Home » Bydlení

Vestavné vs. klasické skříně: Která volba je ta pravá pro váš domov?

07.06.2024
Skříně jsou nedílnou součástí každého interiéru, poskytují úložný prostor a mohou se stát i výrazným dekorativním prvkem. Při výběru skříně stojí mnoho lidí před rozhodnutím, zda zvolit vestavné skříně nebo klasické (volně stojící) skříně. Každý typ má své výhody i nevýhody a hodí se do různých situací a prostorů. Pojďme se podívat na podrobné porovnání těchto dvou možností.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Vestavěné skříně


Maximální využití prostoru: Vestavné skříně jsou navrhovány na míru, což znamená, že dokonale využívají každý centimetr dostupného prostoru. Jsou ideální pro atypické prostory, šikmé stropy nebo výklenky.

Estetika a integrace: Mohou být navrženy tak, aby dokonale ladily s interiérem. Dveře mohou být potaženy stejným materiálem jako stěny, což vytváří čistý a jednolitý vzhled.

Flexibilita v uspořádání: Vnitřní uspořádání vestavných skříní lze přizpůsobit přesně podle vašich potřeb. Můžete si zvolit kombinaci polic, šuplíků, věšáků a dalších prvků.

Využití nevhodných prostor: Vestavné skříně jsou skvělou volbou pro využití prostor, které by jinak zůstaly nevyužité, například pod schodištěm nebo ve zkosených podkrovních místnostech.

Cena: Skříně na míru jsou obvykle dražší než klasické skříně, protože jsou vyrobeny na zakázku a často vyžadují profesionální montáž.

Stálost: Jakmile je vestavná skříň nainstalována, není snadné ji přemístit nebo změnit její konfiguraci. Pokud plánujete změnu dispozice místnosti, může být tato fixnost omezující.


Zdroj: pixabay.com

Klasické skříně


Mobilita: Klasické skříně lze snadno přemístit, což je velkou výhodou při redekoraci nebo stěhování.

Cena: Obecně jsou klasické skříně cenově dostupnější než vestavné skříně, protože jsou masově vyráběné a nevyžadují individuální přizpůsobení.

Široká nabídka stylů a designů: Na trhu je široký výběr klasických skříní v různých stylech, materiálech a barvách, což umožňuje snadno najít takovou, která se hodí do vašeho interiéru.

Využití prostoru: Klasické skříně obvykle neposkytují tak efektivní využití prostoru jako vestavné skříně. Mohou zanechávat nevyužité mezery mezi skříní a stěnou nebo stropem.

Estetika: Volně stojící skříně nemusí vždy dokonale ladit s interiérem, zvláště pokud jsou v místnosti jiné vestavné prvky nebo atypické rozměry.


Zdroj: pixabay.com

Kdy zvolit vestavnou skříň?


Vestavné skříně jsou ideální pro ty, kteří hledají maximální využití prostoru a chtějí mít skříň přesně přizpůsobenou svým potřebám. Jsou skvělou volbou pro atypické prostory nebo tam, kde je důležitá jednotná estetika interiéru. Pokud vám nevadí vyšší investice a oceníte na míru šitý úložný prostor, vestavná skříň bude tou správnou volbou.

Kdy zvolit klasickou skříň?


Klasické skříně jsou vhodné pro ty, kteří hledají cenově dostupnější řešení a ocení možnost snadného přesunu nábytku. Jsou ideální pro nájemní bydlení nebo tam, kde plánujete častější změny v uspořádání místnosti. Klasická skříň může být také skvělou volbou, pokud hledáte rychlé a snadné řešení bez nutnosti náročné instalace.

Výběr mezi vestavnou a klasickou skříní závisí na vašich specifických potřebách, prostoru a preferencích. Vestavné skříně nabízí maximální využití prostoru a estetickou integraci, zatímco klasické skříně přinášejí flexibilitu a nižší náklady. Rozhodnutí by mělo vycházet z vašich konkrétních požadavků na úložný prostor a estetiku vašeho domova.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Bydlení v industriálním stylu: Jaké prvky do interiéru zapojit?

Industriální styl, který v sobě nese surovou krásu starých továren a průmyslových hal, se stal jedním z nejoblíbenějších trendů v interiérovém designu ...

Trend dekorativní stěrky: univerzální a elegantní

Dekorativní stěrka se stává stále populárnější volbou pro interiérové designéry a majitele domů, a to zejména díky své všestrannosti, odolnosti a eleg ...

Jak zútulnit chatu: Tipy pro příjemnější bydlení v přírodě

Chata v přírodě je místem, kde si můžete odpočinout, načerpat novou energii a užít si klidu daleko od městského shonu. Aby váš pobyt v chatě byl co ne ...

Jak na efektivní odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů?

Žehličky ani parní generátory rozhodně nejsou zcela bezúdržbová zařízení. Jejich pravidelná údržba je nezbytná pro jejich spolehlivý a dlouhodobý prov ...

Doporučujeme

Publikovat článek