Home » Stavba

Jak vysoký můžu mít plot aneb pravidla pro stavbu oplocení

27.11.2023
Oplocení kolem domu nejenže poskytuje soukromí a bezpečí, ale může se stát architektonickou dominantou i šperkem domu. S příchodem nových materiálů a nápadů může být plot nejen praktickým prvkem, ale i estetickým prvkem. Jaká pravidla je třeba při stavbě dodržovat a jak je to s výškou plotu mezi sousedy?
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com
Od nepaměti sloužila oplocení k oddělení pozemků nebo k ochraně majetku před vnějším světem. Historicky to mohly být hradby ve městech, kamenné zdi, dřevěné ohrady nebo jednoduché sbíjené ploty na vesnicích. Dnes můžeme díky novým materiálům a designovým trendům vytvářet kolem našich nemovitostí různorodé typy oplocení.

V minulosti bylo také nutné žádat stavební úřad o souhlas před stavbou plotu. To zahrnovalo podrobný popis vzhledu, umístění a uvedený výšky plotu, stejně jako získání souhlasu od sousedů. Nicméně, novela stavebního zákona z roku 2018 usnadnila proces stavby plotu v případě, že nepodléhá složitým konstrukčním procesům. Dnes můžete postavit plot bez jakýchkoliv administrativních kroků, pokud se vás však netýká některý z následujících bodů:

Umístění mimo zastavěné plochy
Pokud chcete realizovat plot v nezastavěném území, jste povinni získat od stavebního úřadu územní souhlas.

Výška více než 2 metry
Plot nesmí přesáhnout výšku 2 metry a opěrná zeď nesmí být vyšší než 1 metr. Většina klasických plotů však tyto parametry splňuje.

Veřejné prostory
Plot nesmí sousedit s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo veřejným prostorem. V tomto případě budete od stavebního úřadu potřebovat územní souhlas. Tento bod se vztahuje i na veřejné chodníky.

Památková zóna
Pokud je pozemek k oplocení v památkové zóně, budete muset realizaci prokonzultovat s orgánem památkové péče.

Bez ohrožení infrastruktury
Terénní úpravy spojené se stavbou plotu nesmí ohrozit veřejnou infrastrukturu, např. potrubí.

Pokud se váš žádné z těchto kritérií netýká, můžete plot postavit bez územního souhlasu, stavebního povolení a ohlášení stavby. Je však stále důležité zajistit, aby plot neohrožoval bezpečnost a celkovou pohodu sousedů.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Vlhkostní poruchy zdiva aneb kdy požádat o odbornou sanaci?

Sanace vlhkého zdiva je proces, který je nutné provést, pokud se v budově vyskytuje nadměrná vlhkost, která může mít negativní dopad na zdraví obyvate ...

Nízkonákladová rekonstrukce aneb levné tipy pro velkou proměnu

Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu interiér vaší domácnosti obměnit a nemáte k dispozici vysoký rozpočet, nezoufejte. Často není třeba provádět zá ...

Převod louky na stavební pozemek: Administrativně náročný, ale možný proces

Stavba vlastního domu na krásném místě za přijatelnou cenu může být obtížnou úlohou, zejména v době, kdy jsou ceny nemovitostí a hypoték vysoké. Exist ...

Kuchyňská linka na míru: Volit mezi kuchyňským studiem nebo truhlářem?

Kuchyňská linka na míru může být klenotem každého domova, ať už jde o novostavbu nebo renovaci. Když se rozhodnete pro tento luxusní krok, může se obj ...

Doporučujeme

Publikovat článek