Home » Hobby a zahrada

Škůdci nejohroženější rostliny, keře a trvalky

05.04.2024
V České republice existuje řada rostlin, keřů a trvalek, které jsou ohroženy škůdci a nemocemi o dost více, než jiné druhy. Tyto organismy mohou vážně poškodit venkovní rostliny a zapříčinit dokonce jejich úhyn. Pokud si přejete zahradu bez větších starostí, zde je seznam některých z ohroženějších druhů vyžadujících větší obezřetnost.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Růže


Růže jsou často napadány rozličnými škůdci, jako jsou mšice, roztoči, plísňové choroby a houbové infekce. Mezi nejběžnější škůdce růží patří právě mšice, které vysávají šťávu z listů a pupenů, což může vést k jejich deformaci a oslabení rostliny.

Buxus


Buxus a housenky - že jste o tomto problému ještě neslyšeli? Tento škůdce se jmenuje zavíječ zimostrázový, což je nenápadný motýlek, jehož housenky však na vašem keři dokáží napáchat nenávratné škody. Dřeviny napadené tímto škůdcem postupně odumírají, a to až do fáze úplného úhynu.


Zdroj: freepik.com

Trvalky


Přestože jsou trvalky většinou celkem nenáročným druhem, existuje jeden škůdce, který občas zapříčiní to, že vaše trvalka nedosáhne ani potřebné velikosti, natož kvetení. Ano, jedná se o slimáka! Tito nezvaní hosté rostlinu často začnou napadat velmi rychle a než si stačíme povšimnout a zasáhnout, občas už je pozdě a trvalce tento zásah zpomalí či zcela naruší růst a kvetení. Existují však druhy, které slimákům nechutnají, mezi které patří: svíčkovec, levandule, pivoňka, barvínek, kleopatřina jehla, šalvěj, rozchodník, šanta, ale také většina druhů bylin.

Rododendrony a azalky


Broučci, kteří mrknutím oka dokáží udělat z listů cedník - lalokonosci. Nejzásadnějším projevem tohoto škůdce je fakt, že řádí v noci, takže je téměř nemožné zaznamenat jakoukoliv aktivitu a většinou si škůdce všimneme až ve chvíli, kdy je škoda na světě.


Zdroj: freepik.com

Je důležité pečlivě sledovat zahrádku a včas zasahovat, pokud se objeví jakékoli příznaky škůdců nebo nemocí. Pravidelná péče, včetně kultivace, hnojení, zavlažování a ošetřování rostlin přírodními prostředky, může pomoci minimalizovat riziko poškození a udržet zahradu zdravou a krásnou.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Proč si pořídit letní kuchyni aneb výhody vaření v zahradě

Letní kuchyně se stává stále populárnější volbou pro ty, kteří chtějí využít zahradního prostoru a zároveň si užít venkovního vaření a stolování. Zde ...

Pokládka trávníku ve formě koberců

Pokládka trávníku ve formě koberců je moderní a efektivní způsob, jak rychle a snadno vytvořit krásný, zelený trávník. Tento princip má řadu výhod, kt ...

Povinnosti chovatele exotických zvířat: Péče s láskou a respektem

Chov exotických zvířat může být pro mnohé fascinujícím a naplňujícím zájmem, ale nese s sebou i značnou míru zodpovědnosti a povinností. Péče o exotic ...

Výhody vyvýšených záhonů: Proč jejich využití stojí za to

Vyvýšené záhony se staly populární volbou pro zahradníky po celém světě, a má to dobrý důvod! Tyto záhony totiž nabízejí mnoho výhod, které přinášejí ...

Doporučujeme

Publikovat článek