Home » Hobby a zahrada

Optimální zavlažování díky speciálnímu systému: Jak fungují samozavlažující truhlíky?

24.07.2023
Samozavlažovací truhlíky a květináče jsou moderním a velmi pohodlným řešením pro pěstování rostlin, které nám ušetří práci a zajistí optimální zavlažování. Tyto truhlíky jsou totiž vybaveny speciálním systémem, který udržuje substrát a rostliny v optimální vlhkostní hladině, aniž byste museli často zalévat. Představme si tedy výhody a úskalí samozavlažovacích truhlíků a zhodnoťme, zda jsou lepší než klasické květináče.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Výhody samozavlažovacích truhlíkůÚspora času a práce: Nejzásadnějším přínosem samozavlažovacích truhlíků je fakt, že Vám tato vychytávka ušetří čas a úsilí. Zbavíte se totiž nutnosti pravidelného zalévání, jelikož systém truhlíku zajistí konstantní zásobu vody, což je ideální zejména pro zaneprázdněné jedince nebo pro ty, kteří nemají možnost pravidelné péče.

Optimální zavlažování: Rostliny jsou v samozavlažovacích truhlících zásobovány pravidelně stejným množstvím vody, což přispívá ke zdravému růstu a kvetení rostlin, minimalizuje riziko přelití nebo naopak vyschnutí půdy.

Možnost delších absencí: Pokud se chystáte na dovolenou nebo nemáte možnost pravidelného zalévání, samozavlažovací truhlíky jsou skvělým řešením právě pro Vás. Díky nim se totiž při návratu nemusíte obávat pohledu na vyprahlé a suché rostliny.

Nevýhody samozavlažovacích truhlíkůPořizovací cena: Samozavlažovací truhlíky jsou oproti klasickým květináčům dražší.

Potřeba údržby: Přestože tyto systémy snižují četnost zalévání, vyžadují pravidelnou kontrolu správné funkčnosti a občasnou údržbu, díky které zabráníme zanešení systému.

Jsou samozavlažovací truhlíky lepší než klasické?


Rozhodnutí, zda investovat do samozavlažovacích truhlíků nebo zůstat u klasických, závisí samozřejmě na individuálních potřebách a preferencích každého zahradníka. Pořídit můžete také pouze samozavlažovací systém, který umístíte do Vašeho stávajícího květináče. Při výběru myslete na umístění truhlíku a na základě toho zvolte barvu a materiál. Může se stát, že například v tmavém plastovém samozavlažovacím truhlíku umístěném na jižní stranu bude docházet k přehřívání vody v zásobníku, což může zapříčinit neprospívání až úhyn rostlin.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Množení trvalek ze semínek: Radost z vlastních rostlin i z úspory peněz

Pokud jste zahradníkem nebo se zajímáte o květiny, jistě víte, že trvalky jsou stálicí zahradního světa. Zajímavým a zábavným způsobem, jak získat nov ...

Zahradní sauny: Relaxace a podpora zdraví v domácím prostředí

Saunování je tradiční rituál, který přináší relaxaci a posílení imunity. V poslední době se však stává stále oblíbenější volbou pořízení sauny přímo d ...

Jak vybrat tu pravou pevnost pro vaše ratolesti?

Dětská hřiště mají velký vliv na vývoj dětí. Nabízejí jim možnost strávit čas venku na čerstvém vzduchu, což je nejen zdravé, ale také důležité pro je ...

Pěstování vistárie v zahradě: Klenot s nádhernými hrozny květů

Vistárie (wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je okouzlující popínavá dřevina, která díky svým nádherným květům dodá každé zahradě velmi romanti ...

Doporučujeme

Publikovat článek