Home » Hobby a zahrada

Ochrana ovocných stromů před mrazem

20.03.2024
Ochrana rozkvetlých ovocných stromů před nočními mrazíky je klíčová pro zachování úrody a zdravé kondice stromů. Když teploty klesnou pod bod mrazu, mohou mladé květy na ovocných stromech utrpět poškození, což může vést ke snížení výnosů. Existuje několik opatření, která můžete přijmout, abyste minimalizovali riziko poškození květů a plodů vašich stromů.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Předpověď počasí


Sledujte předpověď počasí a varování před nočními mrazíky. Pokud je pravděpodobnost mrazů vyšší, je lepší přijmout preventivní opatření, abyste minimalizovali riziko poškození. Nicméně, pravidelné sledování předpovědí je základem úspěchu.

Zakryjte stromy


Přes noc můžete zakrýt stromy textilními plachtami nebo speciálními pokrývkami, které chrání rostliny před mrazem. Tato opatření vytvářejí tepelnou izolaci a udržují teplotu kolem stromu stabilní.

Použijte ochranné postřiky


Některé ochranné postřiky mohou pomoci snížit riziko poškození květů a plodů mrazem. Konzultujte s odborníkem v zahradnictví, který vám může doporučit vhodné produkty a postupy.


Zdroj: freepik.com

Odpařování či rosení


Velmi šetrnou metodou je metoda odpařování, která se však dá provést spíše v případě, že jste majitelem jen mála kusů ovocných stromů. Spočívá totiž v umístění nádob s horkou vodou pod strom. Odpařující voda pak vytvoří mlhu, která je schopna květy při lehčích mrazech ochránit. Druhou variantou je lehký postřik stromů, kdy se voda na rostlině stane jakýmsi ochranným filtrem.

Vyberte vhodné odrůdy


Pokud plánujete výsadbu nových ovocných stromů, vybírejte odrůdy, které jsou odolné vůči mrazu a mají pozdní kvetení. Tím minimalizujete riziko poškození plodů nočními mrazy.

Pravidelná péče


Nepodceňujte ani pravidelnou péči včetně správného řezu a hnojení, což může pomoci zvýšit odolnost stromů vůči mrazivým podmínkám a minimalizovat riziko poškození.

Dodržování těchto tipů vám pomůže chránit vaše rozkvetlé ovocné stromy před nočními mrazy a zajistit zdravou úrodu. Pokud však dojde k poškození, buďte trpěliví a pečujte o své stromy, aby se rychleji zotavily a příští rok vás opět potěšily hojnou úrodou.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek