Home » Hobby a zahrada

Bylinky, které nesmí chybět na žádném balkoně ani terase

17.06.2024
Pěstování bylinek na balkoně či terase je skvělý způsob, jak mít čerstvé ingredience vždy po ruce, a zároveň oživit svůj venkovní prostor zelení. Některé bylinky jsou nenáročné na péči a prosperují i v menších květináčích nebo truhlících. Přinášíme vám přehled bylinek, které by na žádném balkoně ani terase neměly chybět.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Bazalka


Univerzální bylinka, která dodá skvělou chuť mnoha pokrmům, zejména těm středomořským. Je ideální pro přípravu pest, salátů, omáček i marinád. Bazalka potřebuje hodně slunce a pravidelnou zálivku. Doporučuje se pěstovat ji v hlubším květináči, aby měla dostatek prostoru pro kořeny.

Máta


Osvěžující bylinka, kterou můžete použít do nápojů, dezertů, salátů a také na přípravu čajů. Její svěží aroma také odpuzuje některé škůdce. Máta je velmi nenáročná na pěstování a rychle se rozrůstá. Je však lepší ji pěstovat v samostatném květináči, aby neovládla celý prostor.

Pažitka


Pažitka je skvělá do salátů, polévek, pomazánek a na ozdobu pokrmů. Je bohatá na vitamíny a minerály. Pažitka snáší i polostín a potřebuje pravidelnou zálivku. Je možné ji pěstovat v menších květináčích nebo truhlících.

Rozmarýn


Aromatická bylinka, která se skvěle hodí k pečeným masům, bramborám a do omáček. Má také léčivé vlastnosti, například zlepšuje trávení. Rozmarýn potřebuje hodně slunce a dobře propustnou půdu. Zalévejte ho mírně, aby nedošlo k přemokření.

Tymián


Vynikající bylinka do masitých pokrmů, polévek a dušených jídel. Má také antibakteriální vlastnosti. Tymián miluje slunce a sušší podmínky. Zalévejte ho střídmě a dbejte na to, aby měl dobře propustnou půdu.

Petržel


Univerzální bylinka, kterou můžete přidat do téměř každého pokrmu. Je bohatá na vitamíny A, C a K. Petržel preferuje polostín a potřebuje pravidelnou zálivku. Je možné ji pěstovat v menších truhlících nebo květináčích.

Oregano


Oregano je nepostradatelné v italské kuchyni, skvěle se hodí do pizz, těstovin a omáček. Oregano miluje slunce a snáší sušší podmínky. Zalévejte ho střídmě a zajistěte mu dobře propustnou půdu.


Zdroj: freepik.com

Tipy pro úspěšné pěstování bylinek na balkoně


Výběr nádob: Používejte květináče a truhlíky s drenážními otvory, aby nedocházelo k přemokření. Zvažte také vertikální zahrady nebo závěsné květináče, pokud máte omezený prostor.

Kvalitní substrát: Používejte kvalitní bylinkový nebo univerzální substrát, který je bohatý na živiny a dobře propustný.

Pravidelná zálivka: Bylinky potřebují pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Přílišné zalévání může vést k hnilobě kořenů, zatímco nedostatek vody může bylinky oslabit.

Hnojení: Používejte organická hnojiva nebo kompost, aby bylinky měly dostatek živin pro růst. Hnojte je pravidelně, ale s mírou.

Sklizeň: Pravidelně sklízejte bylinky, aby rostliny zůstaly kompaktní a bujné. Sklízení také podporuje nový růst.

Pěstování bylinek na balkoně nebo terase je skvělým způsobem, jak mít čerstvé a chutné ingredience vždy po ruce. Nejenže si zkrášlíte venkovní prostor, ale také obohatíte své pokrmy o čerstvé chutě a vůně. Bylinky jako bazalka, máta, pažitka, rozmarýn, tymián, petržel a oregano by neměly chybět v žádné domácí zahrádce. Stačí dodržovat několik základních pravidel a můžete se těšit na bohatou úrodu.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Zahradničení s dětmi: Zábavný a naučný zážitek

Zahradničení s dětmi je nejen zábavná aktivita, ale také výborná příležitost k vzdělání a prožití kvalitního času venku. Pro děti může být zahrada skv ...

Výběr vhodné dlažby k bazénu: Na co se zaměřit a čemu se vyhnout?

Dlažba kolem bazénu není jen estetickým prvkem, ale také klíčovým faktorem pro bezpečnost a pohodlí. Správná volba materiálu a designu může výrazně ov ...

Realizace zahrady ve svahu: Jak vytvořit funkční a estetický venkovní prostor

Zahrada ve svahu může být výzvou, ale také přináší jedinečné možnosti pro tvorbu zajímavého a atraktivního venkovního prostoru. V tomto článku se podí ...

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Doporučujeme

Publikovat článek