupání

04.09.2023
Pokud jste vlastníkem alespoň středně velké zahrady a přemýšlíte o tom, jak udělat z venkovního prostoru zvláštní místo spojující krásu přírody a relaxaci, pak by vás mohla napadnout myšlenka na zahradní jezírko. Tyto koupací nebo jen okrasné prvky mají něco, co bazény nikdy nemohou nabídnout - přírodní krásu a biodiverzitu. Zde je několik důvodů, proč o realizaci zahradního jezírka zbytečně dlouho nepřemýšlet.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Ekologie a biodiverzita


Zahradní jezírka jsou životním prostředím pro mnoho druhů rostlin a živočichů, které po umístění prvku do své zahrady nalákáte, případně je do jezírka můžete uměle nasadit. Ryby, obojživelníci, hmyz a ptáci u vás velmi rychle najdou útočiště a zahrada nádherně ožije. Také to samozřejmě zvyšuje biodiverzitu a přispívá k rovnováze ekosystému. Zahradní jezírka se oproti klasickým bazénům neudržují velkým množstvím chemie a absenci chloru při pobytu ve vodě ocení snad každý.

Přírodní krása a harmonie


Žádný prvek do vaší zahrady nevnese takový nádech čisté přírody, jako právě zahradní jezírko. Můžete se těšit na pohled na lekníny, rákosí a různé druhy vodních rostlin. Do jezírka můžete aplikovat nejrůznější fontány či vodopády, zvuk tekoucí vody je velmi uklidňující a promění vaši zahradu v oázu klidu.

Snížení teploty a osvěžení


Během horkých letních dnů může být zahradní jezírko přirozený způsob, jak snížit teplotu v okolí, které může být při dobrém umístění chladnější a tím pádem také osvěžující. Pokud se rozhodnete pro koupací jezírko, velmi rychle zjistíte, že osvěžení v zahradním jezírku je skutečný požitek. Jezírko v zahradě může být také skvělým prvkem pro zimní otužování či doplňkem pro saunování.

Flexibilita designu


Kreativitě se meze nekladou a při vytváření jezírka máte v rámci provedení a designu obrovské možnosti. Můžete si vybrat tvar, zda bude jezírko malé nebo velké, hluboké nebo mělké, ale také barvu fólie, která bude ovlivňovat konečný vzhled. Osázením rostlin či doplněním jezírka o molo a další doplňky můžete vytvořit velmi originální prvek.

Zahradní jezírka mají své jedinečné kouzlo a přinášejí do zahrady nezaměnitelnou harmonii. Pokud toužíte po relaxaci v náručí přírody, právě pro vás bude zahradní jezírko skvělou volbou.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek