Home » Hobby a zahrada

5 tipů na jarní úklid a odzimování zahrady

06.04.2023
S příchodem jara je na čase začít s přípravou zahrady na novou sezónu. Následujících 5 tipů Vám pomůže provést jarní úklid a odzimování zahrady snadno a efektivně.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Zbavte se listí a suchých rostlin


Jarní úklid začněte odstraněním listí, uschlých rostlin a travin. To pomůže udržet zahradu čistou a zdravou, tento krok je zásadní součástí zahradního jarního úklidu. Kromě toho, že to zlepší celkový vzhled zahrady, zabráníme tím šíření chorob a nejrůznějších škůdců. V případě, že žádné škůdce ani choroby neregistrujete, listí a rostliny můžete kompostovat, aby se staly užitečným hnojivem pro Vaši zahradu.

Proveďte průklest a zastřihnutí keřů a stromů


Jaro je ideální čas pro průklest a zastřihnutí keřů a stromů. Tímto způsobem zvýšíte kvalitu plodů a lepší estetiku u okrasných stromů a keřů. Doporučuje se zastřihnout všechny odumřelé nebo poškozené větve, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a světla. Je důležité používat kvalitní nástroje a dbát na bezpečnost při zastřihování vysokých keřů a stromů, například použít žebřík a chrániče pro oči a ruce. V případě nejistoty nebo složitějších úloh se doporučuje požádat o pomoc odborníka.

Proveďte kontrolu hnojení


Před začátkem nové sezóny proveďte kontrolu hnojení a dodání potřebných živin do půdy. Ujistěte se, že zahrada má dostatek živin a minerálů pro růst rostlin. Hnojením se dodávají rostlinám potřebné živiny a zlepšuje se kvalita půdy. Existuje mnoho různých typů hnojiv, od organických po umělá, a každé má své vlastnosti a výhody. Doporučuje se používat hnojiva s rovnoměrným uvolňováním, aby se zabránilo přehnojení rostlin a škodám na půdě. Je důležité dodržovat doporučené dávky hnojiv a aplikovat je v souladu s pokyny na obalu. Hnojení je nejlepší provádět v době, kdy jsou již rostliny aktivní a půda je vlhká.

Vyčistěte a ošetřete trávník


Začněte svou cestu k dokonalému trávníku a připravte se na jarní ošetření, jako je například shrabání listí, šišek a odstraňování dalších nežádoucích nečistot. Také můžete trávník provzdušnit - provzdušnění trávníku spočívá v odstranění nahromaděných částic, které brání průchodu kyslíku a vlhkosti. Existuje několik způsobů, jak provzdušnit trávník, včetně prořezávání, využití zahradních vidlí nebo za pomoci speciálního provzdušňovače.

Proveďte kontrolu zavlažovacího systému


Jaro je také ideální čas pro kontrolu a údržbu zavlažovacího systému, zahradních kohoutků a přípravu zahradních hadic. Ujistěte se, že trysky fungují správně a že neregistrujete únik vody, aby Vás v průběhu sezóny již nic nepřekvapilo.

Správná péče o zahradu může být sice náročná, ale pokud dodržíte všechny zmiňované kroky, můžete si naplno užívat krásné zahrady, která Vám péči jistě vrátí. Pravidelný jarní úklid, odstraňování suchých rostlin a listí, zastřihování keřů a stromů, hnojení a provzdušňování trávníku jsou základní kroky pro udržení zahrady v optimálním stavu. Nezapomeňte na pravidelné zalévání, mulčování a ochranu rostlin před škůdci a chorobami. S těmito kroky můžete mít zahradu, kterou si budete moci užívat po celý rok.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek