Home » Stavba

Venkovní žaluzie nebo rolety? Rozdíl mezi roletou a žaluzií, výhody i nevýhody

10.07.2023
Venkovní stínění je v poslední době v rámci regulace slunečního světla a soukromí v interiéru domu velmi oblíbené a často zcela nahrazuje interiérovou stínící techniku. Jedná se zejména o venkovní rolety a žaluzie - systémy nabízející různé výhody a vlastnosti, které je při výběru vhodného řešení právě pro Vaši domácnost vhodné zvážit.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Konstrukce a ovládání


Venkovní žaluzie jsou vyrobeny z horizontálních lamel, které jsou nastavitelné dle potřeby. Ovládání žaluzií může být manuální nebo prostřednictvím dálkového ovladače či automatizovaného systému. Venkovní rolety jsou také tvořeny z lamel, tyto lamely jsou mezi sebou však dokonale spojené a vytváří tak kompaktní celek. Možnosti ovládání jsou zde totožné a rolety lze také ovládat manuálně pomocí lanka nebo kliky či elektronicky.

Sluneční ochrana a izolace


Obě řešení poskytují velmi účinnou ochranu před slunečním světlem a požadovanou tepelnou izolaci. Venkovní žaluzie nám umožňují regulovat množství světla, které proniká do interiéru a přestože prostor nezatemní zcela dokonale jako rolety, při vhodném nastavení lze zachovat výhled z okna. Venkovní rolety oproti tomu dokáží místnost zcela zatemnit. Poskytují výraznou ochranu před slunečním zářením a teplem, ale jsou také často používány v rámci bezpečnosti. Oba typy stínění lze nastavit například jen do poloviny okna. U rolet je také možné nastavení neúplného dovření, díky čemuž vpustíme do interiéru světlo i čerstvý vzduch.

Design a estetika


Venkovní žaluzie jsou oblíbené pro svůj moderní a elegantní vzhled. Budou tedy nejen praktickou záležitostí, ale také designovým prvkem exteriéru. Jsou k dispozici různé druhy materiálů a barev, které umožňují přizpůsobit žaluzie stylu a designu Vašeho domu. Venkovní rolety jsou k dispozici v hliníkovém i plastovém provedení, ale také v podobě screenových rolet z velmi odolné látky.

Odolnost vůči povětrnostním podmínkám


Obě varianty stínění jsou navrženy s ohledem na odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Jsou vyrobeny z materiálů odolných vůči UV záření, vlhkosti a mechanickému opotřebení. Žaluzie jsou u výrobců rozděleny dokonce do několika typů, jejichž vlastnosti jsou vhodné pro různá umístění. Například lamely ve tvaru písmene T jsou vysoce odolné proti větru.

Cena a instalace


Cena stínící techniky do exteriéru se samozřejmě odvíjí od mnoha faktorů, jako je velikost okna, materiál, design, zvolená úroveň automatizace apod. Obecně však platí, že venkovní rolety jsou oproti žaluziím častěji dražší. Oba tyto systémy mohou být instalovány buď profesionální firmou, případně svépomocí.

Při výběru mezi venkovními žaluziemi a venkovními roletami zvažte účel, estetické požadavky, ochranu před slunečním světlem a teplem, cenu a další faktory, případně se obraťte na odborníka či dodavatele, který Vám s ideálním řešením pro Vaši domácnost pomůže.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Vlhkostní poruchy zdiva aneb kdy požádat o odbornou sanaci?

Sanace vlhkého zdiva je proces, který je nutné provést, pokud se v budově vyskytuje nadměrná vlhkost, která může mít negativní dopad na zdraví obyvate ...

Nízkonákladová rekonstrukce aneb levné tipy pro velkou proměnu

Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu interiér vaší domácnosti obměnit a nemáte k dispozici vysoký rozpočet, nezoufejte. Často není třeba provádět zá ...

Převod louky na stavební pozemek: Administrativně náročný, ale možný proces

Stavba vlastního domu na krásném místě za přijatelnou cenu může být obtížnou úlohou, zejména v době, kdy jsou ceny nemovitostí a hypoték vysoké. Exist ...

Kuchyňská linka na míru: Volit mezi kuchyňským studiem nebo truhlářem?

Kuchyňská linka na míru může být klenotem každého domova, ať už jde o novostavbu nebo renovaci. Když se rozhodnete pro tento luxusní krok, může se obj ...

Doporučujeme

Publikovat článek