Home » Bydlení

Volně stojící nebo klasická vana? Výhody a nevýhody vany umístěné v prostoru

09.05.2023
Volně stojící vana nabírá na popularitě a často je do koupelny umístěna jako dominantní prvek a designová záležitost. Na rozdíl od klasických van není závislá na umístění u zdi ani na jiných koupelnových prvcích. Jedná se pouze o estetickou záležitost a může být tento typ vany také praktickým místem k relaxaci? V následujícím článku se podíváme na veškeré výhody a nevýhody tohoto současného trendu.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com
Klasické provedení vany umístěné u stěny či v rohu je běžnější a ve většině případů i levnější volbou, zatímco volně stojící vany nabízejí elegantnější design a větší volnost při umístění. Porovnali jsme pro Vás oba typy van, jejich výhody i nevýhody.

Výhody volně stojících vanDesign: Vana v prostoru je velmi výrazným designovým prvkem, který do každé koupelny vnese vzdušnost a pocit luxusu.

Umístění: Díky podlahovým bateriím volně stojící vany umožňují téměř libovolné umístění v prostoru.

Velikost: Tyto typy van jsou oproti vanám klasickým obvykle hlubší a prostornější, zážitek z koupele je tak mnohem intenzivnější.

Nevýhody volně stojících vanCena: Vany v prostoru jsou v konečné fázi včetně příslušenství obvykle dražší než klasické provedení. Přestože jsou dostupné i v levnějších materiálech, v případě, že vanu nepřiblížíte klasické baterii umístěné na stěně, budete v prostoru potřebovat volně stojící podlahovou baterii, která je oproti běžným bateriím často dražší.

Údržba: Volně stojící vany jsou o něco náročnější na údržbu, jelikož jsou pohledově mnohem dostupnější a čištění je potřeba provádět i na vnějších stranách.

Prostorové nároky: Pokud je prostor ve Vaší koupelně menší, může být volně stojící vana překážkou a nevhodnou volbou.

Montáž: Montáž a připojení vany v prostoru vyžaduje zvýšenou pozornost a zkušenosti.

Výhody klasických van


Cena: Pořizovací cena klasické vany a příslušenství je ve většině případů nižší, než u volně stojící vany.

Snadnější údržba a montáž: Montáž a celková údržba klasických modelů van je jednodušší a díky umístění u stěny nebo v rohu není třeba se starat o vnější strany vany.

Výběr: Při výběru běžné vany máme k dispozici mnohem větší spektrum modelů a tvarů, což umožňuje snadnější výběr, zejména tehdy, pokud jsme limitování prostorem.

Nevýhody klasických vanProstornost: Klasické modely van jsou svým objemem obvykle menší než volně stojící vany, což může být nevýhodou pro ty, co při koupání ocení více vody a prostoru.

Design: U vany klasické není estetický požitek takový, jako u volně stojící vany, která je mnohem nadčasovější a působí luxusněji.

Pokud jste ve fázi pořizování vany a nemůžete se rozhodnout mezi klasickou a volně stojící vanou, myslete především na Vaše preference a potřeby. Berte v úvahu velikost Vaší koupelny a celkový styl interiéru. Jak už to bývá, obě možnosti mají své výhody i nevýhody a designovější varianta může být náročnější v rámci pořizovacích nákladů i údržby, ovšem investice ve výsledku jistě litovat nebudete, přestože ani s klasickým provedením vany nešlápnete vedle.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Bydlení

Jak na efektivní odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů?

Žehličky ani parní generátory rozhodně nejsou zcela bezúdržbová zařízení. Jejich pravidelná údržba je nezbytná pro jejich spolehlivý a dlouhodobý prov ...

Dekorace ze sušených květin: Přírodní krása pro váš domov

Sušené květiny se staly velkým trendem v dekoraci interiéru, a to nejenom kvůli své dlouhé trvanlivosti. Tyto krásné rostliny přinášejí do domácnosti ...

Proč si koupit granitový dřez? Důvodů je hned několik

Granitový dřez představuje odolný prvek každé kuchyně, přičemž tento umělý materiál se vyrábí smícháním žulového kamenného prachu a akrylových pryskyř ...

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Doporučujeme

Publikovat článek