Home » Hobby a zahrada

Optimální zavlažování díky speciálnímu systému: Jak fungují samozavlažující truhlíky?

24.07.2023
Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou moderním a velmi pohodlným řešením pro pěstování rostlin, které nám ušetří práci a zajistí optimální zavlažování. Tyto truhlíky jsou totiž vybaveny speciálním systémem, který udržuje substrát a rostliny v optimální vlhkostní hladině, aniž byste museli často zalévat. Představme si tedy výhody a úskalí samozavlažovacích truhlíků a zhodnoťme, zda jsou lepší než klasické květináče.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Výhody samozavlažovacích truhlíkůÚspora času a práce: Nejzásadnějším přínosem samozavlažovacích truhlíků je fakt, že Vám tato vychytávka ušetří čas a úsilí. Zbavíte se totiž nutnosti pravidelného zalévání, jelikož systém truhlíku zajistí konstantní zásobu vody, což je ideální zejména pro zaneprázdněné jedince nebo pro ty, kteří nemají možnost pravidelné péče.

Optimální zavlažování: Rostliny jsou v samozavlažovacích truhlících zásobovány pravidelně stejným množstvím vody, což přispívá ke zdravému růstu a kvetení rostlin, minimalizuje riziko přelití nebo naopak vyschnutí půdy.

Možnost delších absencí: Pokud se chystáte na dovolenou nebo nemáte možnost pravidelného zalévání, samozavlažovací truhlíky jsou skvělým řešením právě pro Vás. Díky nim se totiž při návratu nemusíte obávat pohledu na vyprahlé a suché rostliny.

Nevýhody samozavlažovacích truhlíkůPořizovací cena: Samozavlažovací truhlíky jsou oproti klasickým květináčům dražší.

Potřeba údržby: Přestože tyto systémy snižují četnost zalévání, vyžadují pravidelnou kontrolu správné funkčnosti a občasnou údržbu, díky které zabráníme zanešení systému.

Jsou samozavlažovací truhlíky lepší než klasické?


Rozhodnutí, zda investovat do samozavlažovacích truhlíků nebo zůstat u klasických, závisí samozřejmě na individuálních potřebách a preferencích každého zahradníka. Pořídit můžete také pouze samozavlažovací systém, který umístíte do Vašeho stávajícího květináče. Při výběru myslete na umístění truhlíku a na základě toho zvolte barvu a materiál. Může se stát, že například v tmavém plastovém samozavlažovacím truhlíku umístěném na jižní stranu bude docházet k přehřívání vody v zásobníku, což může zapříčinit neprospívání až úhyn rostlin.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Někt ...

Doporučujeme

Publikovat článek