Home » Hobby a zahrada

Ploty mezi sousedy: Vše, co potřebujete vědět o jejich stavbě a údržbě

01.09.2023
Sousedské vztahy jsou důležitým a klíčovým prvkem při stavbě či opravě plotů mezi sousedy. Jestliže uvažujete o realizaci nebo údržbě plotu mezi Vámi a Vaším sousedem, zde je několik klíčových bodů, které byste měli vzít v úvahu.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Komunikace je klíčová


Před tím, než začnete stavět nebo rekonstruovat plot, měli byste se s Vaším sousedem poradit a domluvit se na konkrétních detailech. Pokud jsou Vaše sousedské vztahy dobré, zjistěte, jaké jsou jeho představy a potřeby týkající se oplocení, aby nedocházelo k nesouznění.

Dodržujte předpisy


Před začátkem stavby se ujistěte, že splňujete všechny stavební předpisy. Místní zákony se mohou lišit a je důležité se řídit platnými pravidly. Pokud však stavba splňuje podmínky a není třeba na ni vést uzemní řízení ani ohlášku, do výšky 2 m není souhlas souseda třeba.

Co určuje zákon


Právo na plot se vždy řídilo pravidlem pravé ruky, což znamená, že byste měli zodpovídat za plot, který se při pohledu z komunikace nachází vpravo. Toto pravidlo je pouze zvyklostí a rozhodně není vymahatelné.

Povinnost oplotit pozemek může vzniknout pouze nařízení soudem, a to jen v případě, že je k tomu doložený a opodstatněný důvod. Stejně tak toto pravidlo platí i v rámci údržby plotu. Žádný zákoník neudává majiteli pozemku povinnost udržovat oplocení v perfektním stavu, pokud stav plotu není pro okolí ohrožující.

Jestliže plot již stojí a je umístěn na hranici pozemků, majiteli plotu či zíďky jsou oba sousedé a na údržbě i užívání by se měli podílet společně. V případě stavby nového plotu by měl mít hlavní slovo v rámci rozhodování ten, kdo jej realizoval a financoval. Pokud se ovšem se sousedem na společné stavbě plotu nedohodnete nebo jestliže je soused zásadně proti, měl by být Vámi vystavěný plot umístěn na Vašem pozemku, nikoliv na hranici.

Důležité je mít na paměti, že dobré sousedství a respekt jsou klíčové faktory pro harmonický život. Přestože zákony tuto problematiku lehce upravují, snažte se se svým sousedem vždy domluvit po dobrém a vyhněte se tak zdlouhavým soudním sporům.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek