Home » Hobby a zahrada

Vinná réva v zahradě: Pěstování a péče o hrozny

30.08.2023
Vinná réva je nádherná a užitečná rostlina, která se může díky svému jedinečnému estetickému kouzlu stát ozdobou Vaší zahrady, ale i skvělým zdrojem plodin. Pěstování révy vyžaduje určitou péči a pozornost, ale odměnou jsou sladké hrozny, krásná stinná zelená střecha či dokonce vlastní vinice. Zde je návod, jak správně vysadit a pečovat o vinnou révu v zahradě.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Výběr odrůdy a umístění


Nejprve vyberte vhodnou odrůdu révy. Rostliny dostupné v obchodech jsou již velmi dobře vyšlechtěné na naše klimatické podmínky, přesto potřeby konkrétní odrůdy při výběru berte na vědomí. Réva potřebuje plné slunce a ideální umístění na jižní straně, kde nebude vystavena větru.

Příprava půdy


Réva potřebuje dobře propustnou půdu. Nejideálnějším typem půdy je hlinitopísčitá, rostlině se však může velmi dobře dařit i v půdě písčité či kamenité. Připravte místo tak, že odstraníte plevel a přidáte kompost nebo hnojivo bohaté zejména na vápník, fosfor, hořčík a draslík. Dbejte na dobrý drenážní systém, aby se zabránilo zatopení kořenů.

Sázení


Ideální doba k sázení je obvykle na jaře, kdy už není riziko mrazu. Sázejte révu ve vzdálenosti zhruba 1,5 - 2,5 m od sebe, pokud plánujete více rostlin.

Podpěra a ořezy


Víno potřebuje oporu, proto je ideální rostlinu zasadit k opěrným stavbám jako jsou pergoly nebo ploty, na kterých se může pnout. V případě realizace malého vinohradu nezapomínejte na oporu v podobě kůlů a dostatečné drátkování. Pro tvorbu hroznů jsou důležité pravidelné ořezy. Ořezejte větve brzy jaře nebo v zimě, zkrátka v době vegetačního klidu. Pokud se Vaše výsadba nachází v chladnější lokalitě, s řezem raději vyčkejte až do března, aby Vám čerstvě ořezané sazenice nevzal mráz.

Zalévání a hnojení


Réva potřebuje pravidelnou závlahu, zejména během suchých období. Pokud rostliny zaléváte, vždy zálivku aplikujte ke kořenům, nikoliv na rostlinu, čímž byste mohli podpořit vznik plísní a chorob. Hnojte vinnou révu vhodným hnojivem podle potřeb, ideálně s vápníkem, fosforem, hořčíkem a draslíkem.

Ochrana před škůdci a nemocemi


Přestože odrůdy dostupné v obchodech by měly být odolnější proti nejrůznějším chorobám a škůdcům, révu pravidelně sledujte a v případě nálezu jednejte včas.

Sklizeň


Hrozny zrají v létě a sklízí se, když jsou plně vyzrálé, což je zpravidla během podzimu, přičemž se nejdříve sklízí odrůdy s vyšším obsahem cukru.

Pěstování vinné révy může být výzvou, ale je také velmi odměňujícím koníčkem. S pravidelnou péčí a správnou pozorností k potřebám Vaší rostliny si budete moci vychutnat sladké hrozny a krásnou specifickou atmosféru, kterou rostliny vinné révy dodají každé zahradě.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek