Home » Hobby a zahrada

Zahrada levně: jak mít krásnou a finančně dostupnou zahradu

04.07.2023
Krásná zahrada nemusí být vždy drahá záležitost a sen o vlastní oáze klidu si může splnit každý majitel alespoň malého pozemku. Existuje mnoho způsobů, jak zahradu zvelebit za pár korun a přitom dosáhnout vynikajících výsledků. Dnes Vám přinášíme pár tipů pro vytvoření zahradního ráje, který Vás finančně nezruinuje.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Plánování a návrh


Poctivá příprava není jen záležitostí zahradních architektů. Tento krok je důležitější, než se může zdát. Důkladná příprava a přenesení svých představ na papír až do finální fáze nám totiž napomůže k tomu, že bude naše dílo dlouhodobě funkční a esteticky pěkné. Předejdeme tak situaci, kdy za pár let zjistíme, že nám dispozice samotné zahrady nebo rozvržení rostlin nevyhovuje. Ujasněte si své představy a priority a za pomoci papíru a tužky si vytvořte plán, který Vám pomůže prostor efektivně využít.

Pěstování z výsevů a řízkování


Místo zakoupení vzrostlých rostlin v zahradnictví se pokuste pěstovat rostliny ze semen a řízků. Mnoho druhů květin, zeleniny a bylin lze snadno vypěstovat právě ze semen nebo odříznutých výhonků. Pokud máte v okolí kohokoliv se zájmem o zahradničení, můžete se navíc dohodnout na výměně semínek a odnoží.

Výběr vhodných rostlin


Při výběru rostlin se snažte nenechat se ovlivnit pouhými trendy nebo tím, co se Vám jen líbí. Dávejte pozor na nároky na pěstování a na podmínky, které rostlinám Vaše zahrada může nabídnout. Zvolte takové rostliny a stromy, které jsou odolné vůči místnímu klimatu a nenáročné na údržbu. Vyhnete se tak neekonomickému doplňování míst po uhynulých rostlinách.

Kompostování


Kompostování je výborná metoda pro využití organického odpadu z domácnosti i zahrady. Vytvořte si vlastní kompostovou hromadu a používejte kompost jako přírodní hnojivo pro rostliny. Kompost můžete použít také při osazování truhlíků namísto kupovaných substrátů.

Využití recyklovaných materiálů


Místo nákupu nových materiálů využijte recyklované a druhotné materiály. Nasbírejte palety, které mohou posloužit jako základ pro vytvoření nábytku nebo květinových záhonů. Použijte dřevěné špalky a vytvořte si krásné sezení u táboráku.

Samonosné rostliny


Jako alternativu k plotům a pergolám můžete zvolit rostliny s pevnými stonky, jako jsou bambusy, vysoké traviny nebo rychle rostoucí keře, ze kterých lze vytvořit skvělé stínící prvky i odclonění pohledů sousedů.

DIY projekty


Buďte kreativní a při vytváření zahradních prvků, jako jsou záhony, pergoly nebo zahradní nábytek, se pokuste nasbírat materiály, kterých se chtějí ostatní zbavit, a využijte své řemeslné dovednosti. To vám nejen ušetří peníze, ale dodáte tím Vaší zahradě osobitý nádech.

Sdílejte


Dohodněte se na sdílení nářadí například s rodinou či sousedy. Společné nákupy dražších položek jsou ekonomicky výhodné.

S dostatečným plánováním, kreativitou a trochou úsilí můžete vytvořit krásnou, úspornou a finančně velmi dostupnou zahradu, která Vám při maximálním využití dokáže peníze dokonce ušetřit. Nezapomeňte, že zahrada je místem, kde si můžete užívat přírodu a relaxovat.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek