Home » Stavba

Chystáte se postavit terasu nebo obložit svou chatu? Víme, jaký materiál vybrat

31.05.2024
Léto je již za rohem. Přesně v tento okamžik se všichni manuálně zruční šikulové vrhají do výstavby všemožných konstrukcí - od nového přístřešku až po kompletní obložení chaty. Ať už stavíte cokoliv, musíte si zvolit pořádné dřevo. Jaké?
Ilustrační snímek | Zdroj: Freepik.com

Důležitá je hlavně hustota dřeva


Každá dřevina má rozdílnou hustotu. Tento údaj udává celou řadu důležitých vlastností konkrétního materiálu. Čím vyšší mají terasová prkna / saunové palubky hustotu, tím jsou těžší, dražší a hůře se zpracovávají. Zároveň však vydrží mnohem vyšší namáhání a jsou odolnější proti vlhkosti, dřevokazným parazitům, plísním i dalším katastrofám.

Naprostou klasikou v českých končinách jsou smrkové palubky. Z těch se dají postavit poměrně odolné dřevěné terasy, obložení i dřevěné podlahy. Jedná se však o měkké dřevo s hustotou okolo 450 kilogramů na metr krychlový. Právě kvůli tomu vyžaduje poctivou pravidelnou údržbu.

Ať vás nadchla masivní dřevěná podlaha, či třeba obložení z tohoto materiálu - musíte jej alespoň jednou za rok natřít kvalitním ochranným olejem. Zároveň nesmíte zapomínat na vizuální kontrolu každého sebemenšího záhybu. Jedině tak zjistíte, jestli se někde nemnoží parazité, plíseň, vlhkost či houby.

Vše začíná koupí kvalitního a certifikovaného dřeva


Sháníte palubky, překližky, hranoly, podlahy nebo další materiály pro výstavbu? V takovém případě navštivte internetové stránky populárního e-shopu Au-Mex. Stačí si rozkliknout vložené odkazy. Tam na vás čeká ohromný výběr certifikovaného dřeva v nejrůznějších podobách.

Budete si moci vybrat smrk, dub, jasan, modřín, borovici, teak, merbau, palisandr i další dřeviny. Stejně tak si snadno objednáte kvalitní ochranné oleje, díky nimž prodloužíte životnost své stavby klidně i o desítky let.

Autor: Pl
Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Stavba

Sádrokartonové příčky v interiéru: mýty a výhody

Sádrokartonové příčky jsou v moderním interiérovém designu velmi populární. Navzdory jejich rozšířenému použití však existuje mnoho mýtů a nedorozuměn ...

Trendy 2024 v oblasti obkladů a dlažeb

V oblasti obkladů a dlažeb v interiéru a exteriéru se trendové preference neustále vyvíjejí a mění v souladu s aktuálními módními směry, technologický ...

Výhody klimatizace: Proč je dobré investovat do chladícího systému

Klimatizace není jen luxusním doplňkem domácnosti nebo kanceláře - je to investice do pohodlí, produktivity a zdraví. Zde je několik výhod, které klim ...

Anhydritová podlaha versus beton: Co je lepší volba pro váš interiér?

Pokud přemýšlíte o nové podlaze pro svůj interiér, pravděpodobně jste narazili na různé možnosti, jako je anhydritová podlaha a beton. Obě tyto varian ...

Doporučujeme

Publikovat článek