Home » Hobby a zahrada

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

05.06.2024
Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávníku. V tomto článku se podíváme na pravidla, která byste měli dodržovat, aby váš trávník prospíval, čemu se vyhnout a na co nezapomenout.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelnost sekání


Sekejte trávník pravidelně, ideálně jednou týdně během vegetačního období (jaro až podzim). Pravidelné sekání podporuje hustý růst trávníku, zabraňuje přerůstání plevelů a usnadňuje kontrolu nad výškou trávy.

Správná výška sečení


Nikdy nesekejte více než jednu třetinu výšky trávy najednou. Optimální výška trávy se liší podle druhu, ale obecně platí, že by měla být mezi 4 až 7cm. Sekání příliš nakrátko oslabuje trávník, zvyšuje jeho náchylnost k chorobám, suchu a růstu plevelů.

Ostrost nožů


Udržujte nože sekačky ostré a pravidelně je kontrolujte, nezapomínejte na dostatečné broušení. Tupé nože trávu roztrhávají místo toho, aby ji čistě řezaly, což vede k roztřepeným koncům trávy, které jsou náchylnější k chorobám a suchu.

Suché sekání


Sekejte trávník, když je suchý, ideálně v ranních hodinách nebo později odpoledne. Mokrá tráva se seká nerovnoměrně, hrozí ucpávání sekačky a zvyšuje se riziko šíření chorob.

Různorodost směru sekání


Měňte směr sekání při každém sečení. Například jednou sekejte horizontálně, podruhé vertikálně nebo diagonálně. Střídání směru sekání zabraňuje vytvoření kolejí a podporuje rovnoměrný růst trávníku.

Správná výška sečení v různých ročních obdobích


Na jaře a na podzim můžete sekat trávu o něco kratší než v létě. V létě ji ponechte o něco delší, aby lépe zadržovala vlhkost a chránila se před spálením. Kratší tráva na jaře a na podzim podporuje hustý růst, zatímco delší tráva v létě zadržuje více vlhkosti a chrání před horkem.

Mulčování


Používejte funkci mulčování, pokud vaše sekačka tuto možnost nabízí. Mulčování vrací živiny zpět do půdy a pomáhá udržovat vlhkost v trávníku.

Pravidelná údržba sekačky


Pravidelně kontrolujte sekačku, vyměňujte olej, čistěte vzduchový filtr a udržujte ji v dobrém technickém stavu. Dobře udržovaná sekačka pracuje efektivněji a šetrněji k trávníku.


Zdroj: freepik.com

Čemu se vyhnout


Sekání mokré trávy: Jak již bylo zmíněno, sekání mokré trávy vede k nerovnoměrnému střihu a šíření chorob.
Příliš krátké sečení: Ponechání trávy příliš krátké oslabuje trávník a zvyšuje jeho náchylnost k chorobám a suchu.
Sekání v největším horku: Sekání během horkých dnů může stresovat trávník a způsobit jeho vysychání.
Ignorování tupých nožů: Tupé nože způsobují roztřepené konce trávy, což může vést k chorobám.

Na co nezapomenout


Pravidelně zavlažovat: Zvláště během suchých období je důležité trávník pravidelně a důkladně zalévat.
Hnojit: Používejte vhodná hnojiva k podpoře zdravého růstu trávníku.
Provzdušňovat: Provzdušňování trávníku na jaře a na podzim pomáhá zlepšit přístup vzduchu, vody a živin ke kořenům.

Dodržováním těchto pravidel a doporučení můžete udržet váš trávník zdravý, hustý a krásný po celý rok. Správná péče o trávník se vám odmění nejen esteticky, ale také tím, že bude méně náchylný k chorobám a škůdcům.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Výhody zastřešení bazénu

Zastřešení bazénů se stalo populární volbou pro mnoho jejich majitelů z mnoha dobrých důvodů. Tento článek se zaměří na výhody a různé možnosti proved ...

Doporučujeme

Publikovat článek