Home » Hobby a zahrada

Vinná réva v zahradě: Pěstování a péče o hrozny

30.08.2023
Vinná réva je nádherná a užitečná rostlina, která se může díky svému jedinečnému estetickému kouzlu stát ozdobou Vaší zahrady, ale i skvělým zdrojem plodin. Pěstování révy vyžaduje určitou péči a pozornost, ale odměnou jsou sladké hrozny, krásná stinná zelená střecha či dokonce vlastní vinice. Zde je návod, jak správně vysadit a pečovat o vinnou révu v zahradě.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Výběr odrůdy a umístění


Nejprve vyberte vhodnou odrůdu révy. Rostliny dostupné v obchodech jsou již velmi dobře vyšlechtěné na naše klimatické podmínky, přesto potřeby konkrétní odrůdy při výběru berte na vědomí. Réva potřebuje plné slunce a ideální umístění na jižní straně, kde nebude vystavena větru.

Příprava půdy


Réva potřebuje dobře propustnou půdu. Nejideálnějším typem půdy je hlinitopísčitá, rostlině se však může velmi dobře dařit i v půdě písčité či kamenité. Připravte místo tak, že odstraníte plevel a přidáte kompost nebo hnojivo bohaté zejména na vápník, fosfor, hořčík a draslík. Dbejte na dobrý drenážní systém, aby se zabránilo zatopení kořenů.

Sázení


Ideální doba k sázení je obvykle na jaře, kdy už není riziko mrazu. Sázejte révu ve vzdálenosti zhruba 1,5 - 2,5 m od sebe, pokud plánujete více rostlin.

Podpěra a ořezy


Víno potřebuje oporu, proto je ideální rostlinu zasadit k opěrným stavbám jako jsou pergoly nebo ploty, na kterých se může pnout. V případě realizace malého vinohradu nezapomínejte na oporu v podobě kůlů a dostatečné drátkování. Pro tvorbu hroznů jsou důležité pravidelné ořezy. Ořezejte větve brzy jaře nebo v zimě, zkrátka v době vegetačního klidu. Pokud se Vaše výsadba nachází v chladnější lokalitě, s řezem raději vyčkejte až do března, aby Vám čerstvě ořezané sazenice nevzal mráz.

Zalévání a hnojení


Réva potřebuje pravidelnou závlahu, zejména během suchých období. Pokud rostliny zaléváte, vždy zálivku aplikujte ke kořenům, nikoliv na rostlinu, čímž byste mohli podpořit vznik plísní a chorob. Hnojte vinnou révu vhodným hnojivem podle potřeb, ideálně s vápníkem, fosforem, hořčíkem a draslíkem.

Ochrana před škůdci a nemocemi


Přestože odrůdy dostupné v obchodech by měly být odolnější proti nejrůznějším chorobám a škůdcům, révu pravidelně sledujte a v případě nálezu jednejte včas.

Sklizeň


Hrozny zrají v létě a sklízí se, když jsou plně vyzrálé, což je zpravidla během podzimu, přičemž se nejdříve sklízí odrůdy s vyšším obsahem cukru.

Pěstování vinné révy může být výzvou, ale je také velmi odměňujícím koníčkem. S pravidelnou péčí a správnou pozorností k potřebám Vaší rostliny si budete moci vychutnat sladké hrozny a krásnou specifickou atmosféru, kterou rostliny vinné révy dodají každé zahradě.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávník ...

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Doporučujeme

Publikovat článek