Home » Stavba

V jaké fázi stavby řešit interiérové dveře aneb nepodceňte stavební připravenost

07.07.2023
V každém domě nebo bytě hrají významnou roli interiérové dveře, které jsou nejen praktickým prvkem oddělujícím jednotlivé místnosti, ale vybraným designem a provedením výrazně ovlivní celkový vzhled a atmosféru interiéru. Jelikož dveře nejsou jen o estetické stránce a jsou dostupné v nekonečném množství parametrů a rozměrů vyžadujících stavební připravenost, při stavbě nebo rekonstrukci je důležité vychytat správnou fázi, ve které je ideální interiérové dveře řešit.
Ilustrační snímek | Zdroj: apolopraha.cz

Plánovací fáze


O interiérových dveřích rozhodně přemýšlejte již v plánovací fázi stavby. Tento stavební prvek může být v interiéru zcela nenápadný, ale také dominantní. Přemýšlejte o tom, jaké typy dveří a design byste si přáli. Interiérové dveře mohou být v klasických i v atypických rozměrech, umístěné ve skrytých zárubních nebo zcela prosklené. Speciální stavební připravenost vyžadují například reverzní dveře či posuvné dveře do pouzdra.

Konzultace s architektem nebo se specialistou


Pokud spolupracujete s architektem, velký kus práce při plánování za Vás odvede právě on. Nebojte se také ve fázi plánování navštívit nejrůznější vzorkové prodejny specializované na interiérové dveře. Odborník Vám může poskytnout užitečné rady ohledně stylu, materiálů a provedení dveří, které budou odpovídat celkovému designu Vašeho interiéru.

Konkrétní výběr dveří


Po konzultaci s odborníkem a při dostatečné informovanosti přichází samotný výběr dveří. Zvažte různé možnosti materiálů (dřevo, sklo, kov), stylů (moderní, rustikální, minimalistický) a provedení (křídlové dveře, posuvné dveře, harmonikové dveře). Rozhodně mějte na paměti, že není dobré řídit se za každou cenu trendy v oblasti interiérových dveří. Zvažte Vaše priority, životní styl, složení členů domácnosti a porovnejte je s faktory jako je odolnost, údržba a zvuková izolace.

Koordinace s ostatními pracemi


Je důležité ohlídat stavební připravenost, která se při následné montáži velmi často stává problémem a její zanedbání může prodloužit montáž i o měsíce.

Montáž


Finální montáž interiérových dveří by měla být provedena až poté, co jsou hotovy ostatní práce na stavbě včetně nejrůznějších zkoušek, aby po jejich montáži nedošlo například k vytopení objektu.

Správná fáze řešení interiérových dveří je klíčová. Při výběru dodavatele dbejte na pozitivní recenze a odbornost firmy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Vlhkostní poruchy zdiva aneb kdy požádat o odbornou sanaci?

Sanace vlhkého zdiva je proces, který je nutné provést, pokud se v budově vyskytuje nadměrná vlhkost, která může mít negativní dopad na zdraví obyvate ...

Nízkonákladová rekonstrukce aneb levné tipy pro velkou proměnu

Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu interiér vaší domácnosti obměnit a nemáte k dispozici vysoký rozpočet, nezoufejte. Často není třeba provádět zá ...

Převod louky na stavební pozemek: Administrativně náročný, ale možný proces

Stavba vlastního domu na krásném místě za přijatelnou cenu může být obtížnou úlohou, zejména v době, kdy jsou ceny nemovitostí a hypoték vysoké. Exist ...

Kuchyňská linka na míru: Volit mezi kuchyňským studiem nebo truhlářem?

Kuchyňská linka na míru může být klenotem každého domova, ať už jde o novostavbu nebo renovaci. Když se rozhodnete pro tento luxusní krok, může se obj ...

Doporučujeme

Publikovat článek