Home » Hobby a zahrada

Podle čeho vybrat účinnou filtraci bazénu a jakou zvolit chemii?

03.08.2022
Křišťálově čistá voda v bazénu během celé sezóny se neobejde bez filtrace a bazénové chemie. V našich zeměpisných šířkách jsou letní teploty často velmi proměnlivé. Zatímco jeden den lámou rekordy tropické teploty, druhý den se ochladí a přijdou bouřky. Takové počasí bohužel vodě v bazénech příliš neprospívá a je třeba kvalitu vody hlídat a bazén čistit. Účinnými pomocníky je kombinace vhodně zvolené filtrace s bazénovou chemií. Zatímco účelem bazénové chemie je zejména předcházení a likvidace bujení řas a dalších mikroorganismů, filtrace z vody odstraňuje nečistoty, které by vodu kalily a sloužily právě jako živná půda pro řasy a mikroorganismy.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com

Podle čeho vybrat účinnou filtraci bazénu?


Aby byla filtrace účinná, musí mít dostatečný výkon. Nestačí pouze pořídit nejdostupnější filtraci, připojit jí k bazénu a doufat, že vše bude správně fungovat. Vítr do bazénu zanáší prach, pyl a nesmíme zapomínat, že spoustu nečistot do bazénu naneseme i my přímo na svém těle. Pokud by tyto částice v bazénu zůstaly déle, než je nezbytné, rychle by se spustily rozkladné a hnilobné procesy, jejichž následkem by byla kalná a zapáchající voda, se kterou by už nepomohla žádná chemie.

Filtrace by proto měla vodu v bazénu přefiltrovat přibližně alespoň 1 x za 5 - 6 hodin. Méně výkonná filtrace by neměla dostatečnou účinnost, a tak by se neúměrně navyšovaly náklady spojené s vyšší spotřebou bazénové chemie.

"Potřebný výkon filtrace pak spočítáme celkem jednoduše. Vydělíme objem vody v bazénu pěti a dostaneme číslo, které se rovná objemu vody, který by měla filtrace přečerpat za jednu hodinu," upřesňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Písková nebo kartušová filtrace?


Pro malé nadzemní bazény s objemem vody do 5 m3 vystačíte i s malou kartušovou filtrací. Ovšem je třeba počítat s tím, že filtry v kartušové filtraci nemají takovou účinnost jako písková filtrace a vyžadují poměrně časté proplachování. Navíc pokud bazén zanedbáte a dojde k jeho nadměrnému znečištění, kartušová filtrace si s vyčištěním vody už nemusí vůbec poradit.

Písková filtrace oproti těm kartušovým má hned několik výhod. Tou první je zejména vysoká účinnost, kterou lze navíc ovlivnit zvolenou filtrační náplní. V základu je sice určena pro křemičitý písek, nabízí se však také alternativy jako je zeolit nebo filtrační sklo. V poslední době jsou také často jako náplň využívány polyethylenové filtrační kuličky, které mají skvělé filtrační vlastnosti (zachytí nečistoty i menší než 1 µ) a jelikož je lze i vyprat, mají životnost i několik let.

Pokud je filtrace vybavena vícecestným ventilem, lze ji snadno propláchnout. Přepnutím ventilu jednoduše změníte směr průtoku vody filtrací a zachycené nečistoty jsou vyplaveny ven výpustí.

V neposlední řadě je nutné zmínit, že k většině pískových filtrací lze díky jejich výkonu připojit i bazénový vysavač, kterým snadno odsajete nečistoty a písek ze dna bazénu.

Na co dávat pozor?


Při výběru bazénové filtrace se často zapomíná na odpor, který průtoku vody činí potrubí a příslušenství, jako jsou bazénové trysky, solární panely apod. Většina filtrací je výkonově dimenzována pro připojení do vzdálenosti maximálně 10 metrů od bazénu. "S každým metrem potrubí roste odpor, který musí čerpadlo filtrace překonávat a úměrně s tím klesá průtok. Pokud navíc budete na potrubí šetřit a koupíte levnější trubky s menším průměrem, pravděpodobně ušetřené peníze utratíte již první sezónu za zvýšenou spotřebu bazénové chemie. Plánujete-li do systému připojit i solární panely pro ohřev vody, počítejte s tím, že i výkon filtrace bude nutné úměrně navýšit, aby dokázal vyrovnat tlakové ztráty vznikající v panelech, které brzdí průtok vody," radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Jaká je správná hodnota pH vody v bazénu a jakou zvolit chemii?


Hodnota pH vody v bazénu je často velice podceňována. Přitom je důležité udržovat neutrální pH, což je cca 7 - 7,4. Pokud je pH nižší nebo vyšší, účinnost chlóru rychle klesá. Například je-li pH vody 7,5, což je pouhou desetinu nad doporučenou hodnotou, je účinnost tablet jen 40 %. Abyste pak vodu udrželi čistou, musíte přidávat dvojnásobné množství chlóru. Tou nejmenší potíží je, že stoupají náklady na zvýšené spotřebě bazénové chemie. Horší je však, že chlór je méně účinný a nestačí rozkládat nečistoty, a tak se na ně začne vázat. Tím vnikají silně zapáchající chloraminy, které dráždí oči a pokožku.

"Proto je velmi důležité sledovat správnou hladinu pH vody. Ideální je 7,2. Hodnotu pH zjistíte snadno pomocí pH testeru. Existují různé typy, nejčastěji se setkáte buď s papírovými proužky, které podle pH vody mění svou barvu, nebo sadou, kde do lahvičky naberete vodu z bazénu, přidáte několik kapek roztoku a následně barvu vody porovnáte se vzorníkem, na kterém zjistíte hodnotu pH," doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht a dodává: "Pokud zjistíte problém s hladinou pH, upravíte ji pomocí přípravků pH plus nebo pH mínus. Správná hodnota pH je u bazénu základ, jinak nemá ani cenu pokoušet se nějak kvalitu vody dál upravovat. Po srovnání hladiny pH přichází na řadu samotné vyčištění vody. Jestliže se již ve vodě vytvořily chloraminy a bazén silně zapáchá po chlóru, můžete mít pocit, že je bazén přechlórovaný. Jenže abyste zvrátili proces vytváření chloraminů, je třeba do vody přidat až desetinásobné množství chlóru. K tomu je určen přípravek OXI CHLOR SHOCK. Nově přidaný chlór rozbije molekuly chloraminů a voda bude brzy opět v pořádku."

Zdroj: Hecht
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávník ...

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Doporučujeme

Publikovat článek