Home » Hobby a zahrada

Zavíječ zimostrázový a buxusy: Jak se bránit proti neúprosnému škůdci

27.05.2024
Buxusy, známé pro svou hustou a elegantní zelenou strukturu, jsou populární volbou pro zahradní realizace po celém světě. Bohužel, tyto oblíbené keře jsou ohrožovány škůdcem, který se v posledních letech stal noční můrou zahradníků - zavíječem zimostrázovým (Cydalima perspectalis). Tento invazivní druh můry původem z Asie způsobuje značné škody na buxusech. Jak škůdce rostlinu ničí a jak se proti němu bránit? Pojďme se na to podívat podrobněji.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Jak zavíječ zimostrázový ničí buxusy?


Tento tvor byl poprvé zaznamenán v Evropě v roce 2007 a od té doby se rychle rozšířil po celém kontinentu. Jeho housenky jsou hlavními viníky devastace buxusů. Takto vypadá proces likvidace rostlin:

Kladení vajíček: Dospělá samička zavíječe klade vajíčka na spodní stranu listů buxusů. Jedna samička může naklást až 200 vajíček, což znamená velmi rychlé množení.

Housenky: Po vylíhnutí začnou housenky okamžitě konzumovat listy buxusů. Jsou zelené s černými pruhy a tečkami, a snadno se maskují v hustém listí.

Žravost: Housenky se živí listy a mladými výhonky, což způsobuje rychlé a rozsáhlé defoliace. Poškození je patrné jako suché, nahnědlé listy a černé výkaly housenek.

Dlouhotrvající poškození: Pokud není zásah včasný, housenky mohou úplně zničit buxus, který pak ztrácí životaschopnost.


Zdroj: pixabay.com

Jak se bránit proti zavíječi zimostrázovému?


Boj proti zavíječi zimostrázovému vyžaduje kombinaci prevence a aktivních zásahů. Zde je několik kroků, jak ochránit buxusy:

Pravidelná kontrola: Pravidelně kontrolujte své buxusy na přítomnost vajíček a housenek. Hledání raných stádií škůdce může výrazně snížit rozsah poškození.

Mechanické odstranění: Pokud zjistíte přítomnost housenek, můžete je mechanicky odstranit, například ručně nebo proudem vody. Toto je účinné zejména v počátečních fázích napadení.

Přirození predátoři: Podpořte populaci ptáků a jiných přirozených predátorů ve vaší zahradě, kteří mohou pomoci redukovat výskyt škůdců.

Chemické postřiky: Použití insekticidů může být nezbytné v případě silného napadení. Doporučují se specifické přípravky proti housenkám, které jsou šetrné k jiným organismům.

Biologické prostředky: Použití biologických insekticidů, jako jsou přípravky obsahující Bacillus thuringiensis, je účinným a ekologickým řešením proti housenkám.

Feromonové lapače: Tyto lapače mohou být využity k monitorování a redukci populace dospělých zavíječů. Jsou efektivní v prevenci dalšího množení.

Ochranné sítě: Přikrytí buxusů ochrannými sítěmi může zabránit dospělým můrám v kladení vajíček a v přístupu k rostlině.


Zdroj: pixabay.com

Zavíječ zimostrázový představuje vážné riziko pro buxusy, ale s včasnou a správnou péčí je možné škůdce úspěšně kontrolovat. Pravidelná kontrola, mechanické odstranění housenek, biologické a chemické prostředky spolu s podporou přirozených predátorů tvoří komplexní přístup k ochraně buxusů. Investice času a úsilí do prevence a ochrany se rozhodně vyplatí, aby vaše zahrada zůstala zdravá a krásná.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Hobby a zahrada

Pěstování růží v zahradě: Jaké podmínky mají rády a jak o ně správně pečovat?

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních květin díky své kráse, vůni a široké škále barev a tvarů. Aby v zahradě prospívaly a kvetly co nejkrásn ...

Pravidla sekání trávy: Čemu se vyhnout a na co nezapomenout, aby trávník prospíval

Sekání trávy je základní činností pro udržení krásného a zdravého trávníku. Nesprávné sekání však může mít negativní dopady na vzhled a zdraví trávník ...

Nenáročné plodiny pro začínající zahradníky: Sázejte na úspěch!

Přemýšlíte o tom, že byste si začali pěstovat vlastní zeleninu, ale nejste si jisti, kde začít? Nevěšte hlavu! Existuje mnoho nenáročných plodin, kter ...

Výhody zastřešení bazénu

Zastřešení bazénů se stalo populární volbou pro mnoho jejich majitelů z mnoha dobrých důvodů. Tento článek se zaměří na výhody a různé možnosti proved ...

Doporučujeme

Publikovat článek