Home » Hobby a zahrada

Eukalyptus v zahradě: Péče, pěstování a využití

11.08.2023
Blahovičník neboli eukalyptus je krásný a velmi užitečný strom, který může být skvělým doplňkem Vaší zahrady i terasy. Jeho aromatické listy a úžasná vůně dodá venkovnímu prostoru příjemnou atmosféru, rostlinu však můžete využít k praktickým i blahodárným účelům. Zde jsou tipy, jak pěstovat eukalyptus v zahradě a k čemu jeho listy využít.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Eukalyptus v zahraděVyběrte odrůdu: Existuje mnoho druhů eukalyptu, takže je dobré vybrat takový, který je co nejvhodnější pro klima a půdní podmínky ve Vaší lokalitě.

Slunečné místo: Pro prospívající keř je nezbytné umístění na plné slunce a dobře odvodněná půda.

Nezalévat často: Eukalyptus preferuje střední až suchou půdu kterou udržujte vlhkou, ale zbytečně nepřelévejte, mohlo by to keři uškodit.

Pravidelný řez: Pravidelné prořezávání eukalyptu pomáhá udržovat kompaktní tvar a podporuje zdravý a estetický růst.

Péče o eukalyptus v květináčiSprávně zvolený květináč: Vyberte dostatečně velký květináč disponující dobrým odvodněním, případně kvalitní odvodňovací systém vytvořte. Eukalyptus nemá rád stojatou vodu. V průběhu růstu keře jej nezapomínejte pravidelně přesazovat do většího květináče.

Půda: Pro podporu dostatečného odvodnění použijte směs kvalitního zahradního substrátu a písku v poměru 1:4.

Zálivka: Zalévejte pouze tehdy, když je vrchní část půdy suchá na dotek.

Hnojení: Eukalyptus je dobré hnojit pravidelně 1x týdně v rozmezí dubna do srpna, a to jakýmkoliv hnojivem s převahou draslíku.

Využití eukalyptuLéčivé účinky: Listy eukalyptu mají antimikrobiální a antiseptické vlastnosti. Díky tomu si z nich můžete připravit bylinný čaj nebo inhalaci pro uvolnění dýchacích cest.

Aromaterapie: Sušené eukalyptové větve můžete použít k aromaterapii a přidat je například do koupele.

Dekorace: Větve eukalyptu jsou velmi moderním a elegantním doplňkem pro vánoční věnce, svatební dekorace nebo jarní aranžmá.

Ochrana proti hmyzu: Eukalyptus přirozeně odpuzuje hmyz, proto můžete využít eukalyptový olej jako přírodní repelent proti hmyzu.

Medonosný keř: Blahovičníky jsou také významné medonosné rostliny, které přilákají včely do Vaší zahrady. Kvalita medu různých druhů však není stejná.

Pěstování eukalyptu může být skvělým způsobem, jak naší zahradě či terase dodat exotický nádech. S náležitou péčí můžete eukalyptus pěstovat jak ve volné půdě, tak i v květináči. V případě pěstování v květináči nezapomínejte rostlinu včas zazimovat a ochránit ji před prvními mrazy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek