Home » Hobby a zahrada

Mulčování s kůrou: Výhody a vhodné použití

26.07.2023
Mulčování je osvědčená technika, díky které napomůžeme zahradě k prospívání - udržíme ji zdravější a plodnější. Při mulčování se na zeminu nanese vrstva mulče, kterou mohou tvořit různé materiály, jako je například tráva, listí, sláma, kůra, piliny, a další organické nebo anorganické materiály. Mulčování může být prováděno ručně, ale také existují speciální vychytávky, které usnadňují a zrychlují tento proces. Dnes se podíváme konkrétně na mulčování s mulčovací kůrou.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Výhody mulčování s kůrouZachování vlhkosti půdy: Mulčování pomáhá udržet optimální vlhkost půdy a snižuje odpařování, což je výhodné zejména v období sucha, které může rostliny ohrožovat.

Potlačení růstu plevelů: Mulčovací kůra efektivně potlačuje růst plevelů. Zabraňuje totiž prostupu slunečního světla k půdě a nedochází tak ke klíčení semen.

Ochrana kořenů rostlin: Mulčovací vrstva poskytuje spolehlivou ochranu kořenům rostlin před teplotními extrémy a umožňuje jim lépe se vyrovnávat s teplotními výkyvy.

Zlepšení půdní struktury: Organický mulč se postupem času rozkládá, čímž zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje úrodnost a pomáhá udržovat rovnováhu mikroorganismů.

Estetický prvek: Mulčování s kůrou přidává do zahrady estetický prvek a pomáhá vytvořit uklizený a upravený vzhled. Po dešti či zalévání kůra velmi příjemně provoní zahradu.

Vhodné použití mulčovací kůry:Okolo stromů a keřů: Mulčovací kůra umístěna kolem stromů a keřů chrání jejich kořeny a umožňuje lepší růst.

V květinových záhonech: Mulčování v květinových záhonech snižuje výskyt plevelů a zlepšuje půdní strukturu, což se odrazí na kondici trvalek a jejich květů.

V zeleninové zahradě: Mulčování se hodí také v zeleninové zahradě, kde díky udržení vlhkost půdy a snižování růstu plevelů zvyšuje úrodnost.

V okrasných zahradách: Mulčování je velmi vhodné pro okrasné zahrady, působí esteticky a snižuje nároky na údržbu.

Na nevzhledných plochách: Mulčováním můžeme zakrýt nevzhledné plochy, na kterých neprospívá trávník.

Mulčování s kůrou je ekologický a udržitelný způsob péče o zahradu, který má mnoho výhod a přispívá ke zdravému a krásnému prostředí. Pokud chcete ušetřit čas a zlepšit zdraví Vaší zahrady, rozhodně zvažte použití mulčovací kůry a využijte její přínosy.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Nejlepší metody ochrany psů a koček před klíšťaty

Klíšťata představují pro psy a kočky zdravotní riziko, neboť mohou přenášet různé nemoci, jako je borelióza, erlichióza, anaplazmóza a babezióza. Prev ...

Rozhodující faktory: Bazén versus zahradní vířivka

S blížícím se letním obdobím začínají milovníci venkovního života přemýšlet o investicích do svých zahrad. Mezi nejpopulárnější volby patří bazény a z ...

Škůdci nejohroženější rostliny, keře a trvalky

V České republice existuje řada rostlin, keřů a trvalek, které jsou ohroženy škůdci a nemocemi o dost více, než jiné druhy. Tyto organismy mohou vážně ...

Ochrana ovocných stromů před mrazem

Ochrana rozkvetlých ovocných stromů před nočními mrazíky je klíčová pro zachování úrody a zdravé kondice stromů. Když teploty klesnou pod bod mrazu, m ...

Doporučujeme

Publikovat článek