Home » Stavba

Jak vysoký můžu mít plot aneb pravidla pro stavbu oplocení

27.11.2023
Oplocení kolem domu nejenže poskytuje soukromí a bezpečí, ale může se stát architektonickou dominantou i šperkem domu. S příchodem nových materiálů a nápadů může být plot nejen praktickým prvkem, ale i estetickým prvkem. Jaká pravidla je třeba při stavbě dodržovat a jak je to s výškou plotu mezi sousedy?
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com
Od nepaměti sloužila oplocení k oddělení pozemků nebo k ochraně majetku před vnějším světem. Historicky to mohly být hradby ve městech, kamenné zdi, dřevěné ohrady nebo jednoduché sbíjené ploty na vesnicích. Dnes můžeme díky novým materiálům a designovým trendům vytvářet kolem našich nemovitostí různorodé typy oplocení.

V minulosti bylo také nutné žádat stavební úřad o souhlas před stavbou plotu. To zahrnovalo podrobný popis vzhledu, umístění a uvedený výšky plotu, stejně jako získání souhlasu od sousedů. Nicméně, novela stavebního zákona z roku 2018 usnadnila proces stavby plotu v případě, že nepodléhá složitým konstrukčním procesům. Dnes můžete postavit plot bez jakýchkoliv administrativních kroků, pokud se vás však netýká některý z následujících bodů:

Umístění mimo zastavěné plochy
Pokud chcete realizovat plot v nezastavěném území, jste povinni získat od stavebního úřadu územní souhlas.

Výška více než 2 metry
Plot nesmí přesáhnout výšku 2 metry a opěrná zeď nesmí být vyšší než 1 metr. Většina klasických plotů však tyto parametry splňuje.

Veřejné prostory
Plot nesmí sousedit s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo veřejným prostorem. V tomto případě budete od stavebního úřadu potřebovat územní souhlas. Tento bod se vztahuje i na veřejné chodníky.

Památková zóna
Pokud je pozemek k oplocení v památkové zóně, budete muset realizaci prokonzultovat s orgánem památkové péče.

Bez ohrožení infrastruktury
Terénní úpravy spojené se stavbou plotu nesmí ohrozit veřejnou infrastrukturu, např. potrubí.

Pokud se váš žádné z těchto kritérií netýká, můžete plot postavit bez územního souhlasu, stavebního povolení a ohlášení stavby. Je však stále důležité zajistit, aby plot neohrožoval bezpečnost a celkovou pohodu sousedů.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Trendy ve výstavbě rodinných domů: Prosklení a dřevěné prvky

V posledních letech se ve výstavbě rodinných domů objevují nové trendy, které reagují na potřeby moderního života a estetické požadavky majitelů domů. ...

Posuvné dveře v interiéru: Praktické a stylové řešení pro moderní domov

Posuvné dveře se stávají stále populárnějším řešením v moderních interiérech díky své praktičnosti, úspornosti místa a elegantnímu vzhledu. V interiér ...

Doporučení pro bezpečnost fotovoltaiky, baterií a tepelných čerpadel

Boom instalací fotovoltaik, baterií a tepelných čerpadel znamenal vznik stovek nových instalačních firem. Úroveň jejich zkušeností v oboru a tím i kva ...

Nový stavební zákon i pro běžné stavby: Zkracuje povolovací procesy a zlevňuje výstavbu

Od prvního července 2024 začal platit nový stavební zákon také pro běžné stavby. Dlouhodobě zrychlí a zjednoduší stavební řízení. Upouští od zbytečnýc ...

Doporučujeme

Publikovat článek