Home » Hobby a zahrada

Ploty mezi sousedy: Vše, co potřebujete vědět o jejich stavbě a údržbě

01.09.2023
Sousedské vztahy jsou důležitým a klíčovým prvkem při stavbě či opravě plotů mezi sousedy. Jestliže uvažujete o realizaci nebo údržbě plotu mezi Vámi a Vaším sousedem, zde je několik klíčových bodů, které byste měli vzít v úvahu.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Komunikace je klíčová


Před tím, než začnete stavět nebo rekonstruovat plot, měli byste se s Vaším sousedem poradit a domluvit se na konkrétních detailech. Pokud jsou Vaše sousedské vztahy dobré, zjistěte, jaké jsou jeho představy a potřeby týkající se oplocení, aby nedocházelo k nesouznění.

Dodržujte předpisy


Před začátkem stavby se ujistěte, že splňujete všechny stavební předpisy. Místní zákony se mohou lišit a je důležité se řídit platnými pravidly. Pokud však stavba splňuje podmínky a není třeba na ni vést uzemní řízení ani ohlášku, do výšky 2 m není souhlas souseda třeba.

Co určuje zákon


Právo na plot se vždy řídilo pravidlem pravé ruky, což znamená, že byste měli zodpovídat za plot, který se při pohledu z komunikace nachází vpravo. Toto pravidlo je pouze zvyklostí a rozhodně není vymahatelné.

Povinnost oplotit pozemek může vzniknout pouze nařízení soudem, a to jen v případě, že je k tomu doložený a opodstatněný důvod. Stejně tak toto pravidlo platí i v rámci údržby plotu. Žádný zákoník neudává majiteli pozemku povinnost udržovat oplocení v perfektním stavu, pokud stav plotu není pro okolí ohrožující.

Jestliže plot již stojí a je umístěn na hranici pozemků, majiteli plotu či zíďky jsou oba sousedé a na údržbě i užívání by se měli podílet společně. V případě stavby nového plotu by měl mít hlavní slovo v rámci rozhodování ten, kdo jej realizoval a financoval. Pokud se ovšem se sousedem na společné stavbě plotu nedohodnete nebo jestliže je soused zásadně proti, měl by být Vámi vystavěný plot umístěn na Vašem pozemku, nikoliv na hranici.

Důležité je mít na paměti, že dobré sousedství a respekt jsou klíčové faktory pro harmonický život. Přestože zákony tuto problematiku lehce upravují, snažte se se svým sousedem vždy domluvit po dobrém a vyhněte se tak zdlouhavým soudním sporům.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek