Home » Hobby a zahrada

Eukalyptus v zahradě: Péče, pěstování a využití

11.08.2023
Blahovičník neboli eukalyptus je krásný a velmi užitečný strom, který může být skvělým doplňkem Vaší zahrady i terasy. Jeho aromatické listy a úžasná vůně dodá venkovnímu prostoru příjemnou atmosféru, rostlinu však můžete využít k praktickým i blahodárným účelům. Zde jsou tipy, jak pěstovat eukalyptus v zahradě a k čemu jeho listy využít.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Eukalyptus v zahraděVyběrte odrůdu: Existuje mnoho druhů eukalyptu, takže je dobré vybrat takový, který je co nejvhodnější pro klima a půdní podmínky ve Vaší lokalitě.

Slunečné místo: Pro prospívající keř je nezbytné umístění na plné slunce a dobře odvodněná půda.

Nezalévat často: Eukalyptus preferuje střední až suchou půdu kterou udržujte vlhkou, ale zbytečně nepřelévejte, mohlo by to keři uškodit.

Pravidelný řez: Pravidelné prořezávání eukalyptu pomáhá udržovat kompaktní tvar a podporuje zdravý a estetický růst.

Péče o eukalyptus v květináčiSprávně zvolený květináč: Vyberte dostatečně velký květináč disponující dobrým odvodněním, případně kvalitní odvodňovací systém vytvořte. Eukalyptus nemá rád stojatou vodu. V průběhu růstu keře jej nezapomínejte pravidelně přesazovat do většího květináče.

Půda: Pro podporu dostatečného odvodnění použijte směs kvalitního zahradního substrátu a písku v poměru 1:4.

Zálivka: Zalévejte pouze tehdy, když je vrchní část půdy suchá na dotek.

Hnojení: Eukalyptus je dobré hnojit pravidelně 1x týdně v rozmezí dubna do srpna, a to jakýmkoliv hnojivem s převahou draslíku.

Využití eukalyptuLéčivé účinky: Listy eukalyptu mají antimikrobiální a antiseptické vlastnosti. Díky tomu si z nich můžete připravit bylinný čaj nebo inhalaci pro uvolnění dýchacích cest.

Aromaterapie: Sušené eukalyptové větve můžete použít k aromaterapii a přidat je například do koupele.

Dekorace: Větve eukalyptu jsou velmi moderním a elegantním doplňkem pro vánoční věnce, svatební dekorace nebo jarní aranžmá.

Ochrana proti hmyzu: Eukalyptus přirozeně odpuzuje hmyz, proto můžete využít eukalyptový olej jako přírodní repelent proti hmyzu.

Medonosný keř: Blahovičníky jsou také významné medonosné rostliny, které přilákají včely do Vaší zahrady. Kvalita medu různých druhů však není stejná.

Pěstování eukalyptu může být skvělým způsobem, jak naší zahradě či terase dodat exotický nádech. S náležitou péčí můžete eukalyptus pěstovat jak ve volné půdě, tak i v květináči. V případě pěstování v květináči nezapomínejte rostlinu včas zazimovat a ochránit ji před prvními mrazy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek