Home » Hobby a zahrada

Optimální zavlažování díky speciálnímu systému: Jak fungují samozavlažující truhlíky?

24.07.2023
Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou moderním a velmi pohodlným řešením pro pěstování rostlin, které nám ušetří práci a zajistí optimální zavlažování. Tyto truhlíky jsou totiž vybaveny speciálním systémem, který udržuje substrát a rostliny v optimální vlhkostní hladině, aniž byste museli často zalévat. Představme si tedy výhody a úskalí samozavlažovacích truhlíků a zhodnoťme, zda jsou lepší než klasické květináče.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Výhody samozavlažovacích truhlíkůÚspora času a práce: Nejzásadnějším přínosem samozavlažovacích truhlíků je fakt, že Vám tato vychytávka ušetří čas a úsilí. Zbavíte se totiž nutnosti pravidelného zalévání, jelikož systém truhlíku zajistí konstantní zásobu vody, což je ideální zejména pro zaneprázdněné jedince nebo pro ty, kteří nemají možnost pravidelné péče.

Optimální zavlažování: Rostliny jsou v samozavlažovacích truhlících zásobovány pravidelně stejným množstvím vody, což přispívá ke zdravému růstu a kvetení rostlin, minimalizuje riziko přelití nebo naopak vyschnutí půdy.

Možnost delších absencí: Pokud se chystáte na dovolenou nebo nemáte možnost pravidelného zalévání, samozavlažovací truhlíky jsou skvělým řešením právě pro Vás. Díky nim se totiž při návratu nemusíte obávat pohledu na vyprahlé a suché rostliny.

Nevýhody samozavlažovacích truhlíkůPořizovací cena: Samozavlažovací truhlíky jsou oproti klasickým květináčům dražší.

Potřeba údržby: Přestože tyto systémy snižují četnost zalévání, vyžadují pravidelnou kontrolu správné funkčnosti a občasnou údržbu, díky které zabráníme zanešení systému.

Jsou samozavlažovací truhlíky lepší než klasické?


Rozhodnutí, zda investovat do samozavlažovacích truhlíků nebo zůstat u klasických, závisí samozřejmě na individuálních potřebách a preferencích každého zahradníka. Pořídit můžete také pouze samozavlažovací systém, který umístíte do Vašeho stávajícího květináče. Při výběru myslete na umístění truhlíku a na základě toho zvolte barvu a materiál. Může se stát, že například v tmavém plastovém samozavlažovacím truhlíku umístěném na jižní stranu bude docházet k přehřívání vody v zásobníku, což může zapříčinit neprospívání až úhyn rostlin.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Nejlepší metody ochrany psů a koček před klíšťaty

Klíšťata představují pro psy a kočky zdravotní riziko, neboť mohou přenášet různé nemoci, jako je borelióza, erlichióza, anaplazmóza a babezióza. Prev ...

Rozhodující faktory: Bazén versus zahradní vířivka

S blížícím se letním obdobím začínají milovníci venkovního života přemýšlet o investicích do svých zahrad. Mezi nejpopulárnější volby patří bazény a z ...

Škůdci nejohroženější rostliny, keře a trvalky

V České republice existuje řada rostlin, keřů a trvalek, které jsou ohroženy škůdci a nemocemi o dost více, než jiné druhy. Tyto organismy mohou vážně ...

Ochrana ovocných stromů před mrazem

Ochrana rozkvetlých ovocných stromů před nočními mrazíky je klíčová pro zachování úrody a zdravé kondice stromů. Když teploty klesnou pod bod mrazu, m ...

Doporučujeme

Publikovat článek