Home » Stavba

Jak umístit zásuvky a vypínače? Na co při plánování elektroinstalace nezapomenout a čemu se vyhnout

17.07.2023
Plánování elektřiny a osvětlení v novém domě či v bytě je klíčovým krokem, jehož podcenění se nám v budoucnu může vymstít. Správně navržené a rozmístěné zásuvky a vypínače totiž zajistí pohodlné i bezpečné užívání elektrických zařízení a komfortní ovládání světel. Přinášíme Vám tipy, na co při plánování a realizaci nezapomenout a čemu se vyvarovat.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Správné umístění zásuvek


Při samotném plánování umístění zásuvek myslete na to, kde budete nejčastěji potřebovat připojení elektrických spotřebičů, například v kuchyni, obývacím pokoji nebo v pracovně. Vhodné je umístit zásuvky na výšku cca 30 cm nad podlahou, aby byly snadno dostupné. Mějte na paměti plánované umístění nábytku a vyvarujte se situaci, kdy připravené zásuvky znepřístupníte nábytkem. V koupelně je nutné zásuvky umístit v minimální výšce 120 cm od podlahy.

Čím více, tím lépe


Uvědomte si, kolik elektrických spotřebičů budete v každé místnosti používat a podle toho určete počet zásuvek. V tomto případě rozhodně neplatí rčení, že méně je více, ale čím více, tím lépe. Pokud budete většinu zásuvek zamýšlet jako dvojzásuvky, rozhodně nic nezkazíte. Raději plánujte více zásuvek než méně, abyste nemuseli používat prodlužovací kabely a rozdvojky.

Promyšlené vypínače pro snadné ovládání světel


Vypínače umístěte na vhodná místa, která budou snadno dostupná a přirozená pro komfortní ovládání osvětlení. Obvykle se vypínače umisťují poblíž vstupních dveří do místností, a to 120 - 125 cm od země. Například v ložnici nezapomeňte na oblíbenou vychytávku v podobě ovládání centrálního světla přímo z postele.

Myslete i na budoucnost


Při plánování elektřiny a osvětlení rozhodně myslete dopředu a počítejte s možností rozšíření a modernizace elektroinstalace v budoucnu. Připravte si dostatečný počet volných jističů a prostupek, aby v případě potřeby nebyl problém elektroinstalaci rozšířit. Proveďte včas přípravu pro zásuvky a nabíječky umístěné do kuchyňské linky či nábytku, které jsou velmi inovativní.

Dbejte na bezpečnost


Při plánování elektřiny dejte pozor na bezpečnostní aspekty - aby byla elektroinstalace kvalitně provedená a splňovala všechny bezpečnostní normy. Pokud máte malé děti, zvažte použití dětských pojistek na zásuvkách, aby se zabránilo nechtěným úrazům.

Plánování elektřiny a osvětlení při stavbě či rekonstrukci je důležitým krokem, který dlouhodobě ovlivní pohodlí a bezpečnost Vašeho bydlení. Vše mějte dobře promyšlené, při plánování buďte pečliví a nenechte nic náhodě. Pokud si nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem, který Vám s kvalitním provedením elektroinstalace pomůže.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Přírodní kámen v interiérech a exteriérech: Skvělý materiál s nesčetnými možnostmi

Přírodní kámen je jedním z nejtradičnějších a nejkrásnějších stavebních materiálů, který využívají stavebníci i designéři již mnoho let. Jeho nezaměni ...

Plánování kuchyně: Jak správně navrhnout kuchyňskou linku?

Správné naplánování kuchyně je při vytváření funkčního a esteticky příjemného prostoru důležitým krokem. Při plánování je třeba zohlednit nejen vizuál ...

Stavba svépomocí: Na co je třeba se připravit?

Stavba vlastního rodinného domu nebo jen menší chatky je snem mnoha lidí, který se může stát skutečností. V posledních letech se majitelé staveb stále ...

Rekonstruujeme koupelnu aneb co vše je potřeba a na co si dát při rekonstrukci koupelny pozor

Přestože je rekonstrukce koupelny vzrušujícím projektem, který může velmi zásadně zkvalitnit každodenní komfort, rozhodně se nejedná o jednoduchý kro ...

Doporučujeme

Publikovat článek