Home » Stavba

V jaké fázi stavby řešit interiérové dveře aneb nepodceňte stavební připravenost

07.07.2023
V každém domě nebo bytě hrají významnou roli interiérové dveře, které jsou nejen praktickým prvkem oddělujícím jednotlivé místnosti, ale vybraným designem a provedením výrazně ovlivní celkový vzhled a atmosféru interiéru. Jelikož dveře nejsou jen o estetické stránce a jsou dostupné v nekonečném množství parametrů a rozměrů vyžadujících stavební připravenost, při stavbě nebo rekonstrukci je důležité vychytat správnou fázi, ve které je ideální interiérové dveře řešit.
Ilustrační snímek | Zdroj: apolopraha.cz

Plánovací fáze


O interiérových dveřích rozhodně přemýšlejte již v plánovací fázi stavby. Tento stavební prvek může být v interiéru zcela nenápadný, ale také dominantní. Přemýšlejte o tom, jaké typy dveří a design byste si přáli. Interiérové dveře mohou být v klasických i v atypických rozměrech, umístěné ve skrytých zárubních nebo zcela prosklené. Speciální stavební připravenost vyžadují například reverzní dveře či posuvné dveře do pouzdra.

Konzultace s architektem nebo se specialistou


Pokud spolupracujete s architektem, velký kus práce při plánování za Vás odvede právě on. Nebojte se také ve fázi plánování navštívit nejrůznější vzorkové prodejny specializované na interiérové dveře. Odborník Vám může poskytnout užitečné rady ohledně stylu, materiálů a provedení dveří, které budou odpovídat celkovému designu Vašeho interiéru.

Konkrétní výběr dveří


Po konzultaci s odborníkem a při dostatečné informovanosti přichází samotný výběr dveří. Zvažte různé možnosti materiálů (dřevo, sklo, kov), stylů (moderní, rustikální, minimalistický) a provedení (křídlové dveře, posuvné dveře, harmonikové dveře). Rozhodně mějte na paměti, že není dobré řídit se za každou cenu trendy v oblasti interiérových dveří. Zvažte Vaše priority, životní styl, složení členů domácnosti a porovnejte je s faktory jako je odolnost, údržba a zvuková izolace.

Koordinace s ostatními pracemi


Je důležité ohlídat stavební připravenost, která se při následné montáži velmi často stává problémem a její zanedbání může prodloužit montáž i o měsíce.

Montáž


Finální montáž interiérových dveří by měla být provedena až poté, co jsou hotovy ostatní práce na stavbě včetně nejrůznějších zkoušek, aby po jejich montáži nedošlo například k vytopení objektu.

Správná fáze řešení interiérových dveří je klíčová. Při výběru dodavatele dbejte na pozitivní recenze a odbornost firmy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Trendy ve výstavbě rodinných domů: Prosklení a dřevěné prvky

V posledních letech se ve výstavbě rodinných domů objevují nové trendy, které reagují na potřeby moderního života a estetické požadavky majitelů domů. ...

Posuvné dveře v interiéru: Praktické a stylové řešení pro moderní domov

Posuvné dveře se stávají stále populárnějším řešením v moderních interiérech díky své praktičnosti, úspornosti místa a elegantnímu vzhledu. V interiér ...

Doporučení pro bezpečnost fotovoltaiky, baterií a tepelných čerpadel

Boom instalací fotovoltaik, baterií a tepelných čerpadel znamenal vznik stovek nových instalačních firem. Úroveň jejich zkušeností v oboru a tím i kva ...

Nový stavební zákon i pro běžné stavby: Zkracuje povolovací procesy a zlevňuje výstavbu

Od prvního července 2024 začal platit nový stavební zákon také pro běžné stavby. Dlouhodobě zrychlí a zjednoduší stavební řízení. Upouští od zbytečnýc ...

Doporučujeme

Publikovat článek