Home » Bydlení

Jak minimalizovat prach v domácnosti?

19.01.2024
Prach v domácnosti není pouze estetickým problémem, ale může ovlivnit také kvalitu vzduchu a zdraví obyvatel domu. Existuje pár kroků, jak efektivně prach v interiéru minimalizovat, a to díky úklidu i některým pomocníkům. Zde je několik užitečných rad.
Ilustrační snímek | Zdroj: freepik.com

Pravidelné a promyšlené větrání


Pravidelné větrání je základem pro odstranění vzdušného prachu. Otevírejte okna a dveře, aby se vzduch mohl pravidelně obnovovat. Dejte však pozor na to, kdy větráte. Jestliže je venku již několik dní sucho, velkému větrání se vyhněte, jelikož byste si zcela jistě přivolali velké množství prachu z venkovních prostor.

Čisté podlahy a nábytek


Když vybíráte podlahy a nábytek, preferujte odolné a snadno čistitelné materiály. Podlahy, jako je laminát nebo dlažba, jsou lepší než koberce, které mohou zadržovat prach. Hladké povrchy nábytku jsou také snáze udržovatelné.

Minimalizace textilních povrchů


Omezte používání textilních povrchů, jako jsou těžké závěsy nebo koberec. Tyto předměty mohou být úložištěm prachu. Pokud máte rádi textilní doplňky, zvolte ty, které lze snadno vyprat a na jejich pravidelnou údržbu nezapomínejte.

Pravidelný úklid


Pravidelný úklid je klíčový pro omezení hromadění prachu. Osvědčené postupy zahrnují:

Mokré utírání: Používejte mokré utěrky, aby se prach nevznesl do vzduchu. Vždy postupujte od nejvýše umístěných ploch k těm nejnižším.

Pravidelné vytírání a vysávání: Mějte pravidelný režim v rámci vytírání a vysávání. Speciální a pravidelně obměňované filtry na vysavače mohou pomoci zachytit i jemný prach.

Pozornost k detailům: Nezapomínejte čistit i na místech, která mohou být často opomíjena, například záclony, žaluzie, nebo vrchní části nábytku.


Zdroj: freepik.com

Vlhkost v domě


Udržujte optimální hladinu vlhkosti v domě. Příliš suchý vzduch může zvyšovat množství prachu. Vlhkost lze udržovat pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo umístěním misky s vodou na topení.

Bezprašné čisticí materiály


Používejte bezprašné nebo nízko prašné čisticí prostředky. Některé produkty mohou obsahovat látky, které přispívají k vytváření prachu.

Čistička vzduchu


Nejen prachu, ale i veškerých nečistot a zvířecích chlupů vás zaručeně zbaví čistička vzduchu.

Dodržováním těchto tipů můžete výrazně snížit množství prachu v domácnosti, což přispěje k čistšímu a zdravějšímu životnímu prostředí.

Autor: BH
Sdílet na Twitteru
Fotogalerie:

Další články z rubriky Bydlení

Jak na efektivní odstraňování vodního kamene z žehliček a parních generátorů?

Žehličky ani parní generátory rozhodně nejsou zcela bezúdržbová zařízení. Jejich pravidelná údržba je nezbytná pro jejich spolehlivý a dlouhodobý prov ...

Dekorace ze sušených květin: Přírodní krása pro váš domov

Sušené květiny se staly velkým trendem v dekoraci interiéru, a to nejenom kvůli své dlouhé trvanlivosti. Tyto krásné rostliny přinášejí do domácnosti ...

Proč si koupit granitový dřez? Důvodů je hned několik

Granitový dřez představuje odolný prvek každé kuchyně, přičemž tento umělý materiál se vyrábí smícháním žulového kamenného prachu a akrylových pryskyř ...

Plemena psů vhodná do bytu aneb spokojený pes i pán

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte psa, ale žijete v bytě? Správný výběr plemene je klíčovým faktorem pro to, aby se váš nový čtyřnohý společník cítil š ...

Doporučujeme

Publikovat článek