Home » Bydlení

Jak minimalizovat prach v domácnosti?

19.01.2024
Prach v domácnosti není pouze estetickým problémem, ale může ovlivnit také kvalitu vzduchu a zdraví obyvatel domu. Existuje pár kroků, jak efektivně prach v interiéru minimalizovat, a to díky úklidu i některým pomocníkům. Zde je několik užitečných rad.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelné a promyšlené větrání


Pravidelné větrání je základem pro odstranění vzdušného prachu. Otevírejte okna a dveře, aby se vzduch mohl pravidelně obnovovat. Dejte však pozor na to, kdy větráte. Jestliže je venku již několik dní sucho, velkému větrání se vyhněte, jelikož byste si zcela jistě přivolali velké množství prachu z venkovních prostor.

Čisté podlahy a nábytek


Když vybíráte podlahy a nábytek, preferujte odolné a snadno čistitelné materiály. Podlahy, jako je laminát nebo dlažba, jsou lepší než koberce, které mohou zadržovat prach. Hladké povrchy nábytku jsou také snáze udržovatelné.

Minimalizace textilních povrchů


Omezte používání textilních povrchů, jako jsou těžké závěsy nebo koberec. Tyto předměty mohou být úložištěm prachu. Pokud máte rádi textilní doplňky, zvolte ty, které lze snadno vyprat a na jejich pravidelnou údržbu nezapomínejte.

Pravidelný úklid


Pravidelný úklid je klíčový pro omezení hromadění prachu. Osvědčené postupy zahrnují:

Mokré utírání: Používejte mokré utěrky, aby se prach nevznesl do vzduchu. Vždy postupujte od nejvýše umístěných ploch k těm nejnižším.

Pravidelné vytírání a vysávání: Mějte pravidelný režim v rámci vytírání a vysávání. Speciální a pravidelně obměňované filtry na vysavače mohou pomoci zachytit i jemný prach.

Pozornost k detailům: Nezapomínejte čistit i na místech, která mohou být často opomíjena, například záclony, žaluzie, nebo vrchní části nábytku.


Zdroj: freepik.com

Vlhkost v domě


Udržujte optimální hladinu vlhkosti v domě. Příliš suchý vzduch může zvyšovat množství prachu. Vlhkost lze udržovat pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo umístěním misky s vodou na topení.

Bezprašné čisticí materiály


Používejte bezprašné nebo nízko prašné čisticí prostředky. Některé produkty mohou obsahovat látky, které přispívají k vytváření prachu.

Čistička vzduchu


Nejen prachu, ale i veškerých nečistot a zvířecích chlupů vás zaručeně zbaví čistička vzduchu.

Dodržováním těchto tipů můžete výrazně snížit množství prachu v domácnosti, což přispěje k čistšímu a zdravějšímu životnímu prostředí.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Co funguje proti molům a jak se jich zbavit?

Moly mohou být v domácnosti velkým problémem, zejména pokud se začnou šířit do vašich šatníků a poškozovat vaše oblíbené oblečení. Ať už se jedná o mo ...

Jak vybrat ideální jídelní stůl pro vaši domácnost

Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti. Je to místo, kde se rodina schází k jídlu, kde probíhají rodinná setkání a večeře ...

Domácí trezor: Investice do klidu a bezpečí

Bezpečnost domova je pro většinu lidí hlavní prioritou. Jednou z forem ochrany majetku a důležitých dokumentů je investice do domácího trezoru. Proč b ...

Jak šetrně vyčistit odpady bez instalatéra

Odpady v domácnosti mohou časem způsobit problémy, pokud je však čištění pravidelné, nemusíme se dostávat do situací, které vyžadují pomoc instalatéra ...

Doporučujeme

Publikovat článek