Home » Hobby a zahrada

Jak se zbavit pařezu na zahradě? Nejlepší způsoby, jak odstranit i využít pařez

21.08.2023
Pařez, který zůstane na zahradě po kácení stromu, může být nejen estetickým problémem, ale také překážkou při dalším využití plochy. Zbavit se pařezu není vždy jednoduché, ale existuje několik různých způsobů, jak ho efektivně odstranit nebo využít. Zde jsou ověřené rady a metody, které Vám mohou pomoci.
Ilustrační snímek | Zdroj: Freepik.com

Mechanické odstranění


Jedním z nejběžnějších způsobů je mechanické odstranění pařezu. To může vyžadovat použití speciálního nářadí a mnoho úsilí. V případě menšího a staršího pařezu postačí krumpáč, sekyra a pilka.

Chemické odstranění


Pařez lze také umrtvit. Na trhu jsou dostupné chemické přípravky, které pomáhají rozkládat pařez postupně zevnitř. Tyto přípravky se aplikují do otvorů, kde postupně rozpouštějí dřevní vlákna. Tato metoda však může trvat několik týdnů až měsíců.

Frézování


Profesionální služby nabízejí frézování pařezu, což znamená, že speciální frézovací stroj odstraní pařez až pod úroveň země. Tato metoda je nejrychlejší a nejefektivnější, ale vyžaduje zkušeného profesionála.

Pálení


Pálení pařezu je další možností, ale vyžaduje náležitou opatrnost. Než se rozhodnete tuto metodu použít, zkontrolujte místní předpisy a zákony týkající se rozdělávání ohně a pálení. Tato metoda může být účinná, ale také v zemi může zanechat větší spálenou díru, než jsme očekávali.

Přeměna na záhon


Pokud by kompletní odstranění pařezu bylo spíše komplikací, nezoufejte. Můžete jej využít a zakomponovat do dekorativního záhonu, kreativitě se meze nekladou.

Při odstranění pařezu je důležité mít na paměti bezpečnostní opatření. Pařez může být pevný a obtížně ovladatelný, takže používejte vhodnou ochrannou výstroj a pracujte opatrně. V případě větších pařezů nebo složitějších situací je vhodné požádat o pomoc přímo profesionální služby. Zkušený arborista nebo zahradník Vám poradí nejvhodnější metodu a provede odstranění pařezu bezpečně a efektivně.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Nejlepší metody ochrany psů a koček před klíšťaty

Klíšťata představují pro psy a kočky zdravotní riziko, neboť mohou přenášet různé nemoci, jako je borelióza, erlichióza, anaplazmóza a babezióza. Prev ...

Rozhodující faktory: Bazén versus zahradní vířivka

S blížícím se letním obdobím začínají milovníci venkovního života přemýšlet o investicích do svých zahrad. Mezi nejpopulárnější volby patří bazény a z ...

Škůdci nejohroženější rostliny, keře a trvalky

V České republice existuje řada rostlin, keřů a trvalek, které jsou ohroženy škůdci a nemocemi o dost více, než jiné druhy. Tyto organismy mohou vážně ...

Ochrana ovocných stromů před mrazem

Ochrana rozkvetlých ovocných stromů před nočními mrazíky je klíčová pro zachování úrody a zdravé kondice stromů. Když teploty klesnou pod bod mrazu, m ...

Doporučujeme

Publikovat článek