Home » Hobby a zahrada

V červenci a srpnu je ideální čas na do střihu a tvarování živého plotu

18.07.2022
Živý plot je vhodné řešení. Poskytuje nám v zahradě soukromí, ochrání nás před zvědavými pohledy kolemjdoucích a sousedů. Na rozdíl od různých zdí a prefabrikovaných betonových plotů, které se v létě sluncem rozpálí a odrážejí teplo do zahrady, živý plot vytváří příjemné klima. Poskytuje stín a zároveň umožní průchod vzduchu, zahrada se proto v létě tolik nepřehřívá. Další výhoda živého plotu je, že jej můžete tvarovat podle potřeby. Zatím co pro vybudování klasického plotu může být za určitých podmínek vyžadováno povolení nebo souhlas úřadů, u živých plotů zpravidla stačí, když se dohodnete se sousedem, kterému by mohl stínit nebo vadit ve výhledu.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Živý plot je ale nutné držet na uzdě, jinak by se mohl po pár letech rozrůst do neúnosných rozměrů. Většina rostlin, které se běžně používají pro výsadbu živých plotů, snášejí střih poměrně dobře po většinu roku. Nevhodným obdobím je mrazivá zima, kdy by mráz mohl způsobit, že větve od řezu omrznou. Brzy z jara keře prudce vybují. Veškerou sílu vloží do růstu a ten začne na přelomu června a července ustávat.

"V tento moment je tedy ideální čas pustit se do střihu a tvarování. Nejenže střih budou rostliny poměrně dobře snášet, zároveň díky tomu, že nyní rostou pomaleji, nebude nutné po pár dnech zásah opakovat. Tedy pokud nejste perfekcionista a nebude vám vadit, že dokonalý střih může tu a tam rušit nově vyrašená větvička. Další vhodná doba, kdy plot upravovat, je i na přelomu srpna a září. Většinu rostlin ale můžete průběžně zastřihávat od března do listopadu," doporučuje produktový specialista Petr Tichý sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Jehličnaté živé ploty stačí ostříhat jednou za rok, listnaté keře rostou rychleji, proto mohou vyžadovat střih i dvakrát či třikrát do roka. Pokud potřebujete udělat nějaký razantnější prořez, nechte jej raději na zimu, kdy je období vegetačního klidu. V té době nejsou rostliny tak citlivé na výraznější zásahy, provádějte je ale zásadně v době, kdy nemrzne.

Jak si usnadnit práci?


"Dnes by se jen těžko někdo pouštěl do živého plotu klasickými nůžkami. Vybíráte-li však plotostřih, neunáhlete se. Máte-li na zahradě pár metrů živého plotu, nebude asi nutné pořizovat hned výkonný motorový plotostřih, se kterým se díky vyšší hmotnosti a složitější obsluze hůř manipuluje. Tady si vystačíte s elektrickým nebo akumulátorovým strojem. Jsou poměrně lehké, nemusíte je složitě startovat, nebo míchat a doplňovat palivovou směs. Zvládnou je obsluhovat i méně technicky zdatní lidé," dodává Petr Tichý sítě prodejen Hecht - specialista na zahradu.

Jestli však máte živým plotem obehnanou celou zahradu, přichází v úvahu výkonný motorový plotostřih. Práce půjde rychleji, nebudete se zdržovat popotahováním přívodních kabelů, nebo dobíjením a výměnou baterií. Udržujete-li vysoký živý plot, určitě zvažte i teleskopický plotostřih. Nebudete muset namáhavě přesouvat štafle podél plotu, jednoduše jej ostřiháte přímo ze země. Díky teleskopické rukojeti dosáhnete i více než do třímetrové výšky.

Zdroj: Hecht
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Příprava skleníku na jaro aneb jak zajistit úspěšnou sezónu

Skleník je jako malý ráj pro zahradníky, kteří chtějí z pěstování vyždímat maximum a mít kontrolu nad podmínkami pro své rostliny. A právě jaro je ide ...

Ideální čas na plánování zahrady je právě teď!

Zima je klidnou dobou, kdy vám připadá, že zahradě není třeba věnovat příliš pozornosti. Nicméně, právě tato doba je ideálním časem pro plánování a př ...

Péče o psa v zimě: Co dát do psí boudy a kdy už je moc zima?

Hřejivé oblečky, pozor na popraskané tlapky z posolených silnic a procházky spíše kratší - to snad každý majitel psa ví. Co ale se psem, který je venk ...

Výroba krmiva pro ptáky: Tipy na dobroty pro ptačí kamarády

Výroba vlastního krmiva je skvělým způsobem, jak poskytnout potravu našim ptačím přátelům a zároveň se podílet na péči o místní ekosystém. Následující ...

Doporučujeme

Publikovat článek