Home » Hobby a zahrada

Mulčování s kůrou: Výhody a vhodné použití

26.07.2023
Mulčování je osvědčená technika, díky které napomůžeme zahradě k prospívání - udržíme ji zdravější a plodnější. Při mulčování se na zeminu nanese vrstva mulče, kterou mohou tvořit různé materiály, jako je například tráva, listí, sláma, kůra, piliny, a další organické nebo anorganické materiály. Mulčování může být prováděno ručně, ale také existují speciální vychytávky, které usnadňují a zrychlují tento proces. Dnes se podíváme konkrétně na mulčování s mulčovací kůrou.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Výhody mulčování s kůrouZachování vlhkosti půdy: Mulčování pomáhá udržet optimální vlhkost půdy a snižuje odpařování, což je výhodné zejména v období sucha, které může rostliny ohrožovat.

Potlačení růstu plevelů: Mulčovací kůra efektivně potlačuje růst plevelů. Zabraňuje totiž prostupu slunečního světla k půdě a nedochází tak ke klíčení semen.

Ochrana kořenů rostlin: Mulčovací vrstva poskytuje spolehlivou ochranu kořenům rostlin před teplotními extrémy a umožňuje jim lépe se vyrovnávat s teplotními výkyvy.

Zlepšení půdní struktury: Organický mulč se postupem času rozkládá, čímž zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje úrodnost a pomáhá udržovat rovnováhu mikroorganismů.

Estetický prvek: Mulčování s kůrou přidává do zahrady estetický prvek a pomáhá vytvořit uklizený a upravený vzhled. Po dešti či zalévání kůra velmi příjemně provoní zahradu.

Vhodné použití mulčovací kůry:Okolo stromů a keřů: Mulčovací kůra umístěna kolem stromů a keřů chrání jejich kořeny a umožňuje lepší růst.

V květinových záhonech: Mulčování v květinových záhonech snižuje výskyt plevelů a zlepšuje půdní strukturu, což se odrazí na kondici trvalek a jejich květů.

V zeleninové zahradě: Mulčování se hodí také v zeleninové zahradě, kde díky udržení vlhkost půdy a snižování růstu plevelů zvyšuje úrodnost.

V okrasných zahradách: Mulčování je velmi vhodné pro okrasné zahrady, působí esteticky a snižuje nároky na údržbu.

Na nevzhledných plochách: Mulčováním můžeme zakrýt nevzhledné plochy, na kterých neprospívá trávník.

Mulčování s kůrou je ekologický a udržitelný způsob péče o zahradu, který má mnoho výhod a přispívá ke zdravému a krásnému prostředí. Pokud chcete ušetřit čas a zlepšit zdraví Vaší zahrady, rozhodně zvažte použití mulčovací kůry a využijte její přínosy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek